To nie Benjamin Netanjahu miał pojawić się w Polsce? Nieoficjalne ustalenia
Według ustaleń Interii.pl, premier Izraela Benjamin Netanjahu nie miał zamiaru pojawić się w Polsce na obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.
Netanjahu w ogóle nie planował przyjeżdżać do Polski na obchody
- zacytowała Interia anonimowe źródło.
Do Polski chciał przybyć prezydent Izraela
Jednakże jak podaje portal, Izrael miał być reprezentowany przez prezydenta Icchaka Herzoga, jednakże miał zrezygnować ze swoich planów, gdy odmówiono mu okolicznościowego przemówienia.
Jak ustaliliśmy, początkowo państwo żydowskie miał reprezentować na obchodach prezydent kraju Icchak Herzog, któremu powiedziano, że może przyjechać, ale nie będzie mógł przemawiać. Z tego powodu Herzog miał zrezygnować
- czytamy na portalu Interia.pl.
W międzyczasie w Polsce pojawiły się informacje o liście prezydenta Andrzeja Dudy do premiera Donalda Tuska z pytaniem, czy polskie władze zapewnią premierowi Benjaminowi Netanjahu "niezakłócony pobyt" w Polsce. Rząd Tuska potwierdził, że izraelscy przedstawiciele będą mieli zapewniony "wolny i bezpieczny" udział w obchodach.
W związku z planowanymi 27 stycznia 2025 roku uroczystościami 80-tej rocznicy wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, polski rząd deklaruje, że zapewni wolny i bezpieczny udział w tych obchodach najwyższym przedstawicielom Izraela
- czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera. Jednakże premier Izraela nadal nie zamierzał przybywać do Polski.
Ostatecznie jak podaje nieoficjalnie Interia.pl, do Polski na rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz ma przyjechać minister edukacji Joaw Kisz lub minister spraw zagranicznych Gideon Sa'ar.
Podczas styczniowych obchodów Izrael reprezentować ma albo tamtejszy minister edukacji Joaw Kisz albo szef dyplomacji Gideon Sa'ar. W poniedziałek nazwisko Kisza pojawiło się w tym kontekście w artykule Rzeczpospolitej
- podaje Interia.pl.
MTK wydał nakaz aresztowania Netanjahu
Warto przypomnieć, że 21 listopada 2024 r. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Joawa Galanta oskarżonych o zbrodnie wojenne oraz zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane w czasie wojny w Strefie Gazy oraz dowódcy Hamasu Mohammeda Deifa, jednego z liderów Hamasu, w związku z atakami, które miały miejsce 7 października 2023 r. Osobno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości rozpatruje skargę Republiki Południowej Afryki, która oskarżyła Izrael o ludobójstwo.