MSWiA podjęło decyzję ws. granicy. Jest komunikat
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podsumowało dotychczasowe 90 dni strefy buforowej wprowadzonej 13 czerwca br. i poinformowało o przedłużeniu czasu jej obowiązywania.
MSWiA podjęło decyzję ws. granicy. Jest komunikat
Zakaz przebywania obejmuje granicę na odcinku 60,67 km, „położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i w Czeremsze” – ustalono w rozporządzeniu resortu spraw wewnętrznych w czerwcu br. Obecnie, jak podkreśliło ministerstwo, zasięg strefy pozostanie taki sam.
Po niemal 90 dniach funkcjonowania strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc. W związku z tym, szef MSWiA podpisał rozporządzenie, które przedłuża o kolejne 90 dni czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Regulacja zacznie obowiązywać od środy, 11 września br.
– czytamy na stronie MSWiA.
CZYTAJ TAKŻE:
Strefa buforowa: dane statystyczne
W tym czasie – od 13 czerwca do 9 września br. – Straż Graniczna odnotowała 6130 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Natomiast w analogicznym okresie poprzedzającym wprowadzenie strefy takich prób było 17 030. Tym samym liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc.
– dodało ministerstwo.
Dramat w Warszawie: Uzbrojony mężczyzna terroryzuje otoczenie. Do akcji ruszyli antyterroryści
Resort poinformował też, że funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie całego oddziału zatrzymali w sumie 71 kurierów. Dodał, że Straż Graniczna wydała do tej pory 158 zgód na przebywanie w strefie buforowej, w tym 97 to zgody wydane przedstawicielom mediów. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży (66) oraz Dubicz Cerkiewnych (44). 23 zgody wydano przedstawicielom międzynarodowej organizacji pozarządowej, 9 przepustek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Resort podkreślił w komunikacie, że teren strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych. Chodzi o to, by skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową, ale jednocześnie zwiększały bezpieczeństwo granicy, a także pracujących na niej funkcjonariuszy.
CZYTAJ TAKŻE:
-
Najpierw ślub i wesele, a teraz taka nowina w sprawie Roksany Węgiel. W sieci lawina gratulacji
-
Meghan Markle w końcu to ogłosiła. W sieci zawrzało
-
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. króla Karola