Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole
Istniejący w Polsce od 2018 roku program „Czyste Powietrze” miał na celu umożliwienie termomodernizacji budynków, wymianę starych, nieekologicznych źródeł ciepła. MKiŚ dostrzegł w programie nadużycia, czego efektem mają być urzędnicze kontrole.
Tych, którzy skorzystali z programu „Czyste Powietrze”, czekają kontrole
Wcześniej resort przeprowadził konsultacje społeczne w celu omówienia, jak podano, „pewnych niedociągnięć”, jakimi miały być sztuczne zaniżanie dochodów gospodarstwa domowego czy dołączanie do składu gospodarstwa osób, które w rzeczywistości tam nie mieszkają. Nawiązano także do kryteriów dotyczących stanu technicznego budynku oraz o aktywnym włączeniu ośrodków pomocy społecznej do rozpatrywania wniosków o dofinansowanie.
4,6 tys. kontroli
Zgodnie z regulaminem każda osoba, która skorzystała z dofinansowania, musi liczyć się z kontrolą przedstawicieli NFOŚ (Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska) oraz innych upoważnionych organów.
Do listopada 2024 roku przeprowadzono 4,6 tys. kontroli, z których 573 przypadki zakończyły się koniecznością zwrotu części dotacji – podaje „Fakt”. Najczęstsze powody to:
- zawyżanie kosztów materiałów,
- nieprawidłowe pomiary powierzchni ocieplanych budynków,
- instalowanie systemów grzewczych, które nie spełniają wymagań.
Do końca tego roku planowana jest kontrola 5 proc. wszystkich inwestycji.
- Andrzej Duda na czele rankingu zaufania i debiut Karola Nawrockiego. Zobacz najnowszy sondaż
- Kandydat Lewicy na prezydenta. Nowe informacje
- Nowy Jork: Polski film dokumentalny z Międzynarodową Nagrodą Emmy