Rolnicy zablokują granicę z Czechami. Jest komunikat

Policja podała, że akcję organizują po czeskiej stronie tamtejsi rolnicy przy wsparciu polskich. Według wstępnych ustaleń ma się ona rozpocząć w czwartek około godziny 10. i potrwać do 13. W tym czasie samochody nie będą wpuszczane do Czech.
CZYTAJ TAKŻE: Są pierwsze pozwy prokuratorów przeciwko Bodnarowi
Policja apeluje
Policjanci zaapelowali do kierowców ciężarówek, aby wybrali trasy alternatywne i korzystali z innych przejść granicznych, w tym najbliższego w Gorzyczkach.
Rzecznik cieszyńskiej policji podkom. Krzysztof Pawlik podał, że przy trasie S52, w rejonie węzła drogowego w Harbutowicach oraz w Cieszynie, będą ustawione patrole, wspierane przez funkcjonariuszy GDDKiA oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Będą informowali o utrudnieniach oraz wyznaczonych objazdach dla pojazdów ciężarowych.
Patrole staną też na drodze wojewódzkiej nr 938 z Pawłowic do Cieszyna oraz w Hażlachu.
Kierującym samochodami ciężarowymi przypominamy o ograniczeniach na tym odcinku drogi – obowiązuje tam zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 20 ton. Pojazdy takie nie mogą poruszać się tą drogą na całej jej długości w godzinach od 7. do 9. i od 14. do 16.
– powiedział Pawlik.
Samochody osobowe będą mogły przekroczyć granicę polsko-czeską na obu mostach w Cieszynie oraz w Lesznej Górnej, Kaczycach i Marklowicach Górnych.
CZYTAJ TAKŻE: To koniec legendarnego serialu TVP?
O co walczą rolnicy?
Rolnicy sprzeciwiają się wdrażaniu w życie Europejskiego Zielonego Ładu, Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz napływowi produktów rolnych z Ukrainy.
Nasza cierpliwość się wyczerpała. Stanowisko Brukseli z ostatniego dnia stycznia 2024 roku jest dla całej naszej społeczności rolniczej nie do przyjęcia. Dodatkowo bierność władz Polski i deklaracje współpracy z Komisją Europejską oraz zapowiedzi respektowania wszystkich decyzji Komisji Europejskiej w sprawie importu płodów rolnych i artykułów spożywczych z Ukrainy nie pozostawia nam innego wyboru, jak ogłosić strajk generalny
– informował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Czym jest Zielony Ład?
Zielony Ład jest pakietem unijnych przepisów i ustaw, które mają na celu wprowadzenie neutralności klimatycznej w Europie. Zrealizowanie tego procesu zaplanowano na 2050 rok. Unia Europejska chce zapewnić nam również zdrową żywność, proponując w zamian np. dodatki z białkiem owadów.
Zgodnie z filozofią Unii Europejskiej w praktyce emisje gazów cieplarnianych netto na terenie UE mają być równe zero. Neutralność klimatyczną planuje się osiągnąć poprzez wdrożenie wielu działań, chociażby: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych z transportu, energetyki, przemysłu i rolnictwa, wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak energia słoneczna, wiatrowa i wodna, poprawę efektywności energetycznej budynków i urządzeń oraz ochronę lasów i innych naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla.
CZYTAJ TAKŻE: Masowe protesty rolników w całej Polsce