Niekonstytucyjny budżet? „Nie dopuścimy do chaosu”

Gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tegoroczna ustawa budżetowa jest niezgodna z konstytucją, to jedynym wyjściem z tej sytuacji byłoby pilne ponowne złożenie projektu ustawy budżetowej do Sejmu – powiedział w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek.
Niekonstytucyjny budżet? Skutki dla obywateli
Szef KSRM w radiowej Jedynce był pytany o ustawę budżetową na 2024 r. w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego , który ocenił w ubiegłym tygodniu, że nowelizacja dot. NCBR ze stycznia jest niekonstytucyjna, ponieważ do głosowania nie dopuszczono posłów PiS – Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Tym samym Trybunał rozpoznał pierwszy z wniosków do TK prezydenta Andrzeja Dudy, które kwestionują tryb uchwalenia ustaw po wygaszeniu mandatów posłów PiS. Jeden z kolejnych wniosków dotyczy obowiązującej ustawy budżetowej.
Gdybyśmy uznali, że wskutek orzeczenia TK stracilibyśmy ustawę budżetową, to oczywiście jedynym wyjściem z sytuacji byłoby bardzo pilne ponowne złożenie projektu ustawy budżetowej do Sejmu. Dlatego że zgodnie z konstytucją musi być w państwie albo budżet uchwalony przez parlament albo projekt ustawy budżetowej. To jest takie minimum na podstawie, którego państwo może funkcjonować
– odpowiedział Berek, zaznaczając, że tego rodzaju decyzja byłaby pogłębieniem chaosu prawnego w Polsce.
Mogę tylko powiedzieć, że na pewno nie dopuścimy do tego w żadnym wymiarze i zakładam, że w takim zakresie mamy prawo też liczyć na zrozumienie ze strony prezydenta, (nie dopuścimy) do jakichkolwiek zawirowań związanych z tym, że środki, które są wypłacane, świadczenia, które są wypłacane, emerytury, renty, wynagrodzenia sfery budżetowej, funkcjonowanie organów państwa. To nie będzie zagrożone, nawet gdyby doszło do jakichś nieprawdopodobnych zawirowań. Będziemy robili wszystko to, co jest potrzebne, żeby nadal to zgodnie z prawem móc realizować
– zapewniał.
Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego
Szef KSRM był też pytany o publikację dotychczasowych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw. „Z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego od chwili podjęcia przez Sejm uchwały dotyczącej kryzysu w TK (z 6 marca br., w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście działalności TK – PAP) jest tak, że właściwie pozostajemy w takiej ciągłej analizie związanej z tym, jak właściwie na tę sytuację reagować. I my do tej pory tej kwestii nie rozstrzygnęliśmy” – odpowiedział Berek.
W uchwale 6 marca Sejm uznał też, że Julia Przyłębska, która pełni funkcję prezesa TK, jest na tym stanowisku osobą nieuprawnioną, a Mariusz Muszyński, Jarosław Wyrembak i Justyn Piskorski nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego.
Po podjęciu tej uchwały orzeczenia TK nie są ogłaszane w Dzienniku Ustaw. Z kolei TK w końcu maja orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca br. w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście TK jest niezgodna z konstytucją.
„Potrzebujemy na nowo ukształtować sąd konstytucyjny” – podsumował Berek.
-
CZYTAJ TAKŻE: Orlen chce sprzedać Polska Press