Bruksela potrzebuje biliona euro. Będą nowe podatki?

Skąd wziąć bilion euro?
Unia Europejska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Realizacja tego ambitnego celu wymaga rocznych inwestycji w wysokości biliona euro rocznie. Jak to zrobić, mając na uwadze trudności finansowe, zwłaszcza w obliczu dodatkowych wydatków na bezpieczeństwo i kryzys energetyczny? – zastanawia się Deutsche Welle.
Zwrócono uwagę, że kraje strefy euro mają jeszcze mniejsze pole manewru, albowiem ich dług nie może przekroczyć 60 procent produktu krajowego brutto, a dla deficytu w budżecie państwa obowiązuje górny limit w wysokości 3 procent PKB.
Ekspert proponuje nowy podatek
Komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni proponuje wspólne pożyczki dla krajów UE na finansowanie wspólnych celów inwestycyjnych. Natomiast ekonomista Julia Cage sugeruje wprowadzenie podatku od wielkich fortun oraz progresywnego podatku od emisji CO2.
Utrata obywatelstwa jako sankcja
W przypadku podatku od wielkich fortun nakładanego bezpośrednio przez UE ekonomistka mówi wprost o ewentualnych sankcjach.
– Oczywiście wielu bogatych ludzi wolałoby nie płacić tego podatku. Ale gdyby oznaczało to utratę obywatelstwa UE, sytuacja z pewnością byłaby inna. Powinniśmy naprawdę podejść do tego poważnie – oświadczyła Julia Cage.
Wybory do Parlamentu Europejskiego
W niedzielę 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 53 europarlamentarzystów.
PiS liderem
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu wynika, że wybory do PE wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z 30,1-proc. wynikiem.
CZYTAJ TAKŻE:
Prokuratura przekazała nowe informacje ws. Obajtka
Szczeciński terminal zbożowy ma zostać zlikwidowany. Zyskają na tym Niemcy
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat