„To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W obecności obu przywódców zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. Ponadto chiński przywódca zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin; każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni, będzie mógł to zrobić bez wizy.
– Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym: budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.
Andrzej Duda buduje relacje z Chinami od niemal dekady
Andrzej Duda pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP.
– Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia jako prezydenta Polski przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda.
Przewodniczący ChRL odwiedził Polskę rok później, w 2016 roku.
„To są dobre relacje dyplomatyczne i polityczne”
Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75-lecie nawiązania oficjalnych stosunków.
– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – akcentował prezydent.
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – podkreślił Andrzej Duda.
Pięć porozumień dwustronnych
W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.
Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.
Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.
Ekspert zabiera głos
Wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie skomentował polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.
Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jinpingiem… Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać…
– wskazuje ekspert. Całe spotkanie trwało w sumie cztery godziny, rozmowa przywódców w cztery oczy niemal godzinę.
Pytanie, na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile także Ukrainy, USA, EU, a być może także Francji i Niemiec
– zastanawia się Radosław Pyffel i dodaje, że Andrzej Duda jest jednym z nielicznych polityków na świecie, którzy mają dostęp do najważniejszych światowych przywódców.
Trzeba przyznać, że niecieszący się szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi, a także estymą wśród swoich politycznych przeciwników (a nawet we własnym obozie) w Polsce jest Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem, i Donaldem Trumpem ,i w Pekinie z Xi Jinpingiem. Jacy inni politycy mają taką możliwość?
– wskazuje Radosław Pyffel.
Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Przewodniczącym Xi Jinpingiem...
— Radek Pyffel (@RadekPyffel) June 24, 2024
Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać...
Pytanie na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile… https://t.co/oZIIHjfo0F