Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”

– Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej – mówi Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”
/ foto. Kasa Krajowa

– Panie Prezesie, już w przyszłym roku Kasa Krajowa obchodzić będzie piękny jubileusz trzydziestolecia. Czy planują państwo obchodzić tę rocznicę w szczególny sposób?

Oczywiście, szczególny jubileusz i szczególne obchody. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to jubileusz całego sektora SKOK – 30 lat temu działalność operacyjną rozpoczęła Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Przez te 30 lat wydarzyło się wiele rzeczy, dobrych i złych, ale jedno jest najważniejsze: SKOK-i działają nadal i – podobnie jak unie kredytowe w wielu innych krajach – pomagają ludziom w potrzebie. Planujemy szereg różnych wydarzeń w ramach tych obchodów, ale teraz jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powiem tylko tyle, że główna uroczystość planowana jest w Warszawie w lipcu. Ponieważ Kasy działają w oparciu o formułę spółdzielczą – każdy członek SKOK jest jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji finansowej – to jest święto 1,3 mln osób. 

– Jaki wpływ na życie gospodarcze Polski na przestrzeni tych lat miała Kasa Krajowa i SKOK-i? 

– W mojej ocenie bardzo ważny i doniosły. Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej. To Kasy uczyły rzesze swoich członków, jak budować w sobie nawyk oszczędzania oraz jak roztropnie zaciągać pożyczki; jak założyć i korzystać z rachunku bieżącego. A wszystko to w czasie, kiedy banki komercyjne zasadniczo nie były zainteresowane obsługą osób fizycznych o małych dochodach. Kasy walczyły więc z wykluczeniem finansowym i dostarczały wartościowej wiedzy. Dzisiaj również realizują swoją misję, a do walki z wykluczeniem finansowym doszła walka z wykluczeniem cyfrowym, bowiem uczymy naszych członków posługiwania się takimi narzędziami, jak bankowość internetowa czy aplikacje mobilne. 

– Kasa Krajowa od samego początku była bliska NSZZ „Solidarności”. Czy i dzisiaj łączą nas wspólne idee? 

– Idee Kasy Krajowej i SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności. Wyrośliśmy na gruncie solidarności i dzięki Solidarności. To głównie członkowie NSZZ „Solidarność” zakładali w macierzystych zakładach pracy pierwsze Kasy. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i do dzisiaj staramy się uczestniczyć we wspólnych inicjatywach, aby przypominać tamte wydarzenia, ludzi i wartości, które stały się fundamentem naszego wolnego państwa. Współpraca z Solidarnością to dla nas wyróżnienie i jesteśmy wdzięczni za to, że nadal możemy liczyć na jego współpracę i wsparcie.

– Zdaje się, że okres pandemii sprawił, że nabraliśmy większego zaufania do tego, co rodzime, na wyciągnięcie ręki. Czy Państwo zauważyli również tę tendencję w sektorze finansów? W końcu krajowa spółdzielczość jest nam bliższa niż wielkie, międzynarodowe banki…

– Dotyka Pan Redaktor niezwykle ważnego zagadnienia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że kapitał nie ma narodowości. Moim zdaniem ma narodowość, a wręcz – powinien mieć. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle silnym narzędziem oddziaływania, i nie mam na myśli wyłącznie oddziaływania finansowego, chociaż to jest najbardziej oczywiste. System finansowy to swoisty krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje krwiobieg, ten wpływa na pracę całego organizmu. Ta zasada daje o sobie znać ze szczególną mocą przede wszystkim w momentach kryzysowych. Wtedy widać z pełną wyrazistością metody obrony gospodarek narodowych i sfery finansów publicznych. Krajowy kapitał to coś, o co najbardziej rozwinięte gospodarki światowe dbają ze szczególną pieczołowitością. Kasy od początku swojej działalności były oparte wyłącznie o polski kapitał i to się do dzisiaj nie zmieniło. SKOK-i zostały zbudowane przez naszych rodaków, aby im służyć, i realizują tę swoją zaszczytną funkcję już prawie 30 lat. Warto korzystać z ich usług, warto je wspierać i warto o nich pamiętać. To wielkie dokonanie zrealizowane całkowicie oddolnie z zaangażowaniem i pasją przez zwykłych ludzi, którzy w idei samopomocy finansowej dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Podobne instytucje działają w ponad 100 krajach na całym świecie. Mamy swój udział w tym pięknym projekcie. Wszystkim tym, którzy przyłożyli rękę do powstania Spółdzielczych Kas i wspierali je w ich działaniu przez te wszystkie lata gratuluję, dziękuję i życzę wielu wspaniałych chwil w ramach obchodów naszego wspólnego 30-lecia.

Materiał powstał we współpracy z Kasą Krajową. 


 

POLECANE
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek gorące
Burmistrz Głogówka oferuje Elonowi Muskowi zamek

Czy Elon Musk zdecyduje się na zakup historycznego zamku w Głogówku? Burmistrz miasta liczy na sukces i pisze list do amerykańskiego miliardera.

Kliko Sutryka, idź precz. Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta z ostatniej chwili
"Kliko Sutryka, idź precz". Wrocławianie mają dość, chcą odwołania prezydenta

Wrocławianie stracili cierpliwość do prezydenta miasta Jacka Sutryka. Powstało Stowarzyszenie - SOS Wrocław - którego celem jest przeprowadzenie referendum ws. odwołania prezydenta. Aktywiści na zwołanej w środę konferencji prasowej podkreślali, że Sutryk nie spełnia deklarowanych obietnic, a ponadto ciążą na nim prokuratorskie zarzuty ws. Collegium Humanum.

Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli tylko u nas
Napięta sytuacja na zachodniej granicy Niemiec. Sąsiedzi wściekli

Niemcy w obliczu zbliżających się przedwczesnych wyborów do Bundestagu, które odbędą się 23 lutego, chętnie trąbią o sukcesie, który polega na bardzo znaczącym spadku wniosków o azyl w Niemczech. Mniej azylantów w Niemczech oznacza mniejsze koszty zjawiska niekontrolowanej migracji dla Niemiec. Ten sukces realizowany jest jednak kosztem krajów sąsiedzkich takich jak Polska, ale także Francja, Luksemburg i Belgia.

Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Jak mi wrócił kolejny obraz do pamięci, to wywnioskowałem z tego, że w tym jest element wschodni, bo w tym jest błąd składniowy... – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

REKLAMA

Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”

– Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej – mówi Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim.
 Rafał Matusiak: „Idee SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności”
/ foto. Kasa Krajowa

– Panie Prezesie, już w przyszłym roku Kasa Krajowa obchodzić będzie piękny jubileusz trzydziestolecia. Czy planują państwo obchodzić tę rocznicę w szczególny sposób?

Oczywiście, szczególny jubileusz i szczególne obchody. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to jubileusz całego sektora SKOK – 30 lat temu działalność operacyjną rozpoczęła Pierwsza Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa. Przez te 30 lat wydarzyło się wiele rzeczy, dobrych i złych, ale jedno jest najważniejsze: SKOK-i działają nadal i – podobnie jak unie kredytowe w wielu innych krajach – pomagają ludziom w potrzebie. Planujemy szereg różnych wydarzeń w ramach tych obchodów, ale teraz jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Powiem tylko tyle, że główna uroczystość planowana jest w Warszawie w lipcu. Ponieważ Kasy działają w oparciu o formułę spółdzielczą – każdy członek SKOK jest jednocześnie współwłaścicielem tej instytucji finansowej – to jest święto 1,3 mln osób. 

– Jaki wpływ na życie gospodarcze Polski na przestrzeni tych lat miała Kasa Krajowa i SKOK-i? 

