Minister Sellin o wsparciu dla Muzeum Sali BHP: To wsparcie się po prostu należy

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.
/ ECS/Grzegorz Mehring
Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Promocji Solidarności podpisała z Europejskim Centrum Solidarności umowę o współpracy. To forma wsparcia przez polski rząd funkcjonowania Sali BHP, która od jesieni ubiegłego roku ma status muzeum.

Umowa przewiduje, że zarządzająca Salą Fundacja Promocji Solidarności otrzyma stałe wsparcie finansowe na realizację programów edukacyjnych, wystawienniczych oraz pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Umowa oznacza też bliższą współpracę z ECS-em.

- Państwo polskie chce wreszcie zaangażować się i pomagać temu miejscu historii – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości podpisania umowy. - Cieszymy się, że uchroniliśmy to miejsce, bo były różne plany co do istnienia Sali BHP.

Przewodniczący przypomniał też, że bez podpisanych w tym miejscu porozumień sierpniowych nie byłoby również ECS-u. Dodał też, że Fundacja Promocji Solidarności oprócz zarządzania Salą, udziela również pomocy związkowym kombatantom.
Obecny na uroczystości wiceminister Jarosław Sellin uznał za oczywisty obowiązek udzielania wsparcia państwowego dla miejsca tak kluczowego dla polskiej historii. Podziękował w imieniu ministra Piotra Glińskiego, za wniosek, który dał formalną możliwość poszukania sposobu takiego wsparcia, które zgodnie z umową będzie realizowane za pośrednictwem ECS-u.

- Wypracowaliśmy przez pół roku formułę wsparcia, bo temu miejscu wsparcie rządowe po prostu się należy – powiedział Sellin.

Odnosząc się do kwot, powiedział, że to jest porozumienie dające sali bhp poczucie stabilności. W tym roku będzie to 600 tys., a od przyszłego roku stała dotacja w wysokości 800 tys.
Basil Kerski uznał ten dzień za niezwykle ważny dla ECS i przypomniał, że zbiega się to z 10. rocznicą podpisania dokumentu o powołaniu ECS.

- Wtedy to Sala BHP była miejscem pierwszych aktywności wystawienniczo-edukacyjnych Centrum – powiedział dyrektor ECS.

Kerski ocenił, że to porozumienie jest dobre także ze względu na działania Centrum na terenie stoczni i przypomniał, że Sala i Centrum w wielu sprawach są razem.

- Widzicie państwo naturalną dynamikę tej umowy, bo wielu chciałoby konkurencji między Salą i ECS, tymczasem od samego początku w sprawach najważniejszych jesteśmy razem. Cieszę się na współpracę z zespołem Fundacji – zakończył Kerski.

Prezes Fundacji Wojciech Kwidziński podziękował, że że praca ostatnich lat została doceniona, a samą umowę nazwał nowym rozdziałem w działalności Sali.

- Liczymy że przepływ zwiedzających między naszymi instytucjami będzie większy – powiedział prezes Fundacji i zadeklarował, że zwiedzanie Sali nadal będzie bezpłatne.

Podpisane pomiędzy ECS i FPS umowa przewiduje m.in. udostępnianie zwiedzającym i zachowanie w stanie niepogorszonym historycznego budynku - Sali BHP, prowadzenie i udostępnianie wystawy stałej bez opłat dla zwiedzających, dyżury przewodników w okresie wakacyjnym, organizację dwóch wystaw czasowych, organizację działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu historii Solidarności, historii współczesnej Polski jak również zagadnień ogólnospołecznych. W sali BHP będą również organizowane uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, a w dniu 14 sierpnia festyn pod nazwą „Święto Sali BHP”. Również w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia - na Sali BHP oraz na terenie przyległym organizowane będą pokazy grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tego wydarzenia. Fundacja udostępni też salę na na spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich.

ml

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
The Telegraph: Polska wyprzedza Wielką Brytanię Wiadomości
The Telegraph: Polska wyprzedza Wielką Brytanię

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do życia i pracy - nie tylko dla swoich obywateli, którzy wracają z Wielkiej Brytanii, ale też dla samych Brytyjczyków. Według The Telegraph, kraj, który jeszcze niedawno był postrzegany jako postkomunistyczny, dziś dogania i wyprzedza Wielką Brytanię pod wieloma względami.

Tragedia w szwajcarskim kurorcie. Są nowe informacje Wiadomości
Tragedia w szwajcarskim kurorcie. Są nowe informacje

Ciała 34 osób z 40 ofiar pożaru w barze w Crans- Montanie w Szwajcarii znaleziono przy schodach, prowadzących z najniższego poziomu lokalu na parter- poinformowały w niedzielę włoskie media. Według nich największy dramat rozegrał się u stóp schodów, których szerokość zmniejszono o połowę w 2015 r.

Grafzero: Premiery książkowe 2026, czyli na co czekam w tym roku? z ostatniej chwili
Grafzero: Premiery książkowe 2026, czyli na co czekam w tym roku?

Grafzero vlog literacki o to co będzie czytane w 2026 - wznowienie słynnego tomu poetyckiego, dalszy ciąg powieści fantasy, książka dla młodzieży, powieść historyczna i wiele, wiele innych.

Komunikat dla mieszkańców Warszawy Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Warszawy

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) poinformował, że na ulice stolicy wyjechało 170 pługoposypywarek. Pracują one przede wszystkim na ulicach, po których kursują autobusy miejskie. Akcja zimowego oczyszczania obejmuje łącznie 1500 km dróg.

Blackout w Berlinie. Co wiadomo o Vulkangruppe tylko u nas
Blackout w Berlinie. Co wiadomo o Vulkangruppe

Po blackoutcie, który na początku stycznia sparaliżował część Berlina, niemieckie służby badają działalność radykalnych grup podejrzewanych o sabotaż infrastruktury energetycznej. Według Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji za atakami stoi zdecentralizowana sieć małych komórek znanych jako Vulkangruppe. Co dotąd wiadomo o sprawcach i przebiegu śledztwa?

Kamil Stoch poza finałem w Zakopanem. Trudne pożegnanie na Wielkiej Krokwi Wiadomości
Kamil Stoch poza finałem w Zakopanem. Trudne pożegnanie na Wielkiej Krokwi

Konkurs Pucharu Świata w Zakopanem okazał się wyjątkowo trudny dla polskich skoczków. Z rywalizacją na Wielkiej Krokwi pożegnał się Kamil Stoch, który nie awansował do serii finałowej i był to jego ostatni skok w niedzielnym konkursie.

Ambasada Izraela oskarżyła Polaków o atak na turnieju judo. Organizatorzy: To Izraelczyk uderzył sędziego z ostatniej chwili
Ambasada Izraela oskarżyła Polaków o atak na turnieju judo. Organizatorzy: To Izraelczyk uderzył sędziego

Do incydentu doszło podczas turnieju dzieci i młodzieży w judo w Bielsku-Białej. Ambasada Izraela podała, że drużyna z tego kraju "została zaatakowana słownie i fizycznie". Według organizatorów, to trener jednej z izraelskich ekip zaatakował sędziego.

TOPR podsumowuje początek roku. Liczne interwencje w trudnych warunkach Wiadomości
TOPR podsumowuje początek roku. Liczne interwencje w trudnych warunkach

Pracowity początek roku mają ratownicy TOPR; udzielili pomocy już 23 osobom. Jak informują ratownicy, najwięcej interwencji dotyczyło turystów, którzy doznali urazów w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia w trudnych, zimowych warunkach. Zdarzały się też pobłądzenia.

Kwestia zwrotu Polakom majątku skonfiskowanego na Zaolziu po 1945 roku, do dziś pozostaje nierozwiązana tylko u nas
Kwestia zwrotu Polakom majątku skonfiskowanego na Zaolziu po 1945 roku, do dziś pozostaje nierozwiązana

Po II wojnie światowej tysiące Polaków na Zaolziu straciło domy, ziemię i majątek na mocy decyzji władz Czechosłowacji. Choć po 1989 roku Czechy wprowadziły restytucję mienia, większość powojennych konfiskat nie została nią objęta. Dlaczego ta sprawa do dziś pozostaje nierozliczona i jak wygląda jej status obecnie?

Zwrot ws. procesu księdza Olszewskiego. Obrona mówi o kompromitacji z ostatniej chwili
Zwrot ws. procesu księdza Olszewskiego. Obrona mówi o "kompromitacji"

Tuż przed startem procesu z udziałem ks. Michała Olszewskiego doszło do zaskakującej sytuacji. Nie mogą orzekać ławnicy wybrani w drodze losowania. Nowych ma wskazać imiennie prezes Sądu Okręgowego w Warszawie.

REKLAMA

Minister Sellin o wsparciu dla Muzeum Sali BHP: To wsparcie się po prostu należy

Muzeum Sala BHP Stoczni Gdańskiej za pośrednictwem Europejskiego Centrum Solidarności otrzyma rządowe wsparcie. Umowę o współpracy z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali wczoraj przedstawiciele ECS, Fundacji Promocji Solidarności oraz MKiDN oraz NSZZ „Solidarność”.
/ ECS/Grzegorz Mehring
Z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja Promocji Solidarności podpisała z Europejskim Centrum Solidarności umowę o współpracy. To forma wsparcia przez polski rząd funkcjonowania Sali BHP, która od jesieni ubiegłego roku ma status muzeum.

Umowa przewiduje, że zarządzająca Salą Fundacja Promocji Solidarności otrzyma stałe wsparcie finansowe na realizację programów edukacyjnych, wystawienniczych oraz pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem obiektu. Umowa oznacza też bliższą współpracę z ECS-em.

- Państwo polskie chce wreszcie zaangażować się i pomagać temu miejscu historii – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas uroczystości podpisania umowy. - Cieszymy się, że uchroniliśmy to miejsce, bo były różne plany co do istnienia Sali BHP.

Przewodniczący przypomniał też, że bez podpisanych w tym miejscu porozumień sierpniowych nie byłoby również ECS-u. Dodał też, że Fundacja Promocji Solidarności oprócz zarządzania Salą, udziela również pomocy związkowym kombatantom.
Obecny na uroczystości wiceminister Jarosław Sellin uznał za oczywisty obowiązek udzielania wsparcia państwowego dla miejsca tak kluczowego dla polskiej historii. Podziękował w imieniu ministra Piotra Glińskiego, za wniosek, który dał formalną możliwość poszukania sposobu takiego wsparcia, które zgodnie z umową będzie realizowane za pośrednictwem ECS-u.

- Wypracowaliśmy przez pół roku formułę wsparcia, bo temu miejscu wsparcie rządowe po prostu się należy – powiedział Sellin.

Odnosząc się do kwot, powiedział, że to jest porozumienie dające sali bhp poczucie stabilności. W tym roku będzie to 600 tys., a od przyszłego roku stała dotacja w wysokości 800 tys.
Basil Kerski uznał ten dzień za niezwykle ważny dla ECS i przypomniał, że zbiega się to z 10. rocznicą podpisania dokumentu o powołaniu ECS.

- Wtedy to Sala BHP była miejscem pierwszych aktywności wystawienniczo-edukacyjnych Centrum – powiedział dyrektor ECS.

Kerski ocenił, że to porozumienie jest dobre także ze względu na działania Centrum na terenie stoczni i przypomniał, że Sala i Centrum w wielu sprawach są razem.

- Widzicie państwo naturalną dynamikę tej umowy, bo wielu chciałoby konkurencji między Salą i ECS, tymczasem od samego początku w sprawach najważniejszych jesteśmy razem. Cieszę się na współpracę z zespołem Fundacji – zakończył Kerski.

Prezes Fundacji Wojciech Kwidziński podziękował, że że praca ostatnich lat została doceniona, a samą umowę nazwał nowym rozdziałem w działalności Sali.

- Liczymy że przepływ zwiedzających między naszymi instytucjami będzie większy – powiedział prezes Fundacji i zadeklarował, że zwiedzanie Sali nadal będzie bezpłatne.

Podpisane pomiędzy ECS i FPS umowa przewiduje m.in. udostępnianie zwiedzającym i zachowanie w stanie niepogorszonym historycznego budynku - Sali BHP, prowadzenie i udostępnianie wystawy stałej bez opłat dla zwiedzających, dyżury przewodników w okresie wakacyjnym, organizację dwóch wystaw czasowych, organizację działań edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu historii Solidarności, historii współczesnej Polski jak również zagadnień ogólnospołecznych. W sali BHP będą również organizowane uroczystości upamiętniające podpisanie Porozumień Sierpniowych w 1980 roku, a w dniu 14 sierpnia festyn pod nazwą „Święto Sali BHP”. Również w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego - 13 grudnia - na Sali BHP oraz na terenie przyległym organizowane będą pokazy grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tego wydarzenia. Fundacja udostępni też salę na na spotkania solidarnościowych stowarzyszeń kombatanckich.

ml

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane