Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.


 

POLECANE
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate z ostatniej chwili
Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Chodzi o księżną Kate

Księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, poinformowała niedawno, że jej styczniowy pobyt w szpitalu i przebyta operacja jamy brzusznej były związane z wykrytym u niej rakiem. Od tego momentu oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham.

Już ją prawie pocałował. Romans w Tańcu z gwiazdami? Od plotek aż huczy Wiadomości
"Już ją prawie pocałował". Romans w "Tańcu z gwiazdami"? Od plotek aż huczy

Mimo że wielkimi krokami nadchodzi kolejny odcinek uwielbianego show Polsatu "Taniec z gwiazdami", fanów cały czas rozgrzewa poprzedni. W sieci aż huczy od plotek o potencjalnym romansie Julii Żugaj i jej partnera Wojciecha Kuciny. Para prezentuje się znakomicie, a pikanterii sytuacji dodaje fakt, że Julia ma narzeczonego.

Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii gorące
Niemcy: Bundestag zajmie się dekryminalizacją pedofilii

Niemiecki Bundestag omawia w tym tygodniu petycję lobbysty pedofilii Dietera Giesekinga. Petycja wzywa do prawnej ochrony tak zwanych „pedoseksualistów” i zapisania ochrony pedofilii w konstytucji. Pedofilia ma być uznana za tożsamość, która ma swoje prawa i wymaga ochrony.

Grzegorz Krychowiak znalazł nowy klub. Sensacyjny kierunek Wiadomości
Grzegorz Krychowiak znalazł nowy klub. Sensacyjny kierunek

Grzegorz Krychowiak będzie kontynuował swoją piłkarską karierę na Cyprze.

Urodził się w Kluczborku. Jest współtwórcą Chata GPT tylko u nas
Urodził się w Kluczborku. Jest współtwórcą Chata GPT

Polak, który naprawdę zmienił świat. Chat GPT został udostępniony w jego własne urodziny. Z pewnym wzruszeniem przedstawiam pierwszy reportaż o naszym rodaku, Wojtku Zarembie. Człowieku, który zakładając Open AI, kierując tam obszarem AI miał i stale ma kluczowy udział we wprowadzeniu świata w rewolucję, pod hasłem Sztucznej Inteligencji.

Francuzi w szoku: Macron zakazał fotografowania wnętrza Notre Dame Wiadomości
Francuzi w szoku: Macron zakazał fotografowania wnętrza Notre Dame

Z niezrozumieniem spotkała się decyzja prezydenta Francji Emmanuela Macrona o wprowadzeniu zakazaniu fotografowania wnętrza odbudowywanej katedry Notre Dame.

Nie żyje ważny dowódca Hezbollahu Wiadomości
Nie żyje ważny dowódca Hezbollahu

Dowódca jednostki powietrznej Hezbollahu Mohammad Surur został zabity w czwartkowym nalocie na Bejrut - poinformowało izraelskie wojsko. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że armia będzie atakować Hezbollah do czasu osiągnięcia celów wojennych. Rozwiał tym samym nadzieje na przyjęcie tymczasowego rozejmu.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawski Transport Publiczny przekazał ważną informację dla mieszkańców Warszawy i przejezdnych. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego i komunikacji miejskiej w stolicy powinni przygotować się na istotne zmiany.

Fala kulminacyjna na Odrze: nowe informacje Wiadomości
Fala kulminacyjna na Odrze: nowe informacje

Sytuacja na Odrze w woj. lubuskim jest spokojna, nie ma żadnego zagrożenia, Słubice się obroniły – powiedział w czwartek PAP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak, rzecznik lubuskiej straży pożarnej. W piątek fala kulminacyjna dotrze do Kostrzyna Nad Odrą - dodał.

Są kolejne ofiary powodzi. Jest komunikat policji gorące
Są kolejne ofiary powodzi. Jest komunikat policji

Są nowe informacje na temat oficjalnie potwierdzonych ofiar powodzi w Polsce.

REKLAMA

Wybory w NRD

Dziwi mnie zachwyt nad skutecznością izolowania AfD i trzymania z dala od władzy „brunatnej zarazy”. Alternatywa dla Niemiec we wrześniowych wyborach do landtagów we wschodnich Niemczech albo wygrywała, albo zajmowała drugie miejsce z minimalną stratą do zwycięzcy. Ale w Saksonii, Turyngii i Brandenburgii współrządzić nie będzie.
Trabant. Ilustracja poglądowa Wybory w NRD
Trabant. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

Pytanie, skoro wobec tej prorosyjskiej partii działa „kordon sanitarny”, to dlaczego nie wobec Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW), jeszcze mocniej prorosyjskiego? Czyżby tylko dlatego, że AfD jest „skrajnie prawicowa”, a BSW „skrajnie lewicowa”?

Czytaj również: PESA i Talgo chcą razem budować pociągi dla Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Motoryzacyjny gigant zwolni w fabryce w Gliwicach 500 osób. W tle Zielony Ład

 

Kordon sanitarny

Wybory w demokracji mają to do siebie, że na ogół trzeba zawierać koalicje. Rzadko zdarza się, by jedna partia uzyskała bezwzględną większość. Zdarza się za to, że zwycięska partia ląduje w opozycji. Bo nie może znaleźć koalicjantów. Tak było na przykład przez kilka kolejnych cyklów wyborczych w Estonii, gdzie zwycięską Keskerakond (lewicową i prorosyjską) konsekwentnie bojkotowały pozostałe partie. Tak jest i w Polsce ze Zjednoczoną Prawicą, wszak zwycięską w jesiennych wyborach. Okazuje się, że „kordon sanitarny” działa też w innych krajach UE. Spójrzmy choćby na ugrupowanie Marine Le Pen we Francji. Więc izolowanie popularnej (ale nie na tyle, by mieć ponad 50% poparcia) Alternatywy dla Niemiec w Niemczech absolutnie nie dziwi. Jakie są relacje partii mainstreamu, z CDU i SPD na czele, z AfD, to znamy od dawna. Skoro partia określa się jako antysystemowa, to partie systemowe nie zamierzają dopuszczać jej do systemu. Logiczne. Ale jest jedno „ale”. Wybory w enerdowskich landach pokazały, że mainstream nie ma większości. A chce rządzić. Więc skoro bojkotuje skrajnie prawicową AfD, to musi szukać koalicjanta w… skrajnie lewicowej BSW. Ciekawe, że „chadekom” i socjaldemokratom nie przeszkadza fakt, że ugrupowanie Wagenknecht jest jeszcze bardziej prorosyjskie, antyukraińskie, antyamerykańskie i antynatowskie (to akurat nie dziwi, biorąc pod uwagę związek Wagenknecht z Oscarem Lafontaine’m i jej przeszłość w komunistycznej młodzieżówce w NRD), niż partia Alice Weidel.

W trzech wspomnianych landach wygrały CDU (Saksonia), AfD (Turyngia) i SPD (Brandenburgia). AfD uzyskała drugie miejsce w dwóch landach. Ale języczkiem u wagi okazuje się BSW, który w każdym z tych landów zajął trzecie miejsce. I bez jego udziału nie ma mowy o większości rządzącej. Media głównego nurtu, także w Polsce, podniecają się, że mimo świetnych wyników, AfD nie zostanie dopuszczona do władzy na poziomie kraju związkowego. Ale jakoś tak nie mówią o tym, że dopuszczona do władzy zostanie partia jeszcze bardziej prorosyjska…

 

Warunki Wagenknecht

Tymczasem Wagenknecht już wcześniej zapowiedziała, że jej ugrupowanie wejdzie do jakiegokolwiek rządu tylko pod warunkiem realizacji choćby części postulatów BSW. BSW jest zaś partią antynatowską i antyamerykańską. Jej założycielka wzywa do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy i zniesienia embarga na rosyjskie ropę i gaz. W sierpniu wezwała do powołania parlamentarnej komisji śledczej mającej zbadać okoliczności eksplozji na Nord Stream. Wagenknecht nazywa je „atakiem terrorystycznym na nasze zaopatrzenie w energię”. W 2017 r. wzywała do rozwiązania NATO i budowy nowego systemu bezpieczeństwa w Europie, który zbliżyłby Niemcy do Rosji, największego dostawcy gazu. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wagenknecht sprzeciwiała się nałożeniu sankcji na Kreml i wysłaniu pomocy wojskowej do Kijowa. Na początku 2023 r. wystosowała petycję o wstrzymanie dostaw broni do Ukrainy i próbę dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Program gospodarczy Wagenknecht to wydatki socjalne, wysokie płace, świadczenia państwowe i własność państwowa. BSW odrzuca większość elementów polityki klimatycznej obecnie obowiązującej w Niemczech, jest zwolennikiem jak największego importu „taniego rosyjskiego gazu”.

Naprawdę więc jest się z czego cieszyć, że AfD nie dojdzie do władzy? To znaczy inaczej. Na pewno cieszą się z takiego rozwiązania w Moskwie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe