Prof. Romuald Szeremietiew: Generałowie Niepodległej cz.2

Czterech generałów zmarło w niemieckiej niewoli. Wśród nich gen. Kleeberg ciężko zachorował (przetrzymywany w skrajnie trudnych warunkach), a Niemcy odmówili mu pomocy lekarskiej. Wszyscy czterej przed wybuchem wojny byli w świetnej kondycji zdrowotnej, nie chorowali, a w niewoli zmarli?
 Prof. Romuald Szeremietiew: Generałowie Niepodległej cz.2
/ wikipedia/public domain
 

6. Franciszek Ksawery Alter (56 lat)
 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari (IV, V klasy), Krzyż Walecznych – czterokrotnie.

 

Po ukończeniu Szkoły Kadetów podjął służbę w armii austriackiej. W czasie I wojny światowej dowódca kompanii. 30 X 1918 przejął garnizon wadowicki, organizował 12 pp WP, w którym brał udział w walkach w Małopolsce Wschodniej. W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził batalionem. W walce z oddziałami 1 Armii Konnej S. Budionnego wyzwolił 3.08.1920 Brody.
 

Po wojnie dowodził 77 pp w Lidzie. Odbył kurs dowódców pułków w Doświadczalnym Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Ukończył kurs wyższych dowódców w centrum Wyższych Studiów Wojskowych w Warszawie. W 1935 mianowany dowódcą 25 DP w Kaliszu.
 

We wrześniu 1939 z 25 DP w składzie Armii „Poznań” w działaniach osłonowych i od 9.09.1939 w bitwie nad Bzurą. W ciężkich walkach jego dywizja powstrzymała natarcie dwóch niemieckich dywizji pancernych niszcząc 20 czołgów. Po przebiciu się do Warszawy 21.09.1939 Generał walczył na odcinku Warszawa-Zachód.
 

Po kapitulacji Warszawy 28.09.1939 dostał się do niewoli niemieckiej. Niemcy wymuszali na nim przyjęcie niemieckiej listy narodowościowej. Nie uległ naciskom za co był szykanowany. Ostatecznie osadzony w oflagu VII A w Murnau. W 1944 ciężko zachorował i zmarł 23.01.1945.

 

7. Czesław Młot-Fijałkowski (52 lata)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – czterokrotnie.
 

Od 1909 r. należał do tajnej drużyny skautowej, działał w Polskich Drużynach Strzeleckich. Po wybuchu wojny w 1914 r. w Legionach Polskich, dowodził kompanią w I Brygadzie. Ranny pod Kostiuchnówką. Prowadził działalność konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej.
 

Od listopada 1918 w Wojsku Polskim. Dowódca batalionu, brał udział w walkach na Śląsku Cieszyńskim i w Małopolsce Wschodniej. W okresie 1920 - 1926 dowódca 13 pułku piechoty. Ukończył kurs dowódców pułków w Doświadczalnym Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie (1921-22). Był dowódcą piechoty dywizyjnej 26 DP w Skierniewicach (1926-28) i 7 DP w Częstochowie (1928-29) oraz dowódcą 18 DP w Łomży (1929-39). W 1930 ukończył kurs wyższych dowódców w Paryżu, po powrocie do kraju kurs w Centrum Wyższych Studiów Wojskowych w Warszawie.
 

W marcu 1939 mianowany dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew" w kampanii 1939. Po rozbiciu przez Niemców 18 i 33 DP zdał dowodzenie Podlaską i Suwalską BK (grupa kawalerii "Zaza") gen. Podhorskiemu i podporządkował się mu wraz ze sztabem - doszedł z tą grupą do Kocka, gdzie 5.10.dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w oficerskich obozach jenieckich — IVB Koenigstein, a następnie VIIA Murnau, gdzie zmarł 17.04.1944.

 

8. Juliusz Zulauf (52 lata)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari (IV i V klasy), Krzyż Walecznych – czterokrotnie.
 

Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, dowodził kompanią, został ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Z niewoli udało mu się uciec jeszcze w tym samym roku.
 

Od 1918 w Wojsku Polskim walczył w obronie Lwowa (listopad 1918 – styczeń 1919), a od 11.05.1919 dowodził 4 Pułkiem Piechoty Legionów. Ciężko ranny. Kolejno dowodził: od 1.10.1919 garnizonem w Radomiu, od 23.03.1921 28 Pułkiem Strzelców Kaniowskich, a od 28.09.1921 19 Pułkiem Piechoty. W latach 1926-27 był dowódcą 3 Pułku Piechoty, przeniesiony na stanowisko dowódcy Piechoty Dywizyjnej 5 DP pozostał na nim do 1930.
 

W kwietniu 1930 mianowany dowódcą 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Bardzo zasłużony w działalności społecznej dla miasta. Od 1937 dowódca 5 Lwowskiej Dywizji Piechoty.
 

Na wojnie 1939 dowodził Grupą Operacyjną swojego imienia w armii „Modlin” bronił linii Narwi i Wisły. 13.09.1939 Grupa wycofana do Warszawy z wyjątkiem sił, które organizowały obronę Modlina. Dowodził obroną odcinka „Warszawa-Wschód (Praga). Jego oddziały zniszczyły znaczną ilość niemieckich czołgów.
 

Po kapitulacji Warszawy w niewoli niemieckiej. Zmarł w Oflagu Murnau 21.05.1943.
 

......................................

Rodzinę Generała we Lwowie Sowieci deportowali do Kazachstanu. Żona Zofia zmarła w czasie ewakuacji z ZSRR do Iranu. Syn Adam ppor. w II Korpusie WP walczył pod Monte Cassino.

 

9. Franciszek Kleeberg (53 lat)
 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych - czterokrotnie.
 

W 1911 ukończył austriacką szkołę artylerii. W 1915 otrzymał przydział do Legionów Polskich. Szef Sztabu II Brygady Legionów. Do 1918 zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe. W 1918 w związku z prośbą o zmianę obywatelstwa austriackiego na polskie został karnie przeniesiony do armii austro-węgierskiej.

 

Do Wojska Polskiego przyjęty w grudniu 1918. Otrzymał przydział do Sztabu Generalnego. Następnie był szefem Sztabu Dowództwa “Wschód”. W 1919 objął funkcję zastępcy szefa Departamentu I Mobilizacyjno-Organizacyjnego Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1920 został szefem Sztabu 1 Armii, a 15 sierpnia – szefem Sztabu Grupy Operacyjnej. Po wojnie studiował we Francji w Wyższej Szkole Wojennej (École Supérieure de Guerre) i Centrum Wyszkolenia Piechoty w Wersalu oraz w Centrum Wyszkolenia Artylerii w Metzu. Został wykładowcą w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. W 1927 powrócił do służby liniowej, obejmując dowodzenie 29 Dywizją Piechoty. W 1936 mianowany został dowódcą okręgu w Grodnie, a następnie w Brześciu.
 

Po wybuchu wojny rozkazem Naczelnego Wodza 9.09.1939 mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej „Polesie" z zadaniem obrony Polesia od Brześcia do granicy polsko-sowieckiej. Po agresji ZSRR na Polskę wydał rozkaz marszu w kierunku oblężonej Warszawy. Pod Jabłonią (19.09.) i Milanowem (30.09.) dowodzone przez niego jednostki pobiły wysunięte kolumny sowieckie. Po pięciodniowych zwycięskich walkach z Niemcami pod Kockiem 5.10.1939 podjął decyzję o kapitulacji z powodu braku amunicji.
 

Dostał się do niewoli niemieckiej. Osadzony w twierdzy Königstein koło Drezna w bardzo ciężkich warunkach, zachorował, omówiono opieki lekarskiej i potrzebnych lekarstw. Generał zmarł 5.04.1941.
 

Byli też generałowie, którzy stracili życie w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego.

 

10. Mikołaj Teodor Majewski (64 lata),

 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – dwukrotnie.
 

Pułkownik armii rosyjskiej. Brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-05. W czasie I wojny światowej na stanowiskach dowódczych w artylerii. Aresztowany przez bolszewików, zbiegł, przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do Armii Polskiej. W 1918 dowódca Wyższej Szkoły Wojska Polskiego. Następnie objął funkcję komendanta Kwatery Głównej Naczelnego Dowództwa WP w Paryżu, a później dowódcy Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Artylerii i Inżynierii.
 

W 1919 dowódca pułku artylerii polowej, na czele którego powrócił do kraju. Od listopada do sierpnia 1920 dowodził brygadą artylerii. Po zakończeniu wojny z bolszewikami zajmował stanowiska dowódcze w artylerii. W 1925 mianowany dowódcą 18 Dywizji Piechoty. Od 1929 dowódca 6 Grupy Artylerii we Lwowie. W 1930 został przeniesiony w stan spoczynku. Mieszkał w Warszawie.
 

Zginął 14.09.1944 w powstaniu warszawskim podczas ostrzału Szpitala Ujazdowskiego przez Niemców.

