Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia. Zoo wydało komunikat
Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia
Południe Polski zmaga się z potężnymi ulewami, które doprowadziły do licznych podtopień i powodzi. Są już ofiary śmiertelne (wieczorem 15 września 3 osoby), a wiele osób straciło dorobek całego życia.
W niedzielę przed północą prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla miasta.
Na rzece Oławie mamy stan alarmowy, na Ślęzie i Bystrzycy w Jarnołtowie stany ostrzegawcze. Chcemy być przygotowani na ten scenariusz, że do Wrocławia przypłynie maksymalnie przewidywana ilość wody, czyli 3 tys. metrów sześciennych na sekundę
– powiedział Sutryk.
Przypomniał, że scenariusze przygotowane przez hydrologów i obowiązujące jeszcze wczoraj okazały się niedoszacowane. Opady deszczu w polskich i czeskich górach oraz uszkodzenie zapory w Stroniu sprawiły, że do Wrocławia za kilka dni przypłynie więcej wody, niż szacowano wcześniej.
Przekazał, że w związku z ogłoszonym alarmem zaplanowanych jest 256 różnych działań. To m.in. całodobowy monitoring wałów, kontrola i zabezpieczenie przepustów, zamknięcie przejazdów wałowych.
Jak szacują hydrolodzy, fala powodziowa wywołana powodziami na Dolnym śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku dotrze do Wrocławia we wtorek.
Wrocławskie zoo wydało komunikat
Na powódź przygotowuje się też wrocławskie zoo. Pracownicy ogrodu robią, co mogą, by zabezpieczyć swoich podopiecznych. I jak zapewniają, wszystko jest pod kontrolą.
Dziękujemy za troskę i wszystkie pytania o bezpieczeństwo mieszkańców naszego ogrodu zoologicznego. ZOO Wrocław jest przygotowane na obecną sytuację i wszystkie zwierzęta są pod najlepszą opieką
– możemy przeczytać w komunikacie zoo na Instagramie.
Jeszcze przed weekendem Prezes ZOO powołał wewnętrzny sztab kryzysowy: przeprowadziliśmy szczegółowy przegląd sprzętu i zabezpieczeń, zgromadziliśmy zapasy paliwa i wody, a także opracowaliśmy procedury na wypadek ewakuacji zwierząt. Wyznaczyliśmy nadzwyczajne dyżury lekarzy weterynarii i opiekunów.
Stale monitorujemy teren zoo, w tym szczególnie obszary narażone na podtopienia. Jesteśmy również w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym powołanym przez prezydenta Wrocławia
– zapewniają pracownicy zoo.
Jesteśmy myślami z wszystkimi, których dotknęły powodzie. Również z pracownikami z czeskich ogrodów zoologicznych i ich podopiecznymi. Przesyłamy dużo dobrej energii wierząc, że razem przetrwamy ten trudny czas
– dodają.
Ogród zoologiczny we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865 r., jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce i zajmuje powierzchnię o wielkości 33 hektarów. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie z dziennym rekordem wejść wynoszącym 28 300 osób.
Pod koniec 2015 r. wrocławskie zoo opiekowało się ponad 10 500 zwierzętami (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie).