Sieć 5G a wojna na Ukrainie. UKE ogłasza zmiany
- Współpraca w zakresie międzynarodowej łączności elektronicznej między krajami ma ponad dziesięcioletnią historię. UKE odnalazł się w rzeczywistości wojennej, a ta ma znaczenie także dla elektronicznej polityki nad Wisłą. Dlatego agresja Rosji na Ukrainę spowodowała m.in. modyfikację planów UKE odnośnie krajowej sieci 5G - podaje portal dorzeczy.pl.
Celem aukcji jest rozdysponowanie częstotliwości, która umożliwi przedsiębiorcom telekomunikacyjnym świadczenie nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych, w tym w technologii 5G.
- Choć pewne istotne założenia się zmieniły, to nie zmieniło się jedno – w środku całego przedsięwzięcia jest klient, który ma mieć dostęp do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych bez względu na miejsce, w którym przebywa. Ma mieć możliwość zdalnej nauki i pracy w domu i podróży, a także korzystania z cyfrowej rozrywki na wakacjach nad jeziorem czy w górach - informuje na blogu UKE prezes Jacek Oko.
Zainteresowane udziałem w aukcji oraz świadczeniem usług podmioty mogą wyrażać swoje stanowiska i opinie do projektów dokumentów w terminie do dnia 12 maja 2023 r.
Na czym polegają zmiany?
Urząd Komunikacji Elektronicznej wziął pod uwagę sugestie operatorów, by rozszerzyć cztery oferowane bloki z 80 do 100 MHz, zaś sieci prywatne z bloku „0” przenieść do innego zakresu. Zwiększyła się tym samym dostępna dla operatorów szerokość pasma, co nie miało jednak wpływu na wzrost ceny wywoławczej plasującej się na poziomie 450 mln zł. Ze względów geopolitycznych zmianie musiały ulec pierwotne plany dotyczące wybudowania sieci pokrywającej obszar całego kraju:
- Ponad 90% obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5% Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym - wyjaśnia Oko.
Planowana zmiana wiąże się z utrzymaniem jakości dotychczas świadczonych usług telekomunikacyjnych. W mocy będą wcześniejsze zobowiązania dla obszarów gospodarstw domowych i dróg. Poza tymi strefami to od decyzji biznesowych operatorów zależeć będzie zapewnienie zasięgu.
Prezes UKE, mając na względzie równy dostęp użytkowników do usług świadczonych przez teleoperatorów, oferuje możliwość podpisania umowy inwestycyjnej, w ramach której operator zobowiązuje się do pokrycia zasięgiem obszaru w zamian za obniżenie rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości. Zmiany zapisów w dokumentacji dotyczą także cyberbezpieczeństwa. Do 5 lat skrócono termin usunięcia przez operatora sprzętu od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka. Chodzi m.in. o sprzęt z Chin.