Rok 2022 to prawdopodobnie ostatni dobry rok dla niemieckiej branży spożywczej

Obroty w przemyśle spożywczym w Niemczech wzrosły o 30 miliardów euro (+18,18 proc.) w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając, wolumen rzędu 195,04 miliardów euro. Jeszcze w 2020 roku potężna branża spożywcza zatrudniała w Niemczech 600 000 pracowników.
Wykres. Spadek. Grafika ilustracyjna Rok 2022 to prawdopodobnie ostatni dobry rok dla niemieckiej branży spożywczej
Wykres. Spadek. Grafika ilustracyjna / Pixabay.com

Jest to blisko 160 000 więcej zatrudnionych, niż w niemieckiej branży samochodowej. Zaliczając do branży spożywczej nie tylko producentów artykułów spożywczych, ale także rolników oraz handel detaliczny odpowiedzialny za dystrybucję żywności w Niemczech to ta gałąź niemieckiej gospodarki zatrudnia ponad 5 milionów ludzi z grona łącznie 46 milionów zatrudnionych mieszkańców Niemiec.

Lecz 2022 rok to prawdopodobnie ostatni dobry czas dla niemieckiej branży spożywczej. Wiele czynników zmienia sytuację w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Koszty energii, nawozów i pasz dla zwierząt są wyższe niż latach poprzednich. Branża cierpi także na niedobory siły roboczej, a wzrastająca płaca minimalna powoduje wzrost kosztów pracy, które są w przemyśle spożywczym tradycyjnie ważnym faktorem. Od kwietnia 2022 r. inflacja żywności jest wyższa niż ogólna stopa inflacji.

Czytaj również: TVP podaje do sądu Adamczyka, Pereirę i Tulickiego. Pereira: To obrona przez atak

Żałoba w Pałacu Buckingham. Książę William wydał oświadczenie

 

Inflacja uniemożliwia powrót na ścieżkę sukcesu w Niemczech

W okresie od stycznia 2023 r. do stycznia 2024 r. żywność podrożała o 3,8%. Jednak statystycznie ceny rosną gwałtownie już od lata 2021 roku. Jeśli porównamy ceny w styczniu 2024 r. z okresem sprzed szoków cenowych z czerwca 2021 r., wzrost wynosi prawie 30 procent. Ceny żywności utrzymują się na wysokim poziomie, a od marca 2023 r. są nawet głównym czynnikiem napędzającym inflację.

Niemiecki urząd statystyczny podał, że w 2023 r. realne obroty w handlu detalicznym żywnością spadły o 3,9%. Realne obroty powołują się na ceny towarów, nie uwzględniając efektów inflacji. Jeszcze w 2020 r. doszło do rekordowego wzrostu cen artykułów spożywczych o 5,4%. Realna sprzedaż spadała jednak nieprzerwanie przez kolejne trzy lata (2021: -1,6%; 2022: -4,6%). Z kolei nominalna sprzedaż, która uwzględnia efekt inflacji, w 2023 r. wzrosła o 5,9% w porównaniu z 2022 r. Przyczyną rzeczywistego spadku przy jednoczesnym nominalnym wzroście sprzedaży jest gwałtowny wzrost cen żywności (średnio +12,4% w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim). Inflacja rzutuje niewspółmiernie na realną sprzedaż detaliczna żywności, która była w 2023 r. o 5,0% niższa niż w roku 2019 przed koronawirusem, podczas gdy sprzedaż nominalna była o 21,4% wyższa.

 

Giganci niemieckiej branży spożywczej

Niemcy są jednym z największych eksporterów żywności na świecie. Najważniejszymi produktami eksportowymi były tak zwane przetworzone artykuły spożywcze. To nich zaliczane są zupy, buliony, ketchup, sosy, przyprawy, ocet i drożdże, a także nadziewane makarony itp.

Do największych eksporterów zaliczyć trzeba firmę Oetker z Bielefeld. W 2022 r. Grupa Oetker była największym dostawcą dla handlu spożywczego w Niemczech. Grupa Oetker osiągnęła obroty w wysokości około 3,6 miliardów euro. Na drugim miejscu był producent mięsa Tönnies z obrotami w wysokości 3,3 miliardów euro.

Równie ważne dla niemieckiego eksportu są wyroby czekoladowe, takie jak słodzony proszek kakaowy, czekolada i inne towary spożywcze zawierające kakao. Trzecim najważniejszym produktem był w 2022 roku „ser z pełnego mleka krowiego”. Następne w kolejności były papierosy i wypieki ze średnią 3 miliardów.

Ponad połowa przychodów z eksportu pochodziła z handlu zaledwie 20 produktami. Niemieccy producenci koncentrują się na pojedynczych rynkach zbytu, dominując je z upływem czasu. Dziesięć z jedenastu najważniejszych krajów docelowych dla niemieckiego eksportu żywności to inne państwa UE. Polska zajęła w gronie krajów Unii Europejskiej importujących żywność z Niemiec w 2020 roku na 5. miejscu a w 2022 r. na 4. miejscu. Niemiecki przemysł spożywczy wyeksportował w 2020 r. do Polski artykuły spożywcze w wartości 4,6 miliarda euro. Natomiast głównym importerem niemieckiej żywności w Europie jest 17 – milionowa Holandia, która w 2020 roku kupiła od Niemiec dwa razy więcej niż Polska. W 2023 r. Niemcy eksportowały żywność i napoje o wartości 81,05 mld euro. Natomiast wartość importu wyniosła nieco poniżej 72 mld euro.
 


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Rok 2022 to prawdopodobnie ostatni dobry rok dla niemieckiej branży spożywczej

Obroty w przemyśle spożywczym w Niemczech wzrosły o 30 miliardów euro (+18,18 proc.) w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając, wolumen rzędu 195,04 miliardów euro. Jeszcze w 2020 roku potężna branża spożywcza zatrudniała w Niemczech 600 000 pracowników.
Wykres. Spadek. Grafika ilustracyjna Rok 2022 to prawdopodobnie ostatni dobry rok dla niemieckiej branży spożywczej
Wykres. Spadek. Grafika ilustracyjna / Pixabay.com

Jest to blisko 160 000 więcej zatrudnionych, niż w niemieckiej branży samochodowej. Zaliczając do branży spożywczej nie tylko producentów artykułów spożywczych, ale także rolników oraz handel detaliczny odpowiedzialny za dystrybucję żywności w Niemczech to ta gałąź niemieckiej gospodarki zatrudnia ponad 5 milionów ludzi z grona łącznie 46 milionów zatrudnionych mieszkańców Niemiec.

Lecz 2022 rok to prawdopodobnie ostatni dobry czas dla niemieckiej branży spożywczej. Wiele czynników zmienia sytuację w rolnictwie i przemyśle spożywczym. Koszty energii, nawozów i pasz dla zwierząt są wyższe niż latach poprzednich. Branża cierpi także na niedobory siły roboczej, a wzrastająca płaca minimalna powoduje wzrost kosztów pracy, które są w przemyśle spożywczym tradycyjnie ważnym faktorem. Od kwietnia 2022 r. inflacja żywności jest wyższa niż ogólna stopa inflacji.

Czytaj również: TVP podaje do sądu Adamczyka, Pereirę i Tulickiego. Pereira: To obrona przez atak

Żałoba w Pałacu Buckingham. Książę William wydał oświadczenie

 

Inflacja uniemożliwia powrót na ścieżkę sukcesu w Niemczech

W okresie od stycznia 2023 r. do stycznia 2024 r. żywność podrożała o 3,8%. Jednak statystycznie ceny rosną gwałtownie już od lata 2021 roku. Jeśli porównamy ceny w styczniu 2024 r. z okresem sprzed szoków cenowych z czerwca 2021 r., wzrost wynosi prawie 30 procent. Ceny żywności utrzymują się na wysokim poziomie, a od marca 2023 r. są nawet głównym czynnikiem napędzającym inflację.

Niemiecki urząd statystyczny podał, że w 2023 r. realne obroty w handlu detalicznym żywnością spadły o 3,9%. Realne obroty powołują się na ceny towarów, nie uwzględniając efektów inflacji. Jeszcze w 2020 r. doszło do rekordowego wzrostu cen artykułów spożywczych o 5,4%. Realna sprzedaż spadała jednak nieprzerwanie przez kolejne trzy lata (2021: -1,6%; 2022: -4,6%). Z kolei nominalna sprzedaż, która uwzględnia efekt inflacji, w 2023 r. wzrosła o 5,9% w porównaniu z 2022 r. Przyczyną rzeczywistego spadku przy jednoczesnym nominalnym wzroście sprzedaży jest gwałtowny wzrost cen żywności (średnio +12,4% w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim). Inflacja rzutuje niewspółmiernie na realną sprzedaż detaliczna żywności, która była w 2023 r. o 5,0% niższa niż w roku 2019 przed koronawirusem, podczas gdy sprzedaż nominalna była o 21,4% wyższa.

 

Giganci niemieckiej branży spożywczej

Niemcy są jednym z największych eksporterów żywności na świecie. Najważniejszymi produktami eksportowymi były tak zwane przetworzone artykuły spożywcze. To nich zaliczane są zupy, buliony, ketchup, sosy, przyprawy, ocet i drożdże, a także nadziewane makarony itp.

Do największych eksporterów zaliczyć trzeba firmę Oetker z Bielefeld. W 2022 r. Grupa Oetker była największym dostawcą dla handlu spożywczego w Niemczech. Grupa Oetker osiągnęła obroty w wysokości około 3,6 miliardów euro. Na drugim miejscu był producent mięsa Tönnies z obrotami w wysokości 3,3 miliardów euro.

Równie ważne dla niemieckiego eksportu są wyroby czekoladowe, takie jak słodzony proszek kakaowy, czekolada i inne towary spożywcze zawierające kakao. Trzecim najważniejszym produktem był w 2022 roku „ser z pełnego mleka krowiego”. Następne w kolejności były papierosy i wypieki ze średnią 3 miliardów.

Ponad połowa przychodów z eksportu pochodziła z handlu zaledwie 20 produktami. Niemieccy producenci koncentrują się na pojedynczych rynkach zbytu, dominując je z upływem czasu. Dziesięć z jedenastu najważniejszych krajów docelowych dla niemieckiego eksportu żywności to inne państwa UE. Polska zajęła w gronie krajów Unii Europejskiej importujących żywność z Niemiec w 2020 roku na 5. miejscu a w 2022 r. na 4. miejscu. Niemiecki przemysł spożywczy wyeksportował w 2020 r. do Polski artykuły spożywcze w wartości 4,6 miliarda euro. Natomiast głównym importerem niemieckiej żywności w Europie jest 17 – milionowa Holandia, która w 2020 roku kupiła od Niemiec dwa razy więcej niż Polska. W 2023 r. Niemcy eksportowały żywność i napoje o wartości 81,05 mld euro. Natomiast wartość importu wyniosła nieco poniżej 72 mld euro.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe