Maria Ochman szefową Sekretariatu Ochrony Zdrowia „S”. Przewodnicząca odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi
Kongres odbył się 28 czerwca w Warszawie. Na Kongresie byli przedstawiciele lekarzy, pielęgniarek, ratownictwa medycznego, sanepidów, domów pomocy społecznej i uzdrowisk. Maria Ochman uzyskała 36 głosów poparcia na 45 głosujących delegatów.
W Kongresie uczestniczyli Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Wiceminister Piotr Bromber oraz profesor Dariusz Dudek z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej.
Maria Ochman została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności społecznej, związkowej Brązowym Krzyżem Zasługi. Prezydent podziękował przewodniczącej za długoletnią służbę na rzecz pracowników służby zdrowia oraz pacjentów. Medal w imieniu prezydenta wręczył prof. Dariusz Dudek.
W rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Przewodnicząca podkreśliła, że miniona kadencja była wyjątkowo trudna najpierw ze względu na pandemię, później wojnę na Ukrainie. - Bardzo mocno walczyliśmy w czasie pandemii Covid-19 o większe stawki dla ratowników medycznych, dodatki dla pielęgniarek, salowych, dofinansowanie sanepidów. To były trudne negocjacje, ale wiele udało się wywalczyć. Jako „Solidarność” od lat walczyliśmy najpierw o zachowanie sanepidów w państwowych rękach, potem o większe dotacje dla tych placówek. Na szczęście jeszcze przed pandemią udało się naprawić część szkód jakie wyrządziła polityka PO-PSL decentralizując Inspekcję. Czas pandemii uwypuklił problemy polskiej służby zdrowia. Pokazała, w których miejscach potrzebne są najpilniejsze zmiany, które obszary systemu opieki zdrowotnej należy szybko dofinansować oraz gdzie najbardziej brakuje kadr. Po pandemii już chyba nikt nie mówi o prywatyzacji sanepidów. Domy Pomocy Społecznej także pokazały jak ważni są pracownicy tych placówek, a przypomnijmy, że podwyżek nie było tam od lat. Miniona kadencja dała nam ogromna ilość doświadczeń i problemów, z których wciąż wyciągamy wnioski i robimy wszystko, by ci, którzy nie są wybitnymi specjalistami medycyny, ale bez których szpitale i przychodnie by nie działały również zarabiali godne pieniądze. Jesteśmy Solidarnością, związkiem, który w swojej nazwie ma zobowiązania dbać o tych najmniejszych – mówiła Maria Ochman.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda podsumowując prace związku w mijającej kadencji szczególną uwagę zwrócił na ogromny sukces całego związku jakim jest podpisanie porozumienia z rządem. - Po raz pierwszy od 1991 roku centrala związkowa podpisuje porozumienie z rządem i nie dotyczy ono tylko spraw stricte jednej branży. To rozwiązanie systemowe, to bardzo ważne i to sukces związku. Te rozmowy nie były łatwe, ale się udało. Porozumienie negocjowane od grudnia 2022 roku i dotyczyło ośmiu obszarów: podwyżek w budżetówce, wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych, w tym szczególnie dla kopalń i hut, odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych i emerytur pomostowych. Jednym z najważniejszych postulatów, który negocjowaliśmy był projekt ustawy, aby zaprzestać wygaszania emerytur pomostowych – mówił Piotr Duda.
Przewodniczący mówił o pomocy represjonowanym związkowcom na Białorusi i pomocy Ukrainie w porozumieniu z tamtejszymi związkowcami.
Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski gratulując Przewodniczącej powiedział, - Chciałbym Pani przede wszystkim podziękować za edukację, bo dzięki Pani bardzo mocno zgłębiłem wiedzę o specyfice systemu ochrony zdrowia. Od samego początku, gdy spotykaliśmy się najpierw w NFZ, później w Ministerstwie Zdrowia zawsze miała Pani ogromną cierpliwość tłumaczenia mi niuansów z różnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji na każdym poziomie zarządzania. Ta wiedza była bezcenna. Nasze spotkania często były trudne, była Pani wymagającym partnerem, w wielu kwestiach się nie zgadzaliśmy, ale właśnie ta nasza współpraca pokazuje jak budować prawdziwy dialog. Za to wszystko dziękuję i gratuluję raz jeszcze -mówił minister Niedzielski.