Solidarność jest z Białorusią, jest ze Swiatłaną Cichanouską i z wszystkimi, którzy walczą o wolną, demokratyczną Białoruś i wolne wybory - powiedział w środę szef NSZZ "S" Piotr Duda po spotkaniu z liderką białoruskiej opozycji.
Marcin Makowski skomentował informacje o konsultowaniu między Rafałem Trzaskowskim a Borysem Budką powstanie "oddolnego" ruchu społecznego, który miałby być kierowany przez obecnego prezydenta Warszawy.
Czekamy na ogłoszenie programu ruchu społecznego tworzonego przez Rafała Trzaskowskiego. Dla nas najważniejsze nie jest pytanie gdzie będziemy rywalizować, tylko gdzie możemy współpracować - mówił w środę w radiu TOK.FM lider stowarzyszenia "Polska 2050", b. kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
Portal WP komentuje dziś poczynania prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego po jego przegranej w wyborach prezydenckich. Autor Michał Wróblewski pisze o planach powstania nowego ruchu politycznego i o spotkaniu Trzaskowskiego z przewodniczącym PO Borysem Budką.
Jedną z przewag PiS nad opozycją jest ich solidarność z własną przeszłością. Opozycja musi odzyskać pewność siebie, przestać się bać własnych cieni - mówi w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" b. premier i b. przewodniczący Rady Europejskiej, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.
Polska potrzebuje nowej Konstytucji. Święto 100-lecia odzyskana niepodległości to najlepszy dzień na określenie niezbędnych kierunków zmian ustrojowych w państwie – mówił prezydent RP Andrzej Duda. O tym, jakie powinny być te kierunki, i na ile istotne są zapisy konstytucyjne o charakterze społecznym, czy wręcz socjalnym, z doradcą prezydenta, dr hab. Markiem Rymszą rozmawia Anna Grabowska.
Wiecepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Cecilią Malmstroem, unijną komisarz do spraw handlu skomentował powstanie Nord Stream 2.
O tym co wybór Emanuela Macrona oznacza dla Unii Europejskiej i jakie teraz będą relacje francusko-polskie pisze eurodeputowana Jadwiga Wiśniewska.
Prezydent Andrzej Duda przesłał depeszę gratulacyjną do prezydenta-elekta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona.
- Miałam wątpliwości, czy tak zdecydowane przeciwstawianie się kandydaturze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej miało sens, ale gdy zobaczyłam cały ten show, jaki Donald Tusk zrobił z przyjazdu do Warszawy na przesłuchanie w prokuraturze, moje wątpliwości zniknęły. – mówi premier Beata Szydło w wywiadzie udzielonym tygodnikowi „Do Rzeczy”.
- Nasi wschodni sąsiedzi mają dziś do Polski bardzo określony stosunek, „totalną opozycję” z pewnością mogą uważać za dar z nieba. - mówi w wywiadzie udzielonym portalowi Fronda.pl były premier Jan Olszewski.
Biały Dom poinformował, że nie dojdzie do spotkania rezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Una.
Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości odnośnie projektu o Krajowej Radzie Sądowniczej. W tej sprawie rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki przebywa w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałkowym programie wizyty zaplanowano spotkania z doradcą Prezydenta Kennethem I. Justerem, dyrektor zarządzającą MFW Christine Lagarde oraz szefową FED Janet Yellen.
Prezydent Andrzej Duda powołał prof. Krzysztofa Szczerskiego na funkcję Szefa Gabinetu Prezydenta RP.
Były prezydent Polski Lech Wałęsa po raz kolejny rozpoczął dyskusję na temat teczek TW Bolka. Tym razem broni honoru Czesława Kiszczaka, ministra spraw wewnętrznych w latach 1981-1990, odpowiedzialnego m.in. za decyzję o zbrojnej pacyfikacji kopalni "Wujek".
- Polski rząd powinien podpisać deklarację rzymską bez względu na jej treść. I to nie dlatego, że nie zgadzamy się czy możemy się nie zgodzić z jakimiś zapisami, bo to ludzkie, ale takie deklaracje są budowane, przygotowywane przez tygodnie wcześniej. One będą przedstawione po uzgodnieniach - mówił na antenie radiowej Trójki szef PO Grzegorz Schetyna.
Zdaniem Ryszarda Petru do zablokowania kandydatury Tuska premier Beatę Szydło zmusił prezes PiS. – Jemu się wydaje – może w to uwierzył i to by świadczyło, że jest chory – że państwo to on. Państwo polskie było zainteresowane tym, żeby Polak był szefem Rady Europejskiej, żeby nie jątrzyć w Europie, żeby Polska nie była marginalizowana. Kaczyński to właśnie uczynił, zmuszając Beatę Szydło do takich zachowań, jakie miały miejsce w Brukseli – przekonywał lider Nowoczesnej.
Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w rządzie premier Beaty Szydło, podkreśla, że w ramach nadzoru podjął wszystkie czynności, które powinienem w sprawie nieprawidłowości w spółce PKP. Minister podkreślił, że jeśli pojawi się jakakolwiek wątpliwość dotycząca jego pracy pozostaje do dyspozycji.
Turecki wicepremier Numan Kurtulmus, a zarazem p.o. głównego rzecznika rządu poinformował, że Turcja zawiesza kontakty dyplomatyczne na wyższym szczeblu z Holandią. Powodem jest niedopuszczenie na holenderskim terytorium publicznych wystąpień dwojga tureckich ministrów. niewykluczone, że Ankara będzie chciała renegocjować porozumienie z Unią Europejską w sprawie zawracania migrantów do Turcji.