Min. Mucha: Powołanie przez Prezydenta sędziów nie jest przedmiotem unijnego postępowania
Podczas wspólnej konferencji ministrów Pawła Muchy i Błażeja Spychalskiego, wiceszef prezydenckiej kancelarii podkreślił, że przedmiotem skargi ani "jakiejkolwiek wypowiedzi możliwej, hipotetycznej nawet, Trybunału Sprawiedliwości UE – czy to w ramach stosowania potencjalnego środków tymczasowych, czy w ogóle tego postępowania" – nie jest "kwestia uprawnień i tych prerogatyw, które Prezydent stosuje na gruncie polskiej konstytucji, zgodnie z art. 179 konstytucji RP".
Paweł Mucha wyjaśniał, że Andrzej Duda powołał sędziów na podstawie obwieszczenia Prezydenta RP z 24 maja 2018 r. o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Wyjaśniał, że nominacje te nie odnosiły się do będących przedmiotem skargi Komisji skutków ustawy o SN, czyli do przejścia po upływie trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy w stan spoczynku sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń o woli dalszego zajmowania stanowiska.
– Tak więc zupełnie nieprawdziwy i wprowadzający opinię publiczną w błąd jest tego rodzaju argument, że Prezydent, w związku z tym, że
skorzystał ze swojej konstytucyjnej prerogatywy, działając na wniosek KRS i powołując sędziów na urząd sędziów w SN, (...) ma naruszać prawo europejskie. To jest nieprawdziwa informacja, postępowanie prowadzone wskutek skargi KE nie odnosi się do tej problematyki, nie dotyczy tej materii i nie ma tutaj żadnego związku pomiędzy tymi powołaniami, które są zgodne z polską konstytucją i (...) z przepisami ustawy o KRS – mówił wiceszef prezydenckiej kancelarii.
Źródło: prezydent.pl
kos