Rosja zaatakuje kraj NATO w ciągu 10 lat? Jest nowy sondaż

Przypomnijmy, że Władimir Putin udzielił ostatnio wywiadu dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona. W czasie ponad dwugodzinnego spotkania poruszono wiele bieżących tematów, a także wątków historycznych. Prezydent Rosji wspomniał również o Polsce w kontekście wojny na Ukrainie. Nie zabrakło zmanipulowanej narracji dotyczącej naszego kraju.
Władimir Putin mówił o Polsce
Władimir Putin powiedział, że to Polacy wymyślili nazwę „Ukraina”, określając w ten sposób ziemie należące do nich. Zapewnił, że Rosja nie zaatakuje Polski, chyba że dojdzie do oczywistej prowokacji.
Tylko w jednym przypadku, jeśli Polska zaatakuje Rosję. Dlaczego? Ponieważ nie jesteśmy zainteresowani Polską, Łotwą ani żadnym innym miejscem. Dlaczego mielibyśmy to robić? Zwyczajnie nie mamy w tym żadnego interesu
– oświadczył rosyjski przywódca.
Dodał, że scenariusz, w którym Rosja chce zaatakować kraje bałtyckie, tworzony jest przez przywódców krajów NATO. W jego ocenie poprzez taką postawę chcą oni realizować swoje egoistyczne cele i interesy, przez co cierpią „zwykli ludzie”, którzy każdego dnia są zastraszani.
Nowy sondaż. Rosja zaatakuje kraj NATO?
Coraz więcej ekspertów i analityków nie ma złudzeń, że Rosja zagraża krajom NATO. Co o tym scenariuszu sądzą Polacy?
Czy Pani/Pana zdaniem w ciągu najbliższej dekady może dojść do ataku Rosji na państwo NATO?
– zapytano uczestników sondażu SW Research dla rp.pl.
46,3 proc. badanych odpowiedziało, że tak, 32,9 proc. jest przeciwnego zdania, natomiast 20,8 proc. nie potrafi określić się w tej sprawie. Przy rozróżnieniu na płeć otrzymano następujące wyniki: w przypadku kobiet 46,7 proc. udzieliła odpowiedzi twierdzącej, a 35,5 proc. negatywnej. 18,8 proc. nie miało zdania. Jeżeli chodzi o mężczyzn, to 44,1 proc. uważa, że Rosja może zaatakować kraj NATO, 34,2 proc. jest przeciwnego zdania, natomiast 21,7 proc. to grupa mężczyzn, którzy są niezdecydowani w tej sprawie. Biorąc pod uwagę kategorię wieku, największe obawy mają osoby poniżej 24. roku życia (54,1 proc.), a następnie w wieku 35–49 lat (48,4 proc.).
Najwięcej osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym uważa, że w ciągu najbliższej dekady może dojść do ataku Rosji na państwo NATO (63 proc.). Wśród osób z wykształceniem zawodowym uważa tak 55 proc., ze średnim 43,4 proc., wyższym natomiast 47,3 proc. 46,4 proc. mieszkańców wsi obawia się wspomnianego scenariusza, podczas gdy w porównaniu z mieszkańcami miasta liczącego powyżej 500 tys. mieszkańców jest to 35,7 proc.
Wojna na Ukrainie
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Atak rozpoczął się nocą, kiedy ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy najechało naszego wschodniego sąsiada. Przeprowadzono ataki rakietowe praktycznie w całym kraju, również w Iwano-Frankowsku i Łucku. Są to miejscowości położone ok. 100 km od naszej granicy, co dodatkowo wzbudzało ogrom niepokoju. Rosjanie od pierwszych dni wojny dopuszczali się okrutnych czynów i szli na całość. W planach mieli błyskawiczne zajęcie Kijowa, sprawy potoczyły się jednak inaczej. Rosjanie nie spodziewali się tak zdecydowanego odwetu i problemów w realizacji swojego planu. Od samego początku nazywali inwazję na Ukrainę „specjalną operacją wojskową”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sikorski w Brukseli: Sytuacja zaczyna być naprawdę poważna