Policzek dla Bodnara: Naczelna Rada Adwokacka odmówiła udziału w „wyborze kandydatów na prokuratora krajowego”
Na czele zespołu ds. wyłonienia kandydatów na prokuratora krajowego stoi wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa sprawiedliwości zasiadać w nim miały przede wszystkim osoby delegowane przez szefa resortu i Krajową Radę Prokuratorów, ale także po jednym przedstawicielu Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej.
Czytaj również: Polacy obawiają się wojny z Rosją [SONDAŻ]
NRA nie wskaże swego przedstawiciela
– Naczelna Rada Adwokacka nie wskaże swego przedstawiciela – poinformował w poniedziałek wieczorem PAP prezes NRA Przemysław Rosati. Dodał, że prezydium NRA przesłało pismo w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.
Adwokacki samorząd tłumaczy, że wynik analizy podstaw powołania zespołu, a także celu, dla którego został utworzony, wskazuje, że w aktualnym stanie prawnym nie jest możliwy udział NRA lub jej przedstawiciela – szerzej samorządu zawodu zaufania publicznego – w pracach takiego zespołu.
– Jako samorząd nie możemy brać udziału w pracach zespołu powołanego przez czynnik polityczny, jakim jest minister sprawiedliwości – powiedział Rosati.
Czytaj także: Zełenski: „Wieści z granicy z Polską brzmią jak kpina”
„Przy tak ukształtowanych przepisach jest to decyzja polityczna”
NRA jest zdania, że formy współdziałania samorządu adwokackiego w realizacji zadań publicznych, w tym z ministrem sprawiedliwości, są wyraźnie określone w przepisach ustawy. W dodatku prezydium NRA stanęło na stanowisku, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa o prokuraturze wybór prokuratora krajowego jest przypisany premierowi, który dokonuje tego na wniosek ministra sprawiedliwości, czyli prokuratora generalnego, a także po uzyskaniu opinii prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
– Przy tak ukształtowanych przepisach jest to decyzja polityczna – podkreślił Rosati. Dodał, że zdaniem NRA konieczna jest też pilna zmiana ustawy rozdzielająca funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. – W przypadku zmiany w przyszłości przepisów Naczelna Rada Adwokacka jest gotowa uczestniczyć w procedurze wyboru niezależnego prokuratora generalnego – zapewnił. (PAP)