– Od samego początku miałem świadomość, że jestem osobą popularną, publiczną. Wiąże się to z tym, że ludzie będą mnie zaczepiać, prosić o autograf czy zdjęcie. To jest wpisane w nasz zawód i nie należy się na to obrażać. Jeśli może to sprawić przyjemność, to bardzo proszę – mówi w rozmowie numeru „Tygodnika Solidarność” Andrzej Krzywy, muzyk, wokalista, lider zespołu De Mono.
We wtorek 23 czerwca w Zakopanem odbyła się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji naszego fotoreportera, Marcina Żeglińskiego.
We wtorek 23 czerwca w Zakopanem odbyła się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zapraszamy na relację online i do obejrzenia filmu wideo z uroczystości.
We wtorek 23 czerwca o godz. 13 w Zakopanem odbędzie się gala "Człowiek Roku 2019 Tygodnika Solidarność". Statuetkę otrzyma Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale TVP Info, transmisję online przeprowadzi portal Tysol.pl.
Przy końcu pierwszej kadencji Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie „Tygodnik Solidarność” przyznał tytuł „Człowieka Roku”. Po prostu – to jest nasz Prezydent, pracownicy zawsze mogli na niego liczyć. Okazało się, że jest jedynym gwarantem rozwiązań propracowniczych. W sytuacjach trudnych, kontrowersyjnych, gdy pojawiały się projekty dla Solidarności nie do przyjęcia, prezydent Duda był otwarty na nasze racje, mieliśmy w nim oparcie. To właśnie relacjom między prezydentem Andrzejem Dudą a Solidarnością poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
14 czerwca 1940 r. miał miejsce pierwszy transport więźniów [Polaków] do Auschwitz. Wśród uwięzionych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, uczniowie, nauczyciele, adwokaci, sportowcy i księża. Ludzie ci trafili do obozu ze względu na to, że byli Polakami, obywatelami II RP.
Tylko w ciągu ostatnich trzech lat złapałem ponad 600 pedofilów. Oni są wszędzie, w każdym środowisku – mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Krzysztof Dymkowski, polski łowca pedofilów i autor dokumentalnego serialu „Łowca Pedofilów”. To właśnie pedofilii poświęcony jest najnowszy numer naszego tygodnika.
26 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matki. Z tej okazji redakcja składa wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia.
– Gdybym mógł jeszcze raz przeżyć swoje życie, to dokonałbym niewielu zmian. Jestem człowiekiem spełnionym pod względem rodzinnym i zawodowym, więc fraza „Znowu w życiu mi nie wyszło” jest bardzo prześmiewcza – mówi Krzysztof Cugowski, wokalista, autor tekstów, kompozytor, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.
„I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!” – te historyczne słowa wypowiedziane podczas I Pielgrzymki Papieża Polaka do Polski na ówczesnym placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku obudziły w Polakach pragnienie moralnej odnowy i odrzucenia obcego, gniotącego ich systemu opartego na zaprzeczeniu podstawowych wartości i chrześcijańskich korzeni Polski.
– Dobra współpraca przynosi plony. Solidarność i prezydent Andrzej Duda pozytywnie ocenili realizację Umowy Programowej sprzed pięciu lat. Kolejnym naturalnym krokiem stało się więc podpisanie nowej umowy, która będzie wyznaczać kierunki życia społeczno-politycznego w Polsce na najbliższe lata – czytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
„Do pewnych granic zła ideologia i anormalność mogą być dobrą literaturą” – brzmi cytat ze zbioru nowel i felietonów Georga Orwella „I ślepy by dostrzegł”. Sam felieton powstał jako odpowiedź na komentarz czytelnika zamieszczony w lewicowym „Tribune” popierający porwanie przywódców państwa podziemnego zakończone zorganizowaniem pokazowego procesu szesnastu.
Czy pandemia koronawirusa może okazać się dla milenialsów „traumą pokoleniową”? Czy pokolenie przyzwyczajone do funkcjonowania w „rytmie tymczasowości” zostanie zmuszone do zmiany stylu życia i czy będzie to zmiana trwała? Na pytania te usiłujemy odpowiedzieć w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Polityczna przepychanka wokół wyborów prezydenckich zdaje się nie mieć końca. Co ciekawe, na chwilę obecną toczy się ona w zasadzie wyłącznie w szeregach opozycji.
Dominikanki, felicjanki, urszulanki, loretanki, albertynki, benedyktyni, bonifratrzy, klerycy, misjonarze… W dobie pandemii koronawirusa na pomoc chorym, ubogim i opuszczonym pospieszyli bohaterowie i bohaterki w habitach i sutannach, na które – niczym Superman pelerynę – narzucili ochronne kombinezony. To właśnie o bohaterkach w habitach przeczytamy w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
– Ideologia Spinellego, w swoich mechanizmach jest stokroć groźniejsza niż sowiecki komunizm. Sowiecki komunizm niejako zabijał ciało, gdyż jego podstawą była przemoc fizyczna i militarna, a odpowiedzialny za taki stan rzeczy nie był anonimowy. Konsekwencją ideologii Spinellego i jego koncepcji superpaństwa jest zabijanie ducha i duszy przez różne mechanizmy i procedury instytucji centralnych bazujących na przemocy kapitałowej i regulacyjnej, w których występuje rozmycie odpowiedzialności i brakuje niejako tzw. winnego za taki stan rzeczy – mówi w rozmowie z Mateuszem Kosińskim i Jakubem Pacanem prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana.
Wielkanocne życzenia czytelnikom Tygodnika Solidarność składa Rafał Matusiak, prezes Kasy Krajowej.
39. urodziny „Tygodnika Solidarność” (które wypadają w tym tygodniu -przyp red.) przyszło nam świętować w szczególnym okresie. Pandemia wywołana COVID-19 zasadniczo zmieniła życie ludzi na całym świecie. Także nasze reakcyjne. Przez 39 lat „Tygodnik” odcisnął trwałe piętno na polskiej historii, będąc nie tylko jej świadkiem, ale przede wszystkim aktywnym komentatorem, a nierzadko nawet kreatorem. Te 39 lat nie zawsze były dla nas łaskawe, ale pomimo to trwaliśmy i trwamy nadal.
„Obecnie kryzys migracyjny zszedł na daleki plan wobec globalnego kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Ale to nie znaczy, że ten pierwszy kryzys nie istnieje. Setki tysięcy, a może i miliony migrantów mogą ponownie ruszyć do Europy” czytamy w artykule Teresy Wójcik w najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność”.
W tych trudnych i niepewnych dniach chciałbym w sposób szczególny podziękować bohaterom naszych czasów. Tym wszystkim, bez których dzisiaj po prostu nie dalibyśmy rady.