Aktywiści wandale zaatakowali. Legendarny zabytek zdewastowany. Jest nagranie
Do niebezpiecznej sytuacji doszło dziś wczesnym popołudniem w Rzymie.
W jednym z najpopularniejszych miejsc Wiecznego Miasta pojawili się aktywiści, którzy chcieli zaprotestować „przeciwko popełnianym we Włoszech zbrodniom wobec kobiet”.
Ich celem stały słynne Schody Hiszpańskie w Rzymie.
Aktywiści wandale zaatakowali
Do akcji, w wyniku której oblane farbą zostały rokokowe stopnie prowadzące na plac Hiszpański, doszło w obecności licznych turystów i przechodniów.
Uczestnicy protestu mieli ze sobą transparent z hasłem zjawisku określanemu po włosku jako „femminicidio” (zabójstwo kobiety) i rozdawali ulotki z listą nazwisk ofiar takich zbrodni z ostatnich miesięcy.
„To jest krew, to jest rzeź, której społeczeństwo nie chce oglądać” – mówili.
W sprawie interweniowała policja i straż miejska.
Trwa ocena skali szkód
O incydencie został zawiadomiony urząd nadzoru nad zabytkami, który ma ocenić skalę szkód wyrządzonych słynnemu zabytkowi w centrum Wiecznego Miasta. Od renowacji przed kilkoma laty znajdował się on pod szczególną ochroną.
🚨Przed chwilą, Schody Hiszpańskie w Rzymie, zostały zdewastowane przez klimatycznych terrorystów!
— Secret of Rome (@SecretOfRome) June 26, 2024
Czy istnieją wystarczająco obraźliwe słowa, aby określić tą bandę głupców?
Strzelać to za mało… Dożywocie i ciężkie obozy pracy, też za mało…
Ależ mi przykro na to patrzeć 🥲 pic.twitter.com/EQwa6Gy72x
Ataki na zabytki. W trosce o klimat i „prawa kobiet”?
To nie pierwszy raz, gdy ofiarą aktywistów pada bezcenny egzemplarz dziedzictwa kulturowego. Motywacje są różne, najczęściej takich metod imają się aktywiści klimatyczni, ale – jak dowodzi przypadek z Rzymu – nie tylko oni.
Ostatnio (19.06) głośno było o ataku na megality Stonehenge, które aktywiści z Just Stop Oil spryskali pomarańczową farbą, protestując przeciwko paliwom kopalnym.
Ta sama organizacja odpowiada za akty wandalizmu w londyńskiej National Gallery, gdzie 14 października 2022 r. aktywistki oblały zupą pomidorową słynne dzieło Vincenta Van Gogha „Słoneczniki” a następnie przykleiły się do ściany londyńskiej galerii.
W Polsce z kolei szerokim echem odbył się happening działaczek Ostatniego Pokolenia, które również w trosce o klimat i „prawa kobiet” oblały 8 marca br. pomarańczową farbą pomnik warszawskiej Syrenki. Kobiety przekazały, że w taki sposób „świętują Dzień Kobiet”.
-
CZYTAJ TAKŻE: Ekoaktywiści oblali farbą Stonehenge. Jest nagranie
Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie zostały zbudowane w stylu rokokowym w latach 1723–1725 według projektu Francesca de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Uroczyście poświęcił je ówczesny papież Benedykt XIII. Schody zaczynają się przy Piazza di Spagna i prowadzą ku XVI-wiecznemu kościołowi Trinita dei Monti, poświęconemu Trójcy Świętej.
Fundatorem wyjątkowych schodów był Francuz Etienne Gueffier, jednak swoją nazwę zawdzięczają ambasadzie hiszpańskiej, która w momencie powstawania konstrukcji znajdowała się w usytuowanym obok Pałacu Mondaleschi.
Schody Hiszpańskie mają 138 stopni, przez co są drugimi (po Schodach Potiomkinowskich w Odessie) najszerszymi i najdłuższymi schodami na świecie. Od 2006 roku opiekę nad nimi sprawują Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie.