Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika

- Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej - komentuje dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska europoseł Anna Bryłka.
Donald Tusk Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika
Donald Tusk / (mr) PAP/Rafał Guz

Premier Donald Tusk przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów oświadczył, że: Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert Taryfowych.

 

"Nic z tego nie wynika"

Czy podjęta uchwała Rady Ministrów, której treść nie została jeszcze opublikowana może uspokoić rolników i jakie realne decyzje oznacza? Anna Bryłka, eurodeputowana Parlamentu Europejskiego (Konfederacja), w rozmowie z Tysol.pl zauważa, że ta uchwała nie ma większego znaczenia:

- Nic z tego nie wynika, to jest tylko i wyłącznie po to, żeby uspokoić nastroje. Gdyby Tuskowi faktycznie zależało na tym, żeby zablokować umowę, to razem z Francją właśnie pracowaliby nad zbudowaniem mniejszości blokującej i to by się udało. A nic takiego premier Tuska i nikt z rządu nie robi. Wszędzie wszyscy mówią, że jest wyraźny sprzeciw wobec umowy Unii Europejskiej, tylko że za tym sprzeciwem nic nie stoi

Na pytanie, co zatem rząd polski mógłby zrobić w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego  UE i ochrony polskich i europejskich rolników przed ruiną wywołaną napływem tańszych na początku i gorszej jakości produktów rolnych z krajów Mercosur ,w tym mięsa drobiowego, wołowego i cukru, europoseł podkreśla potrzebę aktywnej roli polskiego rządu w budowaniu mniejszości blokującej z tymi rządami, które aktywnie sprzeciwiają się decyzjom Ursuli von der Leyen.

Liczą się tylko aktywne działanie na poziomie rządów europejskich po to, żeby zbudować mniejszość blokującą i przede wszystkim współpraca z Francją.  W zeszłym tygodniu na spotkaniu z ministrem Siekierskim Annie Genevard szefowa resortu odpowiadająca za francuskie rolnictwo mówiła o tym, że ona chce, i że potrzebuje Polski do tego, żeby zbudować mniejszość blokującą, ale to jest jeszcze za mało. Tutaj jest potrzeba aktywnego działania, a takiego komunikatu w tej deklaracji nie było.

 

"W Brukseli się o tym nie mówi"

KPRM jej nie opublikował jeszcze treści uchwały. Poseł odniosła się jednak do samego wpisu na profilu rządowym platformie X:

Sama konstrukcja tego wpisu o drobiu sugeruje, jakby rząd miał wiedzę na temat tego, jak ta umowa będzie ostatecznie wyglądała. Przecież nikt nie ma na ten temat wiedzy, poza negocjatorami, którzy ją negocjują. Dlatego, że sami członkowie rządu potwierdzają, że Komisja Europejska przekaże treść umowy, dopiero kiedy ona zostanie do końca wynegocjowana.

Zapytaliśmy też Annę Bryłkę, czy to oświadczenie szefa polskiego rządu było komentowane w kuluarach brukselskich:

Nic się o tym nie mówi. To nie ma żadnego znaczenia. Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej. Może być tak, że do jakiegoś tam protokołu będzie dołączony zapis, że Polska wyraża sprzeciw wobec zapisów tych i tych umowy, ale nie głosuje przeciw. To się może nawet tak skończyć, że na przykład się wstrzymuje od głosu albo nawet głosuje za. To się zdarzało w przypadku premiera Tuska.

 

Uchwała rządu Tuska

W harmonogramie posiedzenia rządu figuruje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii projekt uchwały rządu w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj. Umowę, zakładającą utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi, po 20 latach uzgodniono wreszcie w 2019 r., jednak nie została ratyfikowana.

Przeciwko porozumieniu protestują rolnicy. W zeszły piątek m.in. o tej sprawie przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiali z francuską minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard. Szef MRiRW Czesław Siekierski oświadczył potem, że resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy, a Polska wspólnie z Francją będą blokować dopuszczenie na unijny rynek żywności niespełniających unijnych norm bezpieczeństwa.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, której mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE.


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska tylko u nas
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska

22 lutego 2015 r. film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I zapewne mielibyśmy powody do radości, gdyby nie był to film antypolski.

Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem gorące
Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem

Prof. Nikodem Popławski to geniusz, choć słowo to należy używać zawsze z wielką pokorą. Jego koncepcja o tym, że czarne dziury tworzą nowe wszechświaty, została uznana przez "National Geographic" i czasopismo "Science" za jedną z dziesięciu najważniejszych w roku.

Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji Wiadomości
Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji

Media obiegła informacja o groźnym incydencie w Berlinie. Poszkodowany został mężczyzna. 

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

IMGW wydał nowy komunikat. Mieszkańcy kilku województw powinni mieć się na baczności.

Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń

Dokładnie trzy dekady, w roku Pańskim 1995, Organizacja Narodów Zjednoczonych – która wówczas coś jeszcze mogła i cokolwiek znaczyła – opracowała program „Ropa za żywność”. Było to przedsięwzięcie utworzone w celu złagodzenia skutków sankcji gospodarczych, nałożonych na Republikę Iraku po inwazji wojsk Saddama Husajna na sąsiedni Kuwejt, rozpoczętej 2 sierpnia 1990 roku, o godzinie 4.00. Świat potrzebował „czarnego złota”, a Bagdad żywności, więc narzucenie takiego rozwiązania dyktatorowi z Tikritu nie było większym problemem.

Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce Wiadomości
Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce

Marcin Patrzałek, polski wirtuoz gitary, ponownie udowodnił, że jego talent nie zna granic. Tym razem zachwycił samego Willa Smitha. Hollywoodzki aktor był tak pod wrażeniem jego gry, że nie tylko nagrał z nim wspólną piosenkę, ale też podzielił się ich spotkaniem na swoim Instagramie.

Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował pilne
Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował

Możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Zgodnie z regulacją jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.

Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka Wiadomości
Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka

W Warszawie doszło do niecodziennego włamania do kantoru. Sprawcy, zamiast forsować drzwi czy okna, zdecydowali się na bardziej nietypowy sposób – przedostali się do środka przez dziurę wykutą w podłodze. Ich łupem padło blisko 100 tysięcy złotych. Policja prowadzi intensywne poszukiwania.

Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka polityka
Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka

Konfederacja zawiesiła na czas nieokreślony posła Ryszarda Wilka - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do partii. Chodzi o czwartkowy incydent, kiedy to Wilk, nietrzeźwy, pojawił się na sali plenarnej Sejmu.

Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery gorące
Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery

Od tygodni media spekulują na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Jednym z przedmiotów spekulacji jest sytuacja wewnętrzna amerykańskiego koncernu. Wczoraj media obiegła sensacyjna informacja nt. jednego z oferentów zakupu TVN, dziś pojawiają się informacje nt. ruchów biznesowych Warner Bros. Discovery.

REKLAMA

Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika

- Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej - komentuje dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska europoseł Anna Bryłka.
Donald Tusk Uchwała rządu Tuska przeciwko umowie UE - Mercosur. Anna Bryłka: Nic z tego nie wynika
Donald Tusk / (mr) PAP/Rafał Guz

Premier Donald Tusk przed dzisiejszym posiedzeniem Rady Ministrów oświadczył, że: Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych negocjacji z Mercosur w obszarze rolnictwa, w szczególności wobec podwyższenia kontyngentów celnych na mięso drobiowe na ostatnim etapie wymiany ofert Taryfowych.

 

"Nic z tego nie wynika"

Czy podjęta uchwała Rady Ministrów, której treść nie została jeszcze opublikowana może uspokoić rolników i jakie realne decyzje oznacza? Anna Bryłka, eurodeputowana Parlamentu Europejskiego (Konfederacja), w rozmowie z Tysol.pl zauważa, że ta uchwała nie ma większego znaczenia:

- Nic z tego nie wynika, to jest tylko i wyłącznie po to, żeby uspokoić nastroje. Gdyby Tuskowi faktycznie zależało na tym, żeby zablokować umowę, to razem z Francją właśnie pracowaliby nad zbudowaniem mniejszości blokującej i to by się udało. A nic takiego premier Tuska i nikt z rządu nie robi. Wszędzie wszyscy mówią, że jest wyraźny sprzeciw wobec umowy Unii Europejskiej, tylko że za tym sprzeciwem nic nie stoi

Na pytanie, co zatem rząd polski mógłby zrobić w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego  UE i ochrony polskich i europejskich rolników przed ruiną wywołaną napływem tańszych na początku i gorszej jakości produktów rolnych z krajów Mercosur ,w tym mięsa drobiowego, wołowego i cukru, europoseł podkreśla potrzebę aktywnej roli polskiego rządu w budowaniu mniejszości blokującej z tymi rządami, które aktywnie sprzeciwiają się decyzjom Ursuli von der Leyen.

Liczą się tylko aktywne działanie na poziomie rządów europejskich po to, żeby zbudować mniejszość blokującą i przede wszystkim współpraca z Francją.  W zeszłym tygodniu na spotkaniu z ministrem Siekierskim Annie Genevard szefowa resortu odpowiadająca za francuskie rolnictwo mówiła o tym, że ona chce, i że potrzebuje Polski do tego, żeby zbudować mniejszość blokującą, ale to jest jeszcze za mało. Tutaj jest potrzeba aktywnego działania, a takiego komunikatu w tej deklaracji nie było.

 

"W Brukseli się o tym nie mówi"

KPRM jej nie opublikował jeszcze treści uchwały. Poseł odniosła się jednak do samego wpisu na profilu rządowym platformie X:

Sama konstrukcja tego wpisu o drobiu sugeruje, jakby rząd miał wiedzę na temat tego, jak ta umowa będzie ostatecznie wyglądała. Przecież nikt nie ma na ten temat wiedzy, poza negocjatorami, którzy ją negocjują. Dlatego, że sami członkowie rządu potwierdzają, że Komisja Europejska przekaże treść umowy, dopiero kiedy ona zostanie do końca wynegocjowana.

Zapytaliśmy też Annę Bryłkę, czy to oświadczenie szefa polskiego rządu było komentowane w kuluarach brukselskich:

Nic się o tym nie mówi. To nie ma żadnego znaczenia. Uchwała przyjęta przez rząd nie ma żadnego znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie deklaracja do tego, że się rząd będzie głosował przeciw. A z tej wypowiedzi premiera nie wynika, że będzie głosował przeciw na Radzie Unii Europejskiej. Może być tak, że do jakiegoś tam protokołu będzie dołączony zapis, że Polska wyraża sprzeciw wobec zapisów tych i tych umowy, ale nie głosuje przeciw. To się może nawet tak skończyć, że na przykład się wstrzymuje od głosu albo nawet głosuje za. To się zdarzało w przypadku premiera Tuska.

 

Uchwała rządu Tuska

W harmonogramie posiedzenia rządu figuruje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju i Technologii projekt uchwały rządu w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj. Umowę, zakładającą utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi, po 20 latach uzgodniono wreszcie w 2019 r., jednak nie została ratyfikowana.

Przeciwko porozumieniu protestują rolnicy. W zeszły piątek m.in. o tej sprawie przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa i rozwoju wsi rozmawiali z francuską minister rolnictwa, suwerenności żywnościowej i leśnictwa Francji Annie Genevard. Szef MRiRW Czesław Siekierski oświadczył potem, że resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy, a Polska wspólnie z Francją będą blokować dopuszczenie na unijny rynek żywności niespełniających unijnych norm bezpieczeństwa.

 

Umowa z Mercosur to katastrofa rolnictwa

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Mercosur uderza w bezpieczeństwo żywnościowe krajów europejskich, ale przede wszystkim w kraje, których ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, zwłaszcza w producentów mięsa i cukru, w tym bezpośrednio w polskich rolników. Europie grozi zalew tanich produktów z Ameryki Południowej, którą nie obowiązują obostrzenia narzucane przez UE rolnikom starego kontynentu. W całej Francji trwają potężne protesty rolników. Francja dąży do stworzenia mniejszości blokującej, której mogłaby nie dopuścić do podpisania umowy. Jednak do jej zablokowania potrzebna jest koalicja państw, która reprezentuje 35 proc. populacji UE.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe