„To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”

„Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem i Donaldem Trumpem, i w Pekinie z Xi Jinpingiem” – komentuje wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.
Andrzej Duda „To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”
Andrzej Duda / PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W obecności obu przywódców zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. Ponadto chiński przywódca zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin; każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni, będzie mógł to zrobić bez wizy.

– Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym: budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

Andrzej Duda buduje relacje z Chinami od niemal dekady

Andrzej Duda pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. 

– Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia jako prezydenta Polski przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda. 

Przewodniczący ChRL odwiedził Polskę rok później, w 2016 roku.

„To są dobre relacje dyplomatyczne i polityczne”

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75-lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – akcentował prezydent. 
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – podkreślił Andrzej Duda.

Pięć porozumień dwustronnych

W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. 

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Ekspert zabiera głos

Wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie skomentował polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.

Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jinpingiem… Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać…

– wskazuje ekspert. Całe spotkanie trwało w sumie cztery godziny, rozmowa przywódców w cztery oczy niemal godzinę.

Pytanie, na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile także Ukrainy, USA, EU, a być może także Francji i Niemiec

– zastanawia się Radosław Pyffel i dodaje, że Andrzej Duda jest jednym z nielicznych polityków na świecie, którzy mają dostęp do najważniejszych światowych przywódców.

Trzeba przyznać, że niecieszący się szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi, a także estymą wśród swoich politycznych przeciwników (a nawet we własnym obozie) w Polsce jest Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem, i Donaldem Trumpem ,i w Pekinie z Xi Jinpingiem. Jacy inni politycy mają taką możliwość?

– wskazuje Radosław Pyffel.

 

 


 

POLECANE
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm Wiadomości
Awantura na pokładzie, interweniowały służby. Linia lotnicza oskarżona o antysemityzm

Kiludziesięcioosobowa grupa francuskich nastolatków wraz z opiekunami została siłą usunięta z pokładu samolotu linii Vueling. Powodem było agresywne zachowanie, zakłócanie porządku i zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Gdy ujawniono, że grupa jest pochodzenia żydowskiego, pojawiły się oskarżenia wobec przewoźnika o antysemickie motywy działania.

Łukaszenka: Szykujemy się do wojny Wiadomości
Łukaszenka: "Szykujemy się do wojny"

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka spotkał się z dziennikarkami podczas wizyty w gospodarstwie rolnym Ozierickij-Agro w obwodzie mińskim. Choć głównym celem wizyty były trwające żniwa, w rozmowie z mediami poruszył również temat napiętych stosunków między Białorusią a krajami Europy Zachodniej.

Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb Wiadomości
Wszedł do morza i zaczął tonąć. Kadyrow odwieziony do szpitala w asyście służb

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow omal nie utonął podczas kąpieli w morzu w Bodrum, popularnym kurorcie turystycznym w zachodniej Turcji – poinformowały w piątek tamtejsze media. Po zdarzeniu trafił do szpitala, który w czasie jego pobytu został otoczony przez policję oraz ochroniarzy polityka.

Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni pilne
Zamach stanu? Jest wniosek do prokuratury o przesłuchanie Szymona Hołowni

Adwokat Bartosz Lewandowski poinformował w mediach społecznościowych, że do prokuratury został skierowany wniosek o przesłuchanie Szymona Hołowni jako świadka. Jak wyjaśnił, jest to odpowiedź na "kolejne medialne doniesienia" dotyczące działań mających na celu "uniemożliwienie zaprzysiężenia Karola Nawrockiego".

IPN odnalazł szczątki Groźnego i Błachuta tylko u nas
IPN odnalazł szczątki "Groźnego" i "Błachuta"

Jan Jankowski i Stanisław Klaper - żołnierze Wyklęci/Niezłomni odnalezieni przez IPN w zbiorowych, bezimiennych dołach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, a następnie po badaniach genetycznych rozpoznani - zostali teraz ujawnieni jako ofiary komunistycznego terroru. Ich rodziny otrzymały noty identyfikacyjne.

Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska pilne
Szymon Hołownia: namawiano mnie do zamachu stanu, ujawnię nazwiska

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał w piątek, że wielokrotnie sugerowano mu, aby opóźnił zaprzysiężenie Karola Nawrockiego na Prezydenta RP i dokonał w ten sposób „zamachu stanu”. Pytany, kto składał mu te propozycje, mówił o ludziach, którym „nie podobał się wynik wyborów prezydenckich”

Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Amerykańskie akrobacje dyplomatyczne

14 lipca 2025 roku, w poniedziałek wieczorem, Donald John Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych dał Rosji 50 dni na to, aby ta zakończyła operację zbrojną na Ukrainie i jednocześnie zapowiedział, że w przypadku odrzucenia jego ultimatum nałoży na Moskwę surowe sankcje gospodarcze. Dodał też, że Kijów otrzyma odpłatnie amerykański sprzęt wojskowy, za który należność będą musiały uiścić europejskie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie z ostatniej chwili
Niemiecki policjant patroluje gdańskie ulice. Jest nagranie

W ostatnich dniach na ulicach Gdańska pojawił się funkcjonariusz w kamizelce z napisem „Polizei”, co wzbudziło spore poruszenie wśród mieszkańców. Obecność niemieckiego policjanta zaskoczyła m.in. Tomasza Rakowskiego, przewodniczącego klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia Wiadomości
Wojewoda Mazowiecki zakazał Marszu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia

Robert Bąkiewicz poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na organizację Marszu Powstania Warszawskiego w formie cyklicznego zgromadzenia. Decyzja została wydana - jak twierdzi organizator - w ostatnim możliwym terminie, mimo że wniosek został złożony już w październiku 2024 roku.

Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek” z ostatniej chwili
Łukaszenka znów straszy wojną. „Szykujemy się, na wszelki wypadek”

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny mówi o przygotowaniach do wojny. Tym razem słowa padły podczas jego wizyty w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie mińskim.

REKLAMA

„To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”

„Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem i Donaldem Trumpem, i w Pekinie z Xi Jinpingiem” – komentuje wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.
Andrzej Duda „To jeden z niewielu polityków na świecie, który rozmawia i z Bidenem, i z Trumpem, i Xi Jinpingiem”
Andrzej Duda / PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. W obecności obu przywódców zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. Ponadto chiński przywódca zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin; każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni, będzie mógł to zrobić bez wizy.

– Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna w znaczeniu symbolicznym: budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

Andrzej Duda buduje relacje z Chinami od niemal dekady

Andrzej Duda pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd Prezydenta RP. 

– Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, byłem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem, i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia jako prezydenta Polski przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda. 

Przewodniczący ChRL odwiedził Polskę rok później, w 2016 roku.

„To są dobre relacje dyplomatyczne i polityczne”

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75-lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – akcentował prezydent. 
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – podkreślił Andrzej Duda.

Pięć porozumień dwustronnych

W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego. 

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko-polskiego i polsko-chińskiego.

Ekspert zabiera głos

Wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie skomentował polski analityk, publicysta i ekspert ds. Chin Radosław Pyffel.

Długa rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Xi Jinpingiem… Nie jest to oczywiście gwarancją sukcesu, ale wygląda na to, że jest o czym rozmawiać…

– wskazuje ekspert. Całe spotkanie trwało w sumie cztery godziny, rozmowa przywódców w cztery oczy niemal godzinę.

Pytanie, na ile prezydent skonsultował swoje stanowisko i na ile występuje w imieniu wyłącznie Polski, a na ile także Ukrainy, USA, EU, a być może także Francji i Niemiec

– zastanawia się Radosław Pyffel i dodaje, że Andrzej Duda jest jednym z nielicznych polityków na świecie, którzy mają dostęp do najważniejszych światowych przywódców.

Trzeba przyznać, że niecieszący się szerokimi uprawnieniami konstytucyjnymi, a także estymą wśród swoich politycznych przeciwników (a nawet we własnym obozie) w Polsce jest Andrzej Duda jednak jednym z niewielu polityków w Europie i na świecie, który może (nie tylko oficjalnie) rozmawiać i w Waszyngtonie z Joe Bidenem, i Donaldem Trumpem ,i w Pekinie z Xi Jinpingiem. Jacy inni politycy mają taką możliwość?

– wskazuje Radosław Pyffel.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe