Pierwszy zrzut cichociemnych

Zrzut ten pierwotnie miał nastąpić 20 grudnia 1940 roku, lecz został odwołany. Kolejny termin wyznaczono na noc z 15 na 16 lutego 1941 r. Cichociemni mieli być zrzuceni w okolicach Włoszczowy. Przez błąd w nawigacji stało się to niedaleko wsi Dębowiec. Ten teren był już włączony do III Rzeszy.
Czytaj również: Dramat mieszkańców niemieckich miast. Gwałtowny wzrost kosztów ogrzewania
Scholz kłamie? Niemiecka pomoc wojskowa dla Ukrainy nawet czterokrotnie przeszacowana
Krzymowski, Zabielski, Raczkowski
Krzymowski i Zabielski dotarli do Warszawy. Później zameldował się tam również Raczkowski, którego Niemcy zatrzymali podczas przekraczania granicy, pomiędzy Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Uznali go za przemytnika i umieścili w więzieniu w Wadowicach.
Kurier Czesław Raczkowski nawiązał kontakt z Batalionami Chłopskimi, m.in. z Wojciechem Jekiełkiem z Osieka koło Oświęcimia, który pomógł wykupić go z wadowickiego więzienia, o czym pisze on w swoich wspomnieniach „W pobliżu Oświęcimia”. Później Raczkowski został aresztowany i umieszczony w KL Gross-Rosen, przeżył. Dwaj cichociemni, którzy z nim razem byli zrzuceni, wojnę również przeżyli.
Wanda Zabielska
W przeddzień rocznicy Święta Niepodległości, w dniu 10 listopada 1942 roku, w KL Auschwitz II-Birkenau zginęła Wanda Zabielska (nr obozowy 18302). Była ona żoną rtm. Józefa Zabielskiego ps. "Żbik". Jej nazwisko jest wymienione w „Księdze Pamięci. Transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz w latach 1940 - 1944", Warszawa-Oświęcim 2000.
Wanda Zabielska zginęła w KL Auschwitz II-Birkenau, po długotrwałym i brutalnym przesłuchaniu, podczas którego Niemcy próbowali dowiedzieć się o miejscu pobytu jej męża.
Józef Zabielski był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego i adiutantem Komendanta Głównego Policji Państwowej. Na temat swoich przeżyć "Żbik" napisał wspomnienia „Pierwszy skok”, które opublikowane zostały przez Fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w 2016 roku.
Ich syn Janusz Zabielski (ur. 1939 r.), mieszkający poza granicami Polski, mając obywatelstwo brytyjskie, niedawno starał się o uzyskanie obywatelstwa polskiego, które otrzymał w 2019 roku.