Lek stosowany w chorobach tarczycy może mieć związek z zanikiem kości
Niedoczynność tarczycy objawia się między innymi zmęczeniem, sennością, uczuciem ciągłego zimna, przyrostem masy ciała, wypadaniem włosów, zaburzeniami pamięci, a nawet depresją. Nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych i potencjalnie śmiertelnych powikłań.
- Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
- Pilne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol rezygnuje
Lek stosowany w nadczynności tarczycy może mieć związek z zanikiem kości
Sprzedawana pod wieloma nazwami handlowymi lewotyroksyna to syntetyczny odpowiednik jednego z hormonów tarczycy – tyroksyny.
Normalny zakres referencyjny dla hormonu tyreotropowego (TSH) wynosi zazwyczaj około 0,4–5,0 mikrojednostek na mililitr. Nadmiar hormonu tarczycy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złamania kości.
W ramach wielodyscyplinarnej współpracy między Wydziałem Radiologii i Nauk Radiologicznych im. Russella H. Morgana oraz Wydziałem Endokrynologii w Johns Hopkins Medical Institutions, naukowcy chcieli ustalić, czy stosowanie lewotyroksyny i wyższe poziomy hormonu tarczycy w zakresie referencyjnym są związane z większą utratą tkanki kostnej.
Przebieg badania
Do badania zostali włączeni uczestnicy w wieku 65 lat i starsi, którzy mieli co najmniej dwie wizyty i wyniki testów czynności tarczycy stale mieszczące się w zakresach referencyjnych.
„Badania te są wynikiem współpracy między Johns Hopkins a BLSA, najdłużej trwającym badaniem na temat starzenia się prowadzonym przez Intramural Research Program of the National Institute on Aging”
— powiedziała współautorka, dr Eleanor Simonsick, epidemiolog i współdyrektor BLSA.
„Obszerne dane BLSA obejmują powtarzane pomiary gęstości kości DEXA podczas każdej wizyty badawczej, co zapewnia cenne informacje na temat gęstości kości i zmian masy kostnej w czasie, oferując bardziej kompleksowe zrozumienie osteoporozy związanej z wiekiem”
- dodała.
Obowiązujące wytyczne nie chronią przed utratą masy kostnej
Jak się okazało, stosowanie lewotyroksyny wiązało się z większą utratą całkowitej masy kostnej ciała i gęstości kości — nawet u uczestników, których poziom TSH mieścił się w zakresie normy — w okresie obserwacji trwającym średnio 6,3 roku.
„Nasze badanie sugeruje, że nawet przy przestrzeganiu obecnych wytycznych, stosowanie lewotyroksyny wydaje się wiązać z większą utratą masy kostnej u osób starszych”
— powiedział dr Shadpour Demehri, współautor i profesor radiologii na Johns Hopkins.
Konieczna każdorazowa ocena ryzyka
Dr Jennifer Mammen, współautorka i profesor nadzwyczajny endokrynologii na Johns Hopkins zaleca, aby dorośli przyjmujący lewotyroksynę omówili swoje leczenie ze swoim lekarzem i regularnie monitorowali czynność tarczycy.
„Należy przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści, rozważając siłę wskazań do leczenia w stosunku do potencjalnych działań niepożądanych lewotyroksyny w tej populacji”
-zaznaczyła.