Sejmowa komisja zdecydowała ws. immunitetu Grzegorza Brauna
Komisja zarekomendowała uchylenie immunitetu parlamentarzyście. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas głosowania na sali plenarnej wszystkich posłów w Sejmie.
Czytaj również: 44 prokuratorów Prokuratury Krajowej przeciwko Bodnarowi, za nim tylko 3
Sejmowa komisja za uchyleniem immunitetu Grzegorza Brauna
Wobec Grzegorza Brauna sformułowano siedem zarzutów związanych z działaniami podejmowanymi przez posła w latach 2022–2023. Ostatni, który wywołał największy skandal, dotyczył zgaszenia przez niego gaśnicą świec chanukowych w Sejmie.
Prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski przygotował wniosek o uchylenie immunitetu, argumentując, że jest w jego sprawie prowadzone postępowanie przygotowawcze, w toku którego „materiał dowodowy dostatecznie uzasadnia podejrzenie popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna”.
Zarzuty wobec Brauna dotyczą zniszczenia mienia, naruszenia nietykalności cielesnej i znieważenia przedmiotu czci religijnej.
Polityk Konfederacji odpiera zarzuty, twierdząc, że dowody przedstawiane wobec niego to „sfabrykowane cytaty i konfabulacje”. Tłumaczył się, że do wielu zarzuconych mu czynów w ogóle nie doszło i „można to ustalić na podstawie zapisów audio-wideo”.
Incydent z Grzegorzem Braunem. Kontekst
We wtorek polityk, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu wykluczył posła Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie z udziałem posła na Sejm RP.