Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?

Po dwóch latach ostrej krytyki przez niemieckich polityków, zwłaszcza z koalicji rządzącej, od wiosny tego roku oceny inicjatywy Tójmorza w Berlinie zaczęły się zmieniać. Zasygnalizowała to chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, stwierdzając, że Republika Federalna Niemiec występuje o status partnera w Trójmorzu, taki jaki mają Stany Zjednoczone! 
 Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?
/ Tygodnik Solidarność

Zainteresowanie Niemiec udziałem w inicjatywie Trójmorza trzeba oceniać wielostronnie i z wielką uwagą. A nawet z pewną nieufnością. Niewątpliwie świadczy to o realnej i praktycznej wartości inicjatywy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Teresa Wójcik. Wskazuje, że politycy rządu RFN odbyli poufne telefoniczne rozmowy z czołowymi przedstawicielami władz wszystkich 12 państw regionu Trójmorza. W tych rozmowach strona niemiecka interesowała się partnerstwem w tej inicjatywie. 


RFN chce być partnerem Trójmorza – także w interesie Kremla

Niemieckie elity polityczne i niemiecki wielki kapitał prowadzą wielką kampanię o uzyskanie trwałego monopolu nad handlem, przesyłem i dystrybucją energii i surowców energetycznych w Europie, głównie gazu. W ścisłym (w znacznej mierze skrywanym) strategicznym partnerstwie z Rosją


- pisze Teresa Wójcik. Kilka dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, polityk SDP (zdecydowanie prorosyjskiej siły politycznej w Niemczech), stwierdził, że to „strategiczne partnerstwo, zwłaszcza gazowe, nie może zostać zakłócone polityką bieżącą. Prowadzoną na przykład na Ukrainie i w sprawie Ukrainy”. Czyżby czekała Europę powtórka ze strategicznego porozumienia niemiecko-sowieckiego Rathenau-Cziczerin w 1922 r. w Rapallo? 
 

Dziś Berlin naciska Europę na dokonanie wyboru między „Rosyjskim gazem z Nord Stream 2 a amerykańskim skroplonym gazem”. Oczywiście z presją na gaz od Gazpromu. I stosowną antyamerykańską (nie tylko anty-Trumpową) retoryką oraz propagandą. Nowym hasłem jest „Drang nach Mitteleurope”, tym razem niemieckiego kapitału, nie armii, a celem jest opanowanie rynku energii. Warunki są sprzyjające, Europa ma coraz szczuplejszą bazę swoich surowców energetycznych. Niemcy mają przede wszystkim węgiel brunatny, mają też zasoby łupków, ale stanowczo dużo lepiej opłaca się gazowy sojusz z Rosją


- czytamy. Tymczasem jednym z fundamentów programowych Trójmorza jest uniezależnienie od rosyjskiego gazu. Gazowy Korytarz Północ – Południe to oś bezpieczeństwa energetycznego dwunastu państw inicjatywy oraz Ukrainy. 
 

To zarazem wystarczająca i zgodna z zasadami Unii Europejskiej perspektywa dywersyfikacji dostaw gazu (...) W ten sposób inicjatywa Trójmorza jest rozsądną odpowiedzią na niemiecką politykę gospodarczej dominacji i politycznego dyktatu wobec o wiele słabszych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 


- zauważa red. Wójcik. Dodaje, że RFN to największa gospodarcza potęga w Europie i coraz bardziej umacniające się państwo decydujące w UE. 

Ale wiele państw nie godzi się na taki model integracji Europy. Inicjatywa Trójmorza i jej niepodległościowy – czy republikański – neokonserwatyzm są dla tych państw o wiele atrakcyjniejszą perspektywą


- wskazuje Teresa Wójcik. 
 

Na szczycie Trójmorza 17-18 września w Bukareszcie Niemcy mają mieć status obserwatora. Choć nie sądzę, czy ich to usatysfakcjonuje, bo obserwator, jeśli ma wpływ – to zakulisowy. Ale nawet jako obserwator – programowo antyamerykańscy Niemcy będą w Bukareszcie pośrednio także partnