Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi

- Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą wdrożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi - mówił dziś podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego i delegatami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi
Piotr Duda / fot. M. Żegliński/D. Jaromin

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego Waldemar Rusakiewicz. witając gości. Następnie wręczył przewodniczącemu Piotrowi Dudzie nagrody "Feniks 2024". Feniksy to nagrody, które przyznaje Gorzowska Solidarność osobom najbardziej zasłużonym dla Regionu i dla Związku.

"Jesteśmy permanentnie atakowani"

- Spotykamy się w jubileuszowym roku 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Tak myślę, czy jest w naszym kraju druga instytucja, która mimo tak silnych ataków od samego początku, od powstania, trwała 45 lat. Ja sobie drugiej takiej nie przypominam

- rozpoczął swoje wystąpienie Piotr Duda.

- Przez te 45 lat jesteśmy permanentnie atakowani. Najpierw chcieli nas zniszczyć komuniści, a po 1989 roku przestaliśmy już być potrzebni politykom, szczególnie tym politykom liberalnym, którzy uważali, że Solidarność już powinna znaleźć swoje miejsce w muzeum, może zmienić nazwę, że powinniśmy przestać funkcjonować, dlatego, że jesteśmy zagrożeniem dla części elity politycznej

- powiedział Piotr Duda.

- Jesteśmy kustoszem naszej historii Solidarności, tej prawdziwej historii, a ta jest wypisana w postulatach, które zostały podpisane w Gdańsku, w Szczecinie, w Jastrzębiu-Zdroju, w Dąbrowie Górniczej, w Świdniku i wielu innych zakątkach naszego kraju

- przypomniał, dodając, że Porozumienia Sierpniowe stały się podwalinami funkcjonowania Związku, a także ustawy o związkach zawodowych.

- Nie zmieniamy kursu w sprawach pracowniczych, ale jesteśmy także bardzo wyraziści, jeżeli chodzi o nasz światopogląd. Jesteśmy związkiem konserwatywnym, jedynym w Polsce, nielicznym w Europie i w świecie, związkiem zawodowym, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskiej nauki społecznej Kościoła

- powiedział Piotr Duda. Dodał, że za niezłomne przywiązanie do swoich wartości Solidarność jest niekiedy dyskredytowana na arenie międzynarodowej.

Serce Solidarności

Przewodniczący mówił także o sytuacji w naszym kraju.

- To co widzimy, jest dla mnie, szefa Solidarności nie do zaakceptowania. Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dzisiaj ten instytut de facto nie funkcjonuje. Przedwczoraj otrzymałem pismo od pani minister Wróblewskiej, że nie ma potrzeby, aby funkcjonowały dwa instytuty, czyli Instytut Dziedzictwa Solidarności otrzymał, że tak powiem, czerwoną kartkę, dostał status do likwidacji, a będzie funkcjonował inny instytut, czyli Europejskie Centrum Solidarności, które dla mnie jest tak zwanym wyrobem czekoladopodobnym

- zaznaczył Piotr Duda.

- Tam nie ma serca Solidarności. Serce Solidarności w Gdańsku to jest sala BHP, to jest namacalne miejsce historii i bastion Solidarności, jakim jest kościół św. Brygidy

- dodał Przewodniczący. - Bez historii nie da się budować przyszłości i teraźniejszości. I o tym musimy wszyscy pamiętać - zaznaczył Piotr Duda.

Dialog społeczny

Przewodniczący mówił także o działaniach w ramach Rady Dialogu Społecznego i o tym, że ta instytucja jest obecnie lekceważona przez stronę rządową, a także o drodze projektów dotyczących na przykład oskładkowania umów cywilnoprawnych.

- Dzieje się to zupełnie poza naszymi plecami. Jest to sytuacja kuriozalna, niedopuszczalna i tym bardziej jesteśmy zdziwieni takimi działaniami strony rządowej

- powiedział Piotr Duda.

Wspomniał także o dyrektywie unijnej dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, której implementacja w Polsce jeszcze nie nastąpiła, a cała dyrektywa może zostać niebawem uznana za niezgodną z prawem unijnym.

Protest

- Każde takie spotkanie z członkami Solidarności w terenie jest dla mnie bardzo ważne, bo to przede wszystkim przekazanie informacji, co dzieje się w Solidarności, ale także na rynku pracy i jakie mamy problemy wokół siebie

- powiedział przewodniczący podczas konferencji prasowej przed spotkaniem.

Wówczas podjął także temat Zielonego Ładu, o którego negatywnych skutkach Solidarność alarmuje od kilkunastu lat.

- Kiedy w latach 2007-2008 brali nas za oszołomów. To wówczas po moich rozmowach w 2011 roku, premier Donald Tusk zapowiedział specjalny zespół, który miał się zająć zagadnieniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, ale odbyło się tylko jedno spotkanie. Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą nam drożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi

- zapowiedział Piotr Duda.

- Będzie też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, do której swego czasu wysyłałem pisma mówiąc o tym, aby zatrzymać to wariactwo związane z Zielonym Ładem, aby zatrzymać tak zwany program ETS I, czyli opłaty za emisję CO2 od przedsiębiorstw, bo to pogrąża naszą gospodarkę, pogrąża gospodarkę całej Unii Europejskiej

- podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

10. rocznica śmierci ks. prałata Witolda Andrzejewskiego

Podczas spotkania Piotr Duda wspominał także swoją ubiegłotygodniową podróż do Waszyngtonu.

Przewodniczący odpowiadał także na pytania uczestników spotkania. Rozmawiano m.in. o problemach związanych z oświatą, o nadchodzących wyborach prezydenckich, zwolnieniach grupowych, m.in. w PKP Cargo i Poczcie Polskiej.

Wspominał także swoją znajomość z ks. prałatem Witoldem Andrzejwskim, kapelanam gorzowskiej Solidarności, który zmarł 10 lat temu. Po zakończeniu spotkania wraz z przewodniczącym Waldemarem Rusakiewiczem oraz Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim złożył kwiaty na grobie ks. Andrzejewskiego.

Przed spotkaniem Piotr Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zwiedził także lokalną izbę pamięci, za pomocą której upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego. Wizytę w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący zakończył uroczystym obiadem z Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"


 

POLECANE
Katastrofa lotnicza w Toronto. Jest wielu rannych z ostatniej chwili
Katastrofa lotnicza w Toronto. Jest wielu rannych

Jak poinformowała kanadyjska policja, na lotnisku Toronto Pearson doszło do katastrofy lotniczej. Chodzi o samolot pasażerski linii Delta Airlines, który przybył do Kanady z Minneapolis w USA.

Na spotkaniu w Paryżu doszło do zgrzytu? Olaf Scholz: Sytuacja jest trudna Wiadomości
Na spotkaniu w Paryżu doszło do zgrzytu? Olaf Scholz: Sytuacja jest trudna

Według "Financial Times" na nieformalnym szczycie w Paryżu ws. wysłania wojsk pokojowych na Ukrainę miało dojść do zgrzytu między przywódcami państw. Część liderów nie zgodziła się z pomysłem prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Wybory do Bundestagu. Jest najnowszy sondaż polityka
Wybory do Bundestagu. Jest najnowszy sondaż

- Przed niedzielnymi wyborami do Bundestagu chadecja utrzymuje wyraźne prowadzenie - wynika z najnowszego sondażu instytutu Forsa. Poparcie dla pozostałych partii utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

Raj dla prezesów, piekło dla pracowników. Gorące komentarze do pomysłów zespołu Brzoski gorące
"Raj dla prezesów, piekło dla pracowników". Gorące komentarze do pomysłów zespołu Brzoski

W poniedziałek Rafał Brzoska poinformował o powstaniu inicjatywy deregulacyjnej, którą możemy odnaleźć na stronie SprawdzaMY.com. Przedstawił propozycje zmian w prawie, które mają pomóc przedsiębiorcom w funkcjonowaniu na polskim rynku.

Padł rekord ujemnej temperatury w Polsce. Historyczny wynik w Tatrach Wiadomości
Padł rekord ujemnej temperatury w Polsce. Historyczny wynik w Tatrach

W poniedziałek 17 lutego w stacji pomiarowej w tatrzańskim Litworowym Kotle zanotowano temperaturę minus 41,1°C. Według dr. Bartosza Czerneckiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu to najniższa temperatura w historii pomiarów w Polsce. 

Mark Rutte: Potrzebne sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie polityka
Mark Rutte: Potrzebne sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte na spotkaniu w poniedziałek ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keithem Kelloggiem podkreślił znaczenie „sprawiedliwego i trwałego” rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Wypadek w Tatrach. Jest komunikat TOPR Wiadomości
Wypadek w Tatrach. Jest komunikat TOPR

W poniedziałek w Tatrach doszło do wypadku na Rysach. Jak poinformowali w komunikacie ratownicy TOPR, turysta spadając żlebem, strącił dwie osoby. Poszkodowani zostali przetransportowani śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Kellogg: Nikt nie narzuci Ukrainie porozumienia pokojowego z Rosją z ostatniej chwili
Kellogg: Nikt nie narzuci Ukrainie porozumienia pokojowego z Rosją

Specjalny wysłannik prezydenta USA ds. Rosji i Ukrainy Keith Kellogg powiedział w poniedziałek w kwaterze głównej NATO w Brukseli, że nikt nie narzuci ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu porozumienia pokojowego z Rosją.

Tusk już wie, że Trzaskowski przegra? Nieoficjalne doniesienia o wymownym projekcie zmiany ustawy gorące
Tusk już wie, że Trzaskowski przegra? Nieoficjalne doniesienia o wymownym projekcie zmiany ustawy

Dziennikarz RMF Krzysztof Berenda ujawnił projekt zmiany ustawy o Radzie Ministrów, który – jak twierdzi – ma być dyskutowany jutro na Radzie Ministrów.

Prezydent Turcji spotka się z Wołodymyrem Zełenskim polityka
Prezydent Turcji spotka się z Wołodymyrem Zełenskim

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotka się we wtorek z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmów ma być omówienie sytuacji w Kijowie oraz "wzmocnienie współpracy".

REKLAMA

Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi

- Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą wdrożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi - mówił dziś podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” Regionu Gorzowskiego i delegatami na Walne Zebranie Delegatów Regionu Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda Gorzów Wielkopolski. Piotr Duda: W przyszłym tygodniu zaprotestujemy w Gdańsku przeciwko Zielonemu Ładowi
Piotr Duda / fot. M. Żegliński/D. Jaromin

Spotkanie rozpoczął przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego Waldemar Rusakiewicz. witając gości. Następnie wręczył przewodniczącemu Piotrowi Dudzie nagrody "Feniks 2024". Feniksy to nagrody, które przyznaje Gorzowska Solidarność osobom najbardziej zasłużonym dla Regionu i dla Związku.

"Jesteśmy permanentnie atakowani"

- Spotykamy się w jubileuszowym roku 45-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Tak myślę, czy jest w naszym kraju druga instytucja, która mimo tak silnych ataków od samego początku, od powstania, trwała 45 lat. Ja sobie drugiej takiej nie przypominam

- rozpoczął swoje wystąpienie Piotr Duda.

- Przez te 45 lat jesteśmy permanentnie atakowani. Najpierw chcieli nas zniszczyć komuniści, a po 1989 roku przestaliśmy już być potrzebni politykom, szczególnie tym politykom liberalnym, którzy uważali, że Solidarność już powinna znaleźć swoje miejsce w muzeum, może zmienić nazwę, że powinniśmy przestać funkcjonować, dlatego, że jesteśmy zagrożeniem dla części elity politycznej

- powiedział Piotr Duda.

- Jesteśmy kustoszem naszej historii Solidarności, tej prawdziwej historii, a ta jest wypisana w postulatach, które zostały podpisane w Gdańsku, w Szczecinie, w Jastrzębiu-Zdroju, w Dąbrowie Górniczej, w Świdniku i wielu innych zakątkach naszego kraju

- przypomniał, dodając, że Porozumienia Sierpniowe stały się podwalinami funkcjonowania Związku, a także ustawy o związkach zawodowych.

- Nie zmieniamy kursu w sprawach pracowniczych, ale jesteśmy także bardzo wyraziści, jeżeli chodzi o nasz światopogląd. Jesteśmy związkiem konserwatywnym, jedynym w Polsce, nielicznym w Europie i w świecie, związkiem zawodowym, który ma wpisane w statucie wartości chrześcijańskiej nauki społecznej Kościoła

- powiedział Piotr Duda. Dodał, że za niezłomne przywiązanie do swoich wartości Solidarność jest niekiedy dyskredytowana na arenie międzynarodowej.

Serce Solidarności

Przewodniczący mówił także o sytuacji w naszym kraju.

- To co widzimy, jest dla mnie, szefa Solidarności nie do zaakceptowania. Za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności. Dzisiaj ten instytut de facto nie funkcjonuje. Przedwczoraj otrzymałem pismo od pani minister Wróblewskiej, że nie ma potrzeby, aby funkcjonowały dwa instytuty, czyli Instytut Dziedzictwa Solidarności otrzymał, że tak powiem, czerwoną kartkę, dostał status do likwidacji, a będzie funkcjonował inny instytut, czyli Europejskie Centrum Solidarności, które dla mnie jest tak zwanym wyrobem czekoladopodobnym

- zaznaczył Piotr Duda.

- Tam nie ma serca Solidarności. Serce Solidarności w Gdańsku to jest sala BHP, to jest namacalne miejsce historii i bastion Solidarności, jakim jest kościół św. Brygidy

- dodał Przewodniczący. - Bez historii nie da się budować przyszłości i teraźniejszości. I o tym musimy wszyscy pamiętać - zaznaczył Piotr Duda.

Dialog społeczny

Przewodniczący mówił także o działaniach w ramach Rady Dialogu Społecznego i o tym, że ta instytucja jest obecnie lekceważona przez stronę rządową, a także o drodze projektów dotyczących na przykład oskładkowania umów cywilnoprawnych.

- Dzieje się to zupełnie poza naszymi plecami. Jest to sytuacja kuriozalna, niedopuszczalna i tym bardziej jesteśmy zdziwieni takimi działaniami strony rządowej

- powiedział Piotr Duda.

Wspomniał także o dyrektywie unijnej dotyczącej adekwatnych minimalnych wynagrodzeń i rokowań zbiorowych, której implementacja w Polsce jeszcze nie nastąpiła, a cała dyrektywa może zostać niebawem uznana za niezgodną z prawem unijnym.

Protest

- Każde takie spotkanie z członkami Solidarności w terenie jest dla mnie bardzo ważne, bo to przede wszystkim przekazanie informacji, co dzieje się w Solidarności, ale także na rynku pracy i jakie mamy problemy wokół siebie

- powiedział przewodniczący podczas konferencji prasowej przed spotkaniem.

Wówczas podjął także temat Zielonego Ładu, o którego negatywnych skutkach Solidarność alarmuje od kilkunastu lat.

- Kiedy w latach 2007-2008 brali nas za oszołomów. To wówczas po moich rozmowach w 2011 roku, premier Donald Tusk zapowiedział specjalny zespół, który miał się zająć zagadnieniami związanymi z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, ale odbyło się tylko jedno spotkanie. Dzisiaj widzimy skutki religii klimatycznej, którą chcą nam drożyć eurokraci z Komisji Europejskiej. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie kolegium komisarzy UE i polskiego rządu w Europejskim Centrum Solidarności. Solidarność też będzie w Gdańsku. Ma zamiar zaprotestować przeciwko Zielonemu Ładowi

- zapowiedział Piotr Duda.

- Będzie też szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, do której swego czasu wysyłałem pisma mówiąc o tym, aby zatrzymać to wariactwo związane z Zielonym Ładem, aby zatrzymać tak zwany program ETS I, czyli opłaty za emisję CO2 od przedsiębiorstw, bo to pogrąża naszą gospodarkę, pogrąża gospodarkę całej Unii Europejskiej

- podkreślił przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

10. rocznica śmierci ks. prałata Witolda Andrzejewskiego

Podczas spotkania Piotr Duda wspominał także swoją ubiegłotygodniową podróż do Waszyngtonu.

Przewodniczący odpowiadał także na pytania uczestników spotkania. Rozmawiano m.in. o problemach związanych z oświatą, o nadchodzących wyborach prezydenckich, zwolnieniach grupowych, m.in. w PKP Cargo i Poczcie Polskiej.

Wspominał także swoją znajomość z ks. prałatem Witoldem Andrzejwskim, kapelanam gorzowskiej Solidarności, który zmarł 10 lat temu. Po zakończeniu spotkania wraz z przewodniczącym Waldemarem Rusakiewiczem oraz Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim złożył kwiaty na grobie ks. Andrzejewskiego.

Przed spotkaniem Piotr Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zwiedził także lokalną izbę pamięci, za pomocą której upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego. Wizytę w Gorzowie Wielkopolskim przewodniczący zakończył uroczystym obiadem z Biskupem Ordynariuszem Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe