Nowy sondaż CBOS. Miażdżąca przewaga PiS
Od września odsetek osób niezdecydowanych, na kogo oddać swój głos, zmniejszył się z 23 proc. do 17 proc.. W porównaniu z wrześniowym sondażem zyskała Koalicja Obywatelska (wzrost poparcia o 4 punkty procentowe) oraz Trzecia Droga (wzrost o 2 punkty). Minimalnie gorsze są notowania Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji (spadki o 1 punkt). Poparcie dla Nowej Lewicy nie zmieniło się w stosunku do ubiegłego miesiąca.
Według przedwyborach deklaracji na uzyskanie największej liczby głosów w wyborach niezmiennie może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Chęć oddania głosu na ten komitet wyborczy wyraża 35 proc. zdeklarowanych wyborców. Znacząco mniej zwolenników ma Koalicja Obywatelska, którą zamierza poprzeć 22 proc. potencjalnie głosujących.
Notowania pozostałych ugrupowań są wyraźnie niższe. Na Trzecią Drogę chce głosować 6 proc. wyborów. Tyle samo (6 proc.) wskazało Konfederację. Lewicę chce poprzeć 5 proc. deklarujących udział w głosowaniu. Wyraźnie mniej osób (2 proc.) zadeklarowało głosowanie na KW Bezpartyjnych Samorządowców.
Duża część potencjalnych uczestników wyborów nie wskazała swoich preferencji wyborczych. Obok niezdecydowanych (17 proc.) sporą grupę stanowią osoby odmawiające ujawnienia swoich preferencji (7 proc.).
W październikowym badaniu zapytano też osoby niezdecydowane, który komitet wyborczy lub które komitety wyborcze biorą po uwagę. Z deklaracji badanych wynika, że największy potencjał, jeśli chodzi o poszerzenie grupy swoich wyborców, mają Koalicja Obywatelska (16 proc. niezdecydowanych rozważa udzielenie jej poparcia) oraz Trzecia Droga (15 proc.). W mniejszym stopniu mogą zyskać Prawo i Sprawiedliwość (12 proc.) oraz Konfederacja (10 proc.). Jeszcze mniej osób wskazało Nową Lewicę (7 proc.) i Bezpartyjnych Samorządowców (4 proc.).
Rekordowo wysoka frekwencja
Autorzy badania wskazują też, że przedwyborcze deklaracje zapowiadają rekordowo wysoką frekwencję. Chęć udziału w nadchodzących wyborach parlamentarnych deklaruje obecnie aż 87 proc. badanych, o 4 punkty procentowe więcej, niż we wrześniu i o 7 punktów więcej, niż w sierpniu.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 2 do 11 października 2023 roku na próbie liczącej 1110 osób (w tym: 61,5 proc. metodą CAPI, 25,0 proc. – CATI i 13,4 proc. – CAWI).