Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka

Wirtualna Polska opublikowała odpowiedź szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa na pismo prokuratora Dariusza Korneluka.
Dariusz Korneluk Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka
Dariusz Korneluk / fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak informuje Wirtualna Polska, w korespondencji przekazanej redakcji podkreślono, że "rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka".

Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem. Nikt nie może stosować immunitetu jako sposobu na uniknięcie odpowiedzialności karnej, ale jednocześnie nie można ignorować faktu, że immunitet istnieje

– zaznacza przewodniczący Theodoros Rousopoulos.

Jak podkreślił, "jeśli chodzi o procedurę uchylenia immunitetu panu Romanowskiemu, musi ona być przeprowadzona przez kompetentne do tego ciało Zgromadzenia, zgodnie z obowiązującymi zasadami".

Stanowisko Rady Europy

We wtorek wieczorem przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na skargę pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego oficjalnie przekazał, że poseł Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. 

Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową! 

– ostro skomentował mec. Lewandowski.

Do sądu wpłynął już wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego

Okazuje się, że przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zadziałał bardzo szybko i jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego.

Pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej

– informuje mec. Lewandowski. Pełnomocnik posła Romanowskiego dodał, że „czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta”.

Pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Szymona Hołowni

Pragnę niniejszym potwierdzić, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Porozumieniu ogólnym w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do niego z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę w dniu 16 marca 1993 r.

– pisze do marszałka Sejmu Szymona Hołowni przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos. 

Przewodniczący informuje, że „każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do własnego parlamentu krajowego musi również złożyć wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”. Dodaje, że w przypadku złożenia takiego wniosku Zgromadzenie rozpatrzy taki wniosek na najbliższym posiedzeniu plenarnym.

W związku z powyższym byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany Panu Romanowskiemu w trakcie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. W przypadku, gdy władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie korzystania przez posła z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie

– pisze Theodoros Rousopoulos.

Będę wdzięczny za informowanie mnie na bieżąco o sytuacji i pozostaję do Państwa dyspozycji w celu uzyskania ewentualnych wyjaśnień

– podsumował przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej: Jest odpowiedź przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. posła Romanowskiego

Sprawa Marcina Romanowskiego

W poniedziałek poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.

CZYTAJ TAKŻE:


 

POLECANE
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy Wiadomości
TV Republika: Tak małżeństwo znanych dziennikarzy wykorzystywało swoje wpływy

Polski Komitet Olimpijski ma domagać się zwrotu około 200 tys. zł od swojej byłej księgowej Hanny Bielczyk-Długosz. Kobieta jest matką Dominiki Długosz z "Newsweeka" i teściową Mariusza Gierszewskiego z "Radia Zet" – informuje Telewizja Republika.

Te kanały TVP idą pod nóż Wiadomości
Te kanały TVP idą pod nóż

Telewizja Polska zamierza zrezygnować z kilku tradycyjnych kanałów tematycznych. Mają zniknąć: młodzieżowy Alfa TVP, lifestylowy TVP Kobieta, a także dokumentalne TVP Nauka i TVP Dokument – informuje serwis press.pl.

Giertych zarzuca Radiu Maryja pobieranie haraczu. Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił gorące
Giertych zarzuca Radiu Maryja "pobieranie haraczu". Radio Maryja odpowiada w liście otwartym: Kiedyś pan nas bronił

Do naszej Redakcji wpłynął list otwarty Redakcji Radio Maryja do mec. Romana Giertycha w odpowiedzi na jego insynuacje ws. pobierania rzekomego "haraczu" - #HaraczDlaRydzyka płaciły prawie wszystkie ministerstwa. Każdy minister płacił ile mógł na zakonnika z naszych pieniędzy? Zleciłem pisanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 228 kk. - pisze Roman Giertych. Odpowiedź Radia Maryja w formie listu otwartego publikujemy w całości. Śródtytuły pochodzą od Redakcji Tysol.pl.

Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona tylko u nas
Liczba wykastrowanych dzieci może być sporo zaniżona

Wyznawcy ideologii gender twierdzą, że nie krzywdzą nieletnich. Jest to jednak bzdura – najnowsze badania pokazują bowiem, że denializm płciowy skrzywdził tysiące dzieci i nastolatków w samych USA w ostatnich latach.

Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem Rzeczpospolitej gorące
Szokująca rozmowa Kingi Gajewskiej z dziennikarzem "Rzeczpospolitej"

"Posługiwanie się przekleństwami w rozmowie z dziennikarzem nie przystoi" – pisze w swoim tekście dziennikarz "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak i przekazuje, jak wyglądała jego rozmowa telefoniczna z poseł Kingą Gajewską z Platformy Obywatelskiej.

To zaszczyt pana poznać. Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO] Wiadomości
"To zaszczyt pana poznać". Jarosław Kaczyński spotkał się z młodzieżą [WIDEO]

W sieci pojawiło się zaskakujące nagranie z obchodów miesięcznicy. Grupa młodzieży, która znalazła się pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej otoczyła Jarosława Kaczyńskiego i z wielką frajdą przywitała się z liderem PiS.

Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada gorące
Prezydent chce wygłosić orędzie do Sejmu. Hołownia odpowiada

Prezydent Andrzej Duda chce wygłosić orędzie do Sejmu w rocznicę wyborów parlamentarnych, 15 października – przekazał szef jego gabinetu Marcin Mastalerek. Marszałek Izby Szymon Hołownia, poinformował, że zaproponował prezydentowi, by orędzie wygłosił 16 października.

Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa pilne
Mecenas spotkał się z ks. Michałem Olszewskim. Niepokojące słowa

Mecenas Michał Skwarzyński tuż po spotkaniu z księdzem Michałem Olszewskim przekazał najnowsze informacje dotyczące aresztowanego duchownego.

Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska Wiadomości
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski poinformował w czwartek, że rada nadzorcza Totalizatora Sportowego odwołała ze stanowiska prezesa Rafała Krzemienia. Dodał, że powodem odwołania było "niedochowanie najwyższych standardów" przy powoływaniu dyrektorów regionalnych.

Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Szokująca decyzja Kate Middleton

Księżna Walii Kate Middleton i Książę William złożyli niespodziewaną wizytę w Southport, spotykając się z rodzinami ofiar ataków. To pierwsze wspólne wystąpienie po zakończeniu leczenia Księżnej.

REKLAMA

Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka

Wirtualna Polska opublikowała odpowiedź szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa na pismo prokuratora Dariusza Korneluka.
Dariusz Korneluk Jest list szefa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Korneluka
Dariusz Korneluk / fot. PAP/Radek Pietruszka

Jak informuje Wirtualna Polska, w korespondencji przekazanej redakcji podkreślono, że "rolą Przewodniczącego Zgromadzenia w tej sprawie, zgodnie z art. 73.6 Regulaminu Zgromadzenia, jest potwierdzenie przywilejów i immunitetów danego członka".

Pragnę podkreślić, że immunitet nie jest przywilejem nadawanym danej osobie, lecz ma na celu zagwarantowanie poszanowania instytucji demokratycznych, której dana osoba jest członkiem. Nikt nie może stosować immunitetu jako sposobu na uniknięcie odpowiedzialności karnej, ale jednocześnie nie można ignorować faktu, że immunitet istnieje

– zaznacza przewodniczący Theodoros Rousopoulos.

Jak podkreślił, "jeśli chodzi o procedurę uchylenia immunitetu panu Romanowskiemu, musi ona być przeprowadzona przez kompetentne do tego ciało Zgromadzenia, zgodnie z obowiązującymi zasadami".

Stanowisko Rady Europy

We wtorek wieczorem przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w odpowiedzi na skargę pełnomocnika posła Marcina Romanowskiego oficjalnie przekazał, że poseł Romanowski jest objęty immunitetem i powinien być natychmiast wypuszczony z uwagi na ewentualną konieczność przeprowadzenia procedury uchylenia mu immunitetu przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. 

Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła i przekroczenie uprawnień. To jest KOMPROMITACJA na skalę międzynarodową! 

– ostro skomentował mec. Lewandowski.

Do sądu wpłynął już wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego

Okazuje się, że przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos zadziałał bardzo szybko i jeszcze we wtorek do sądu trafił wniosek o natychmiastowe zwolnienie posła Romanowskiego.

Pismo od Przewodniczącego Parlamentu trafiło do Sądu wraz z wnioskiem o natychmiastowe zwolnienie osoby zatrzymanej

– informuje mec. Lewandowski. Pełnomocnik posła Romanowskiego dodał, że „czynność przedstawienia zarzutów jest prawnie bezskuteczna, zatrzymanie było nielegalne, a wobec osób odpowiedzialnych za przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności zostaną podjęte kroki prawne po zwolnieniu mojego Klienta”.

Pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do Szymona Hołowni

Pragnę niniejszym potwierdzić, że jako członek Zgromadzenia Pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Porozumieniu ogólnym w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy z dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym do niego z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę w dniu 16 marca 1993 r.

– pisze do marszałka Sejmu Szymona Hołowni przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodoros Rousopoulos. 

Przewodniczący informuje, że „każdy organ krajowy składający wniosek o uchylenie immunitetu członka Zgromadzenia Parlamentarnego w odniesieniu do własnego parlamentu krajowego musi również złożyć wniosek do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy”. Dodaje, że w przypadku złożenia takiego wniosku Zgromadzenie rozpatrzy taki wniosek na najbliższym posiedzeniu plenarnym.

W związku z powyższym byłbym niezmiernie wdzięczny za pilne zwrócenie uwagi właściwych organów krajowych na immunitet przyznany Panu Romanowskiemu w trakcie trwania sesji Zgromadzenia Parlamentarnego. W przypadku, gdy władze krajowe zostaną poinformowane o fakcie korzystania przez posła z immunitetu, powinny zawiesić postępowanie sądowe do czasu uchylenia immunitetu przez Zgromadzenie

– pisze Theodoros Rousopoulos.

Będę wdzięczny za informowanie mnie na bieżąco o sytuacji i pozostaję do Państwa dyspozycji w celu uzyskania ewentualnych wyjaśnień

– podsumował przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Czytaj więcej: Jest odpowiedź przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. posła Romanowskiego

Sprawa Marcina Romanowskiego

W poniedziałek poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski został zatrzymany przez ABW na zlecenie Prokuratury Krajowej. Chodzi o śledztwo prokuratury dot. rzekomo nieprawidłowego dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk został dowieziony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty 11 przestępstw, w tym m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sęk jednak w tym, że choć Sejm uchylił Romanowskiemu poselski immunitet, przysługujący mu na mocy bycia polskim parlamentarzystą, Romanowski jest również członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, zatem także z tytułu pełnienia tej funkcji przysługuje mu immunitet. Zdaniem pełnomocnika Romanowskiego mec. Bartosza Lewandowskiego w związku z powyższym zatrzymanie i przedstawienie zarzutów Romanowskiemu było nielegalne i prawnie bezskuteczne.

CZYTAJ TAKŻE:



 

Polecane
Emerytury
Stażowe