Redaktor naczelny „Newsweeka” Tomasz Lis w swoim artykule sugeruje związki prezesa PiS z faszyzmem. Pogardliwie wyraża się na temat prezesa TVP Jacka Kurskiego i sugeruje Polakom posiadanie „podłej, marnej natury”.
Europoseł Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do oskarżeń formułowanych pod adresem PiS po madryckim zjeździe europejskich partii konserwatywnych. – Nie ma nikogo poza polską opozycją (…), kto by twierdził, że aktualny rząd i PiS są prorosyjskie – odpowiada.
Pracownia Social Changes przeprowadziła sondaż, który pokazuje, że PiS nadal cieszy się wysokim poparciem, ale czai się za nim zagrożenie w postaci potencjalnego zjednoczenia lewicowo-liberalnej opozycji.
W orędziu skierowanym do narodu i parlamentu prezydent Białorusi Aleksandr Lukaszenka zadeklarował gotowość do prowadzenia wojny.
25 stycznia ruszyła budowa muru, który ma zabezpieczyć niespokojny ostatnio rejon przygraniczny między Polską a Białorusią. Przeciwko projektowi opowiedzieli się Zieloni. Ich zdaniem budowa muru obniży rangę rezerwatu przyrodniczego i może skutkować wykreśleniem obszaru z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Komisarz sprawiedliwości Didier Reynders w wywiadzie dla monachijskiego Sueddeutsche Zeitung przyznał, że celem działań Komisji Europejskiej wobec Polski jest wywarcie presji, by polski rząd zmienił swoją politykę. Reynders wskazał cele i metody ich osiągnięcia
Turecka agencja prasowa Anatolia donosi, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po raz kolejny zadeklarował chęć bycia mediatorem w rosyjsko-ukraińskim konflikcie
"Niestety koronawirus dopadł również mnie" - napisał na swoim twitterowym profilu szef MON Mariusz Błaszczak.
Wiem ze źródeł w białoruskim wywiadzie, że Łukaszenka będzie kontynuować działania z wykorzystaniem nielegalnych imigrantów oraz prowokować niepokoje na granicy z Ukrainą – mówi w wywiadzie Pawieł Łatuszka, były białoruski minister kultury i ambasador, który utracił rządowe stanowiska po udzieleniu poparcia protestom Białorusinów z 2020 roku.
Organizacja Conflict Intelligence Team (CIT) poinformowała, że w Brześciu blisko polsko-białoruskiej granicy rozlokowano rosyjski batalion wojsk powietrznodesantowych. Ma do nich dołączyć eskadra myśliwców oraz zestawy rakietowe S-400 Triumf.
26 stycznia Michał Kołodziejczak i kilku działaczy AgroUnii zwołali konferencję prasową pod siedzibą PiS, oskarżając polityków tego ugrupowania o przejęcie kontroli nad telefonem lidera AgroUnii.
Federacja Rosyjska wykorzystuje teren Białorusi do rozlokowania swoich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą. Wielki transport rosyjskich wojsk z 25 stycznia został jednak zablokowany - tajemniczy sprawcy zaszyfrowali niezbędne dane białoruskich kolei.
Wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu szefa Najwyższe Izby Kontroli został zaopiniowany pozytywnie przez komisję regulaminową Sejmu. Wniosek przeszedł przy 9 głosach za i 7 przeciw. Posiedzenie okazało się być na tyle chaotyczne, że interweniować musieli funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej
Chorwacja nie tylko nie wyśle żadnych sił, ale w przypadku eskalacji odwoła wszystkich swoich żołnierzy – oświadczył prezydent Chorwacji Zoran Milanović.
– Sejmowa komisja śledcza dotycząca inwigilacji powstanie tylko wtedy, gdy na konferencji prasowej zostanę ogłoszony jej przewodniczącym –powiedział Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz'15. Polityk zabiega o stanowisko, nazywając siebie „jedynym gwarantem bezstronności tej komisji”
Radio Zet ujawniło zapisy aktu oskarżenia przeciwko Sławomirowi Nowakowi — niegdyś prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej i ministra transportu w rządzie Donalda Tuska. Po sprawie z 2013 roku dot. nieprawidłowości w jego oświadczeniu majątkowym został odwołany ze stanowisk i wkrótce wycofał się z polskiej polityki, by w 2016 roku zostać prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej agencji zajmującej się rozbudową dróg.
Przestrzeganie rządów prawa jest jedną z najważniejszych wartości demokracji – deklaruje Mark Brzeziński, nowy ambasador Stanów Zjednoczonych, obejmujący dziś urząd w Warszawie. Wyjaśnia, że „najważniejszym wyzwaniem stojącym obecnie przed Stanami Zjednoczonymi, Polską i naszymi sojusznikami jest budowanie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO”. Jako pierwsi publikujemy rozmowę z nowym ambasadorem USA. Rozmowa odbyła się w Waszyngtonie.
„Gospodarcze znaczenie Kazachstanu dla całego świata ujawniło się przeciętnemu Europejczykowi dopiero, kiedy na prośbę prezydenta kraju Kasym-Żomarta Tokajewa na ulicach Nur-Sułtan, obecnej stolicy państwa, pojawiły się rosyjskie i białoruskie czołgi oraz wojsko. Jedno z najbogatszych w zasoby naturalne państw świata pogrąża w kryzysie nie tylko swoich obywateli, ale również połowę świata. Z pewnością niepokoje w Kazachstanie są na rękę Moskwie, która w części odpowiada za to, że na ulicach kazachskich miast wybuchł bunt, któremu niewiele do rewolucji” – pisze w artykule „Skarby pod Kazachskim stepem” Aleksander Żywczyk. To właśnie wydarzeniom w Kazachstanie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Dzisiaj Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości podzielił się z nami swoimi przemyśleniami odnośnie perspektywy Polski w nowym roku, a w szczególności - zagrożeń, jakie na nasz kraj czyhają.
„Piątka dla zwierząt” może wyjść i przynieść długofalowe korzyści dla PiS pod warunkiem jednak, że będzie to dopiero preludium zmian i inauguracja dobrze zaplanowanej i konsekwentnie realizowanej polityki ekologicznej tej partii.