– W mojej ocenie bardzo ważny i doniosły. Cały sektor SKOK od początku swojej działalności dostarczał dwóch ważnych elementów: usług finansowych oraz wiedzy i edukacji finansowej. To Kasy uczyły rzesze swoich członków, jak budować w sobie nawyk oszczędzania oraz jak roztropnie zaciągać pożyczki; jak założyć i korzystać z rachunku bieżącego. A wszystko to w czasie, kiedy banki komercyjne zasadniczo nie były zainteresowane obsługą osób fizycznych o małych dochodach. Kasy walczyły więc z wykluczeniem finansowym i dostarczały wartościowej wiedzy. Dzisiaj również realizują swoją misję, a do walki z wykluczeniem finansowym doszła walka z wykluczeniem cyfrowym, bowiem uczymy naszych członków posługiwania się takimi narzędziami, jak bankowość internetowa czy aplikacje mobilne. 

– Kasa Krajowa od samego początku była bliska NSZZ „Solidarności”. Czy i dzisiaj łączą nas wspólne idee? 

– Idee Kasy Krajowej i SKOK-ów nie zmieniły się od początku działalności. Wyrośliśmy na gruncie solidarności i dzięki Solidarności. To głównie członkowie NSZZ „Solidarność” zakładali w macierzystych zakładach pracy pierwsze Kasy. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa i do dzisiaj staramy się uczestniczyć we wspólnych inicjatywach, aby przypominać tamte wydarzenia, ludzi i wartości, które stały się fundamentem naszego wolnego państwa. Współpraca z Solidarnością to dla nas wyróżnienie i jesteśmy wdzięczni za to, że nadal możemy liczyć na jego współpracę i wsparcie.

– Zdaje się, że okres pandemii sprawił, że nabraliśmy większego zaufania do tego, co rodzime, na wyciągnięcie ręki. Czy Państwo zauważyli również tę tendencję w sektorze finansów? W końcu krajowa spółdzielczość jest nam bliższa niż wielkie, międzynarodowe banki…

– Dotyka Pan Redaktor niezwykle ważnego zagadnienia. Nie jestem zwolennikiem twierdzenia, że kapitał nie ma narodowości. Moim zdaniem ma narodowość, a wręcz – powinien mieć. Dlaczego? Ponieważ jest niezwykle silnym narzędziem oddziaływania, i nie mam na myśli wyłącznie oddziaływania finansowego, chociaż to jest najbardziej oczywiste. System finansowy to swoisty krwiobieg gospodarki. Kto kontroluje krwiobieg, ten wpływa na pracę całego organizmu. Ta zasada daje o sobie znać ze szczególną mocą przede wszystkim w momentach kryzysowych. Wtedy widać z pełną wyrazistością metody obrony gospodarek narodowych i sfery finansów publicznych. Krajowy kapitał to coś, o co najbardziej rozwinięte gospodarki światowe dbają ze szczególną pieczołowitością. Kasy od początku swojej działalności były oparte wyłącznie o polski kapitał i to się do dzisiaj nie zmieniło. SKOK-i zostały zbudowane przez naszych rodaków, aby im służyć, i realizują tę swoją zaszczytną funkcję już prawie 30 lat. Warto korzystać z ich usług, warto je wspierać i warto o nich pamiętać. To wielkie dokonanie zrealizowane całkowicie oddolnie z zaangażowaniem i pasją przez zwykłych ludzi, którzy w idei samopomocy finansowej dostrzegli drzemiący w niej potencjał. Podobne instytucje działają w ponad 100 krajach na całym świecie. Mamy swój udział w tym pięknym projekcie. Wszystkim tym, którzy przyłożyli rękę do powstania Spółdzielczych Kas i wspierali je w ich działaniu przez te wszystkie lata gratuluję, dziękuję i życzę wielu wspaniałych chwil w ramach obchodów naszego wspólnego 30-lecia.

Materiał powstał we współpracy z Kasą Krajową. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe