Biały Dom poinformował, że zaplanowana na dzisiaj wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie została przełożona. Powodem jest fatalna pogoda utrzymująca się na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.
Izba Lordów i Izba Gmin, czyli obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę, która upoważnia premier Wielkiej Brytanii Theresę May do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, tzw. Brexitu. Projekt ustawy czeka teraz na podpis królowej Elżbiety II.
Korea Północna zbojkotowała dzisiejsze posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ. W trakcie obrad miano rozmawiać na teat sytuacji w kraju Kim Dzong Una.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stanowczo potępiono zamknięcie punktów kontrolnych z Abchazją, przeprowadzenie „wyborów parlamentarnych” na terenie Abchazji oraz zapowiedź „wyborów prezydenckich” i „referendum” w rejonie Cchinwali/Osetii Południowej.
"Wszystko się kończy dobrze, a jeśli nie, to znaczy że się nie kończy" – w ten sposób skomentował na Twitterze Jacek Saryusz-Wolski wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Temperatura w Sejmie była wczoraj wysoka. Po wyborze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej, Jarosław Kaczyński nie wytrzymał. - Nie wierzycie w nic poza waszymi interesami i interesikami. Jesteście dzisiaj partią zewnętrzną, kompromitujecie Polskę, jesteście przeciw Polsce – mówił do posłów PO. Część z nich skandowała w tym czasie: „Donald Tusk!”.
Eurodeputowany PiS prof. Zdzisław Krasnodębski napisał na swoim profilu na Twitterze, że dla jasności sytuacji, Donald Tusk powinien przyjąć niemieckie obywatelstwo. Innym honorowym rozwiązaniem, które zaproponował prof. Krasnodębski, byłaby jego zdaniem rezygnacja obecnego szefa Rad Europejskiej z ubiegania się o drugą kadencję.
Każdego roku przybywa w Polsce ponad 2 tys. stulatków. W 2050 r., więcej niż co trzeci Polak będzie emerytem. Dziś, ok. 900 tys. seniorów dotyka ubóstwo. Najniższa emerytura to 44 grosze. Oczywiście lepiej nie dostrzegać problemów starości. Przyzwyczaiły zresztą Polaków do tego ostatnie lata, kiedy promowano młodych, pięknych, zdrowych i bogatych. A starość to przecież część życia i warto byśmy my i nasi bliscy przeżyli ją możliwe jak najlepiej.
Według brytyjskiego dziennika "Telegraph" w przyszłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawi plany zmian jakie dotkną obcokrajowców mieszkających w jej kraju po rozpoczęciu negocjacji w sprawie Brexitu.
- Krok po kroku to będzie się działo. Przed wakacjami wprowadzimy szereg ważnych ustaw: na przykład specjalny sąd dyscyplinarny przy Sądzie Najwyższym, gdzie surowo będą sądzeni sędziowie nieuczciwi, którzy nie pracują, albo źle pracują, by usuwać ich z zawodu - powiedział Zbigniew Ziobro w programie „Bez retuszu” w TVP Info.
– Przypuszczam, nie jestem pewien, że pan być może wierzy w to co mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej, już od bardzo dawna – mówił do Grzegorza Schetyny szef Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
- Jako minister obrony narodowej - myślę, że pomaga. Jest bardzo ważnym Polakiem dla nas. Teraz jest w rządzie - winniśmy mu szacunek, winniśmy mu oddać sprawiedliwość. Ale w sprawie smoleńskiej, moim zdaniem, jest zakręcony za bardzo, za bardzo jest to zamotane... - mówił w porannej rozmowie Radia RMF FM o Antonim Macierewiczu, Kornel Morawiecki.
W najbliższą środę posłowie rozpatrzą wniosek Platformy Obywatelskiej dotyczący odwołania Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS).
W Pałacu Prezydencki w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla działaczy Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). - NZS i ruch studencki to coś, co jest osobiście mojemu sercu bardzo bliskie - mówił w trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski do spraw międzynarodowych krytycznie ocenił zachowanie wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. - On prowadzi osobistą krucjatę wobec Polski - mówił minister.
- Już jesteśmy na takim etapie, że trudno komentować, co Antoni Macierewicz powie. To nie jest tylko tak, że żyje we własnym świecie, ale pogubił się na salonach. Jemu się wydaje, że ktoś mu coś powiedział, ale nie ma efektów na arenie międzynarodowej - mówiła dzisiaj an antenie TVN 24 posłanka .Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.
- Gdyby nie to, że przez 13 miesięcy, funkcjonariusze państwa PiS nie potrafią wyjaśnić przyczyn wybuchu opony w samochodzie prezydenta Dudy... Prokuratura przez 13 miesięcy nie potrafiła tego zrobić. Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem kolumny pana Macierewicza, to policja pozwala kierowcy, który bierze udział w wypadku wsiąść do innej limuzyny i odjechać z panem Macierewiczem, bo spieszą się do Warszawy, to coś w państwie PiS nie gra. Państwo powinno istnieć po to, by wszyscy byli równi wobec prawa. Niestety widzimy, że przy ostatnich incydentach drogowych tej równości wobec prawa nie ma. - mówił w porannej rozmowie w TVP Info polityk PO Borys Budka.
New York Times twierdzi, że amerykańskie organy ścigania i służby wywiadowcze mają dowody, że Rosja próbowała zakłócić wybory prezydenckie w USA poprzez włamanie się do Komitetu Wyborczego Partii Demokratycznej. Trzech urzędników Agencji Wywiadowczej starało się dowiedzieć, czy sztab Trumpa w jakikolwiek sposób ustalał z Rosjanami plan tego działania. Urzędnicy pytani w ostatnich tygodniach stwierdzili, że do tej pory nie maja żadnego dowodu takiej współpracy.
Dzisiejsza rozmowa red. Robert Mazurek z szefem Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną obnażyła obłudę totalnej opozycji.
W 2017 roku czeka nas na europejskiej scenie politycznej wiele bardzo ważnych wydarzeń. Jednym z nich będą zaplanowane na 23 kwietnia i 7 maja wybory prezydenckie we Francji – jednym z największych i najważniejszych krajów Unii. Obserwatorzy zastanawiają się nad jednym – czy uda się francuskiej klasie politycznej zatrzymać Marine Le Pen?