Ukraina doszła do kompromisu z Rosją? Doradca Zełenskiego dementuje

Przełom w rozmowach Ukraina–Rosja?
Wg. rosyjskiej agencji informacyjnej RIA Novosti Władimir Miediński – szef rosyjskiej delegacji prowadzącej rozmowy pokojowe z Ukrainą – powiedział, że Kijów zaproponował utworzenie na Ukrainie austriackiej lub szwedzkiej wersji zdemilitaryzowanego państwa z własną armią. Informację tę skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
– Pomysł stworzenia na Ukrainie, wzorem Austrii czy Szwecji, kraju zdemilitaryzowanego z własną armią można uznać za prawdziwy kompromis. (…) Jest to opcja, o której naprawdę się teraz dyskutuje – powiedział Dmitrij Pieskow, cytowany przez RIA Novosti.
Michaił Podoljak odpowiada
Tymczasem z komunikatu opublikowanego przez Michaiła Podoljaka – doradcę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i członka ukraińskiej delegacji – jasno wynika, że Ukraina nie akceptuje przyjęcia szwedzkiego lub austriackiego modelu neutralności. Władze Ukrainy domagają się gwarancji bezpieczeństwa od innych państw, by w razie kolejnej napaści Rosji, te były w obowiązku aktywnie wejść w konflikt po stronie ukraińskiej.
"Ukraiński model gwarancji bezpieczeństwa jest na stole negocjacyjnym. Co to znaczy? Sztywne porozumienie z szeregiem państw-gwarantów, podejmujących jasne zobowiązania prawne, aby aktywnie zapobiegać atakom na Ukrainę" - pisze Podoljak na Twitterze, do wpisu dołączając oświadczenie opublikowane na Telegramie.
„Niewątpliwie rozumiemy dążenie naszych partnerów do pozostania inicjatorami w procesie negocjacji. Stąd słowa o szwedzkim czy austriackim modelu neutralności. Ale Ukraina jest teraz w stanie bezpośredniej wojny z Rosją. Dlatego model może być tylko ukraiński i tylko o prawnie zweryfikowanych gwarancjach bezpieczeństwa. I nie ma żadnych innych modeli ani opcji” – informuje Podoljak.
„Po pierwsze, absolutne gwarancje bezpieczeństwa. Skuteczne, a nie protokół lub «Budapeszt». Oznacza to, że sygnatariusze gwarancji nie stoją z boku w przypadku ataku na Ukrainę, jak dzisiaj, ale biorą czynny udział po stronie Ukrainy w konflikcie i oficjalnie zapewniają nam natychmiastową dostawę niezbędnej ilości broni. Po drugie, Ukraina nie chce już polegać na biurokratycznych procedurach, które pozwalają lub nie pozwalają na zamknięcie nieba przed pociskami manewrującymi. Potrzebujemy bezpośrednich i stanowczych gwarancji, że niebo będzie zamknięte” – czytamy w oświadczeniu.
„Dodam, że Ukraina nigdy nie była państwem militarystycznym, które atakuje lub planuje atakować swoich sąsiadów. W przeciwieństwie do naszych sąsiadów. Dlatego dziś Ukraina chce mieć naprawdę silną pulę sojuszników z jasno określonymi gwarancjami bezpieczeństwa” – podsumował Podoljak.
🇺🇦 model of security guarantees is on the negotiating table. What does this mean? A rigid agreement with a number of guarantor states undertaking clear legal obligations to actively prevent attacks on 🇺🇦.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 16, 2022
Details: https://t.co/8AG67TH6VO