Niemieckie media: W kilku dziedzinach Polska i inne kraje tego regionu prześcignęły Niemcy

Z najnowszych analiz jasno wynika, że Polska pomimo sporu rządu PiS z Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE radzi sobie wyjątkowo dobrze. Czasy, kiedy o kraju naszym mówiono w aspekcie negatywnym, już dawno minęły. „Mimo swoich nieporozumień z Brukselą, Polska stanowiąca pomost na Wschód zyskuje znaczenie w Europie” – wspominał również w lipcu niemiecki „Handelsblatt”.
Autorzy "DW" wspomnieli o wynikach badań z PISA z 2018 roku. Wynika z nich, że uczniowie z Polski wyprzedzili swoich niemieckich rówieśników w kategoriach takich, jak matematyka, nauki przyrodnicze i czytanie ze zrozumieniem.
Czy to już koniec „polnische Wirtschaft”?
Kraje Zachodu zmagają się w ostatnim czasie z wieloma problemami, tymczasem Polsce udaje się pisać "historię sukcesu gospodarczego". Pomimo niesprzyjających okoliczności, chociażby takich, jak wojna na Ukrainie, pandemia i kryzys gospodarczy sytuacja naszego kraju stale się umacnia.
Jako przykład można tutaj wymienić drugie miejsce w Europie oraz 13. na świecie w raporcie, który poświęcono poziomowi atrakcyjności państw pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe. O szczegółach informuje firma „Global Services Location Index 2023”.
O pozytywnym położeniu naszego kraju mówią również dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) za rok 2022. Polsce udało się osiągnąć udział na poziomie 1 proc. jeżeli chodzi o światowe PKB, a także 19. miejsce na arenie międzynarodowej. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, aktualnie przypada nam 1,4 proc. światowego eksportu.
Niemcy w wielu dziedzinach zostały również prześcignięte przez kraje, które dołączyły do Unii Europejskiej po 2004 roku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Minister Piotr Gliński: Reduta Ordona weszła do kanonu polskiej kultury