 

11. Robert Kazimierz Reyman (69 lat)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Polonia Restituta, Złoty krzyż zasługi.
 

Od 1895 zawodowy oficer austriackiej piechoty. Ukończył w Wiedniu kurs oficerów intendentury i w tej specjalności pełnił służbę w jednostkach liniowych i kwatermistrzowskich w związkach taktycznych.
 

W Wojsku Polskim od stycznia 1919 jako oficer w Departamencie Gospodarczym Ministerstwa Spraw Wojskowych. W latach 1921-27 pełnił służbę w Korpusie Kontrolerów. W 1927 przeniesiony w stan spoczynku. Osiadł w Warszawie.
 

Zginął w czasie Powstania Warszawskiego 1944 podczas ostrzału artylerii niemieckiej.

 

 

POLECANE
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt konsumenci powinni uważać.

Wiceprezydent USA  w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie polityka
Wiceprezydent USA w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie

Wojny i napięcia na świecie oraz kwestie dotyczące migracji - to niektóre tematy rozmowy wiceprezydenta USA J.D. Vance'a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem w sobotę w Watykanie. O spotkaniu poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą z ostatniej chwili
Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą

Władimir Putin ogłosił rozejm wielkanocny — poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma obowiązywać od godz. 19 czasu polskiego.

Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka gorące
Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka

Jak poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, frekwencja turystyczna w Zakopanem zaskakuje – mimo że święta wielkanocne tradycyjnie nie cieszyły się tu dużym zainteresowaniem.

Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę? polityka
Przewaga Trzaskowskiego topnieje w oczach. "Czy jego sztab wymyśli mu nową rolę?"

W ostatnich sondażach możemy zauważyć tąpnięcie poparcia dla kandydata Koalicji Obywatelskiej. – Rafał Trzaskowski jest w rozchwianiu. Pytanie, co zrobi sztab – mówi publicysta Piotr Semka.

Joanna Opozda przerwała milczenie. Aktorka trafiła do szpitala Wiadomości
Joanna Opozda przerwała milczenie. Aktorka trafiła do szpitala

Joanna Opozda trafiła do szpitala tuż przed świętami. Aktorka przeszła operację kolana, z którym - jak się okazuje - miała poważne problemy już od kilku lat. Dopiero teraz znalazła moment, by zająć się swoim zdrowiem.

Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu pilne
Na A2 dachował samochód. Nie żyje mężczyzna, troje dzieci w szpitalu

Na autostradzie A2 między węzłami Łowicz i Łódź Północ miał miejsce dramatyczny wypadek. Kierowca BMW z niewyjaśnionych przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i dachował. Trasa w kierunku Poznania jest obecnie częściowo zablokowana; ruch odbywa się jednym pasem

Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji Wiadomości
Media: Osadzonemu w areszcie posłowi Mateckiemu odmówiono koniecznej operacji

Osadzonemu w tymczasowym areszcie posłowi PiS Dariuszowi Mateckiemu odmówiono koniecznej i zaplanowanej wcześniej operacji – informuje Telewizja wPolsce24.

Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów Wiadomości
Gwiazda TVP odeszła z „Klanu”. Powód może zaskoczyć widzów

Po 27 latach spędzonych na planie „Klanu” Barbara Bursztynowicz pożegnała się z rolą Elżbiety Chojnickiej. Decyzja aktorki zaskoczyła fanów serialu, którzy przez lata przyzwyczaili się do jej obecności na ekranie.

REKLAMA

Prof. Romuald Szeremietiew: Generałowie Niepodległej cz.2

Czterech generałów zmarło w niemieckiej niewoli. Wśród nich gen. Kleeberg ciężko zachorował (przetrzymywany w skrajnie trudnych warunkach), a Niemcy odmówili mu pomocy lekarskiej. Wszyscy czterej przed wybuchem wojny byli w świetnej kondycji zdrowotnej, nie chorowali, a w niewoli zmarli?
 Prof. Romuald Szeremietiew: Generałowie Niepodległej cz.2
/ wikipedia/public domain
 

6. Franciszek Ksawery Alter (56 lat)
 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari (IV, V klasy), Krzyż Walecznych – czterokrotnie.

 

Po ukończeniu Szkoły Kadetów podjął służbę w armii austriackiej. W czasie I wojny światowej dowódca kompanii. 30 X 1918 przejął garnizon wadowicki, organizował 12 pp WP, w którym brał udział w walkach w Małopolsce Wschodniej. W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził batalionem. W walce z oddziałami 1 Armii Konnej S. Budionnego wyzwolił 3.08.1920 Brody.
 

Po wojnie dowodził 77 pp w Lidzie. Odbył kurs dowódców pułków w Doświadczalnym Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie. Ukończył kurs wyższych dowódców w centrum Wyższych Studiów Wojskowych w Warszawie. W 1935 mianowany dowódcą 25 DP w Kaliszu.
 

We wrześniu 1939 z 25 DP w składzie Armii „Poznań” w działaniach osłonowych i od 9.09.1939 w bitwie nad Bzurą. W ciężkich walkach jego dywizja powstrzymała natarcie dwóch niemieckich dywizji pancernych niszcząc 20 czołgów. Po przebiciu się do Warszawy 21.09.1939 Generał walczył na odcinku Warszawa-Zachód.
 

Po kapitulacji Warszawy 28.09.1939 dostał się do niewoli niemieckiej. Niemcy wymuszali na nim przyjęcie niemieckiej listy narodowościowej. Nie uległ naciskom za co był szykanowany. Ostatecznie osadzony w oflagu VII A w Murnau. W 1944 ciężko zachorował i zmarł 23.01.1945.

 

7. Czesław Młot-Fijałkowski (52 lata)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – czterokrotnie.
 

Od 1909 r. należał do tajnej drużyny skautowej, działał w Polskich Drużynach Strzeleckich. Po wybuchu wojny w 1914 r. w Legionach Polskich, dowodził kompanią w I Brygadzie. Ranny pod Kostiuchnówką. Prowadził działalność konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej.
 

Od listopada 1918 w Wojsku Polskim. Dowódca batalionu, brał udział w walkach na Śląsku Cieszyńskim i w Małopolsce Wschodniej. W okresie 1920 - 1926 dowódca 13 pułku piechoty. Ukończył kurs dowódców pułków w Doświadczalnym Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie (1921-22). Był dowódcą piechoty dywizyjnej 26 DP w Skierniewicach (1926-28) i 7 DP w Częstochowie (1928-29) oraz dowódcą 18 DP w Łomży (1929-39). W 1930 ukończył kurs wyższych dowódców w Paryżu, po powrocie do kraju kurs w Centrum Wyższych Studiów Wojskowych w Warszawie.
 

W marcu 1939 mianowany dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew" w kampanii 1939. Po rozbiciu przez Niemców 18 i 33 DP zdał dowodzenie Podlaską i Suwalską BK (grupa kawalerii "Zaza") gen. Podhorskiemu i podporządkował się mu wraz ze sztabem - doszedł z tą grupą do Kocka, gdzie 5.10.dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w oficerskich obozach jenieckich — IVB Koenigstein, a następnie VIIA Murnau, gdzie zmarł 17.04.1944.

 

8. Juliusz Zulauf (52 lata)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego.
 

Virtuti Militari (IV i V klasy), Krzyż Walecznych – czterokrotnie.
 

Działał w Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich, dowodził kompanią, został ranny i dostał się do niewoli rosyjskiej. Z niewoli udało mu się uciec jeszcze w tym samym roku.
 

Od 1918 w Wojsku Polskim walczył w obronie Lwowa (listopad 1918 – styczeń 1919), a od 11.05.1919 dowodził 4 Pułkiem Piechoty Legionów. Ciężko ranny. Kolejno dowodził: od 1.10.1919 garnizonem w Radomiu, od 23.03.1921 28 Pułkiem Strzelców Kaniowskich, a od 28.09.1921 19 Pułkiem Piechoty. W latach 1926-27 był dowódcą 3 Pułku Piechoty, przeniesiony na stanowisko dowódcy Piechoty Dywizyjnej 5 DP pozostał na nim do 1930.
 

W kwietniu 1930 mianowany dowódcą 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Bardzo zasłużony w działalności społecznej dla miasta. Od 1937 dowódca 5 Lwowskiej Dywizji Piechoty.
 

Na wojnie 1939 dowodził Grupą Operacyjną swojego imienia w armii „Modlin” bronił linii Narwi i Wisły. 13.09.1939 Grupa wycofana do Warszawy z wyjątkiem sił, które organizowały obronę Modlina. Dowodził obroną odcinka „Warszawa-Wschód (Praga). Jego oddziały zniszczyły znaczną ilość niemieckich czołgów.
 

Po kapitulacji Warszawy w niewoli niemieckiej. Zmarł w Oflagu Murnau 21.05.1943.
 

......................................

Rodzinę Generała we Lwowie Sowieci deportowali do Kazachstanu. Żona Zofia zmarła w czasie ewakuacji z ZSRR do Iranu. Syn Adam ppor. w II Korpusie WP walczył pod Monte Cassino.

 

9. Franciszek Kleeberg (53 lat)
 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych - czterokrotnie.
 

W 1911 ukończył austriacką szkołę artylerii. W 1915 otrzymał przydział do Legionów Polskich. Szef Sztabu II Brygady Legionów. Do 1918 zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe. W 1918 w związku z prośbą o zmianę obywatelstwa austriackiego na polskie został karnie przeniesiony do armii austro-węgierskiej.

 

Do Wojska Polskiego przyjęty w grudniu 1918. Otrzymał przydział do Sztabu Generalnego. Następnie był szefem Sztabu Dowództwa “Wschód”. W 1919 objął funkcję zastępcy szefa Departamentu I Mobilizacyjno-Organizacyjnego Ministerstwa Spraw Wojskowych. W 1920 został szefem Sztabu 1 Armii, a 15 sierpnia – szefem Sztabu Grupy Operacyjnej. Po wojnie studiował we Francji w Wyższej Szkole Wojennej (École Supérieure de Guerre) i Centrum Wyszkolenia Piechoty w Wersalu oraz w Centrum Wyszkolenia Artylerii w Metzu. Został wykładowcą w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. W 1927 powrócił do służby liniowej, obejmując dowodzenie 29 Dywizją Piechoty. W 1936 mianowany został dowódcą okręgu w Grodnie, a następnie w Brześciu.
 

Po wybuchu wojny rozkazem Naczelnego Wodza 9.09.1939 mianowany dowódcą Grupy Operacyjnej „Polesie" z zadaniem obrony Polesia od Brześcia do granicy polsko-sowieckiej. Po agresji ZSRR na Polskę wydał rozkaz marszu w kierunku oblężonej Warszawy. Pod Jabłonią (19.09.) i Milanowem (30.09.) dowodzone przez niego jednostki pobiły wysunięte kolumny sowieckie. Po pięciodniowych zwycięskich walkach z Niemcami pod Kockiem 5.10.1939 podjął decyzję o kapitulacji z powodu braku amunicji.
 

Dostał się do niewoli niemieckiej. Osadzony w twierdzy Königstein koło Drezna w bardzo ciężkich warunkach, zachorował, omówiono opieki lekarskiej i potrzebnych lekarstw. Generał zmarł 5.04.1941.
 

Byli też generałowie, którzy stracili życie w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego.

 

10. Mikołaj Teodor Majewski (64 lata),

 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Virtuti Militari, Krzyż Walecznych – dwukrotnie.
 

Pułkownik armii rosyjskiej. Brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904-05. W czasie I wojny światowej na stanowiskach dowódczych w artylerii. Aresztowany przez bolszewików, zbiegł, przedostał się do Francji, gdzie wstąpił do Armii Polskiej. W 1918 dowódca Wyższej Szkoły Wojska Polskiego. Następnie objął funkcję komendanta Kwatery Głównej Naczelnego Dowództwa WP w Paryżu, a później dowódcy Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Artylerii i Inżynierii.
 

W 1919 dowódca pułku artylerii polowej, na czele którego powrócił do kraju. Od listopada do sierpnia 1920 dowodził brygadą artylerii. Po zakończeniu wojny z bolszewikami zajmował stanowiska dowódcze w artylerii. W 1925 mianowany dowódcą 18 Dywizji Piechoty. Od 1929 dowódca 6 Grupy Artylerii we Lwowie. W 1930 został przeniesiony w stan spoczynku. Mieszkał w Warszawie.
 

Zginął 14.09.1944 w powstaniu warszawskim podczas ostrzału Szpitala Ujazdowskiego przez Niemców.

 

11. Robert Kazimierz Reyman (69 lat)

 

Generał Brygady Wojska Polskiego,
 

Polonia Restituta, Złoty krzyż zasługi.
 

Od 1895 zawodowy oficer austriackiej piechoty. Ukończył w Wiedniu kurs oficerów intendentury i w tej specjalności pełnił służbę w jednostkach liniowych i kwatermistrzowskich w związkach taktycznych.
 

W Wojsku Polskim od stycznia 1919 jako oficer w Departamencie Gospodarczym Ministerstwa Spraw Wojskowych. W latach 1921-27 pełnił służbę w Korpusie Kontrolerów. W 1927 przeniesiony w stan spoczynku. Osiadł w Warszawie.
 

Zginął w czasie Powstania Warszawskiego 1944 podczas ostrzału artylerii niemieckiej.

 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe