Ekspert: Polska oficjalnie dołącza do koalicji państw UE, których celem jest zaduszenie Węgier
Polska oficjalnie dołącza do koalicji państw UE, których celem jest zaduszenie Węgier i „przywrócenie praworządności” w tym kraju przy wykorzystaniu prawa europejskiego i wbrew postanowieniom Konstytucji Węgier z 2011 r. „Scenariusz polski” się powiódł i doszło do zmiany rządów, a większość rządząca w naszym kraju metodami antykonstytucyjnymi i pozaustawowymi ma przywrócić stan zgodny z wolą KE.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Węgier
Węgry są krajem, w którym wolą wyborców doszło do zagwarantowania w ustawie zasadniczej Węgier realizacji postulatów „suwerenistów”. Zgodnie z nimi Republika Węgierska jest państwem członkowskim UE, jednakże wszelkie zmiany prawne na szczeblu europejskim, które wykraczają poza kompetencje przekazane Unii, jak również nie są zgodne z najwyższym prawem Węgier, tj. Konstytucją (art. R ust. 1 i 2 Konstytucji), nie mogą być uznane za obowiązujące obywateli tego kraju.
Konstytucja węgierska wprost stanowi w art. R ust. 3:
Przepisy Ustawy Zasadniczej należy interpretować zgodnie z ich celami, określonymi w narodowym wyznaniu wiary zawartym w Ustawie Zasadniczej oraz zdobyczami naszej historycznej konstytucji.
Ustrojodawca węgierski postawił bardzo wyraźną granicę między kompetencjami państwa a UE (art. E).
Realizacja „wariantu polskiego”, która działa się na naszych oczach, pozwala na przystąpienie do ostatecznego rozprawienia się z państwem węgierskim.
Metody Bodnara
Nie jest to nic nadzwyczajnego. Dla uważnego czytelnika międzynarodowej literatury prawniczej metody stosowane w Polsce przez aktualnego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara były już wcześniej omawiane i postulowane. Nie tylko w Polsce, ale również za granicą.
Tytułem przykładu zachęcam do zapoznania się z publikacją wydaną pod koniec roku 2023 r. pod red. M. Bobek, Adama Bodnara (tak, to Pan Minister!), A. von Bogdandy, P. Sonnevend, „Transition 2.0. Re-establishing Constitutional Democracy in EU Member States”, Baden-Baden 2023. Publikacja sfinansowana przez Towarzystwo Maxa Plancka utrzymywanego z budżetu federalnego Niemiec opisująca metody „przywracania demokracji”.
Pan Minister na s. 322 pisze tak:
Ważne jednak, aby lokomotywa praworządności wróciła na właściwe tory i ruszyła w stronę zwiększania odpowiedzialności władz przed prawem, korygowania problemów systemowych i LOJALNEJ współpracy z Unią Europejską.
I spotkania z przedstawicielami KE są doskonałym przykładem, że za słowami idą czyny. Nawet wbrew polskiej Konstytucji i ustawom…
Scenariusz węgierski
Co ciekawe, o „scenariuszu węgierskim” można przeczytać na popularnym w kręgach „proeuropejskich” prawników Verfassungsblog.de (założony przez niemieckiego dziennikarza Maximiliana Steinbeisa i współfinansowany przez Uniwersytet Humboldta). Jest tam wiele tekstów o Polsce (również polskich prawników „europejskich”), ale w 2021 r. pojawił się ciekawy tekst Kim Scheppele o tytule: „Ucieczka z konstytucyjnego więzienia Orbana”.
Zatem w obecnym stanie rzeczy opozycja jest uwięziona w konstytucyjnym więzieniu Orbána, jeśli będzie postępować zgodnie z jego regułami. Do zmiany konstytucji wymagana jest bezwzględna większość dwóch trzecich. (…) Co można zrobić? Odpowiedź jest prosta: przyjąć prawo europejskie, tak jak Węgry już zobowiązały się to zrobić. (…) Nawet jeśli prawo europejskie nie zapobiegło popadnięciu Węgier w autokrację, można je teraz wykorzystać, aby przywrócić Węgry do zgodności z europejskimi wartościami. Dla węgierskich formalistów prawa, którzy obawiają się naruszenia istniejącego prawa węgierskiego w celu przywrócenia praworządności, przyjęcie prawa europejskiego zapewnia wyjście z blokady prawnej Orbána.
I dalej:
Jeśli nowy węgierski parlament przystąpi do harmonizacji prawa węgierskiego ze swoimi europejskimi zobowiązaniami prawnymi, Trybunał Konstytucyjny z pewnością dostrzeże, że istnieją europejskie drogi prawne, dzięki którym można je po prostu ominąć.
I to się dzieje na naszych oczach.
[autor, mec. Bartosz Lewandowski jest adwokatem i rektorem Collegium Intermarium]
Minister @Adbodnar bierze udział w spotkaniu z europejskim komisarzem ds. sprawiedliwości @dreynders w #GAC. Głównym tematem jest prezentacja Planu Działań dotyczącego procedury art. 7 TUE, która ma na celu zapewnienie, że wszystkie państwa członkowskie szanują wspólne wartości… https://t.co/oV5xwFI31M
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 20, 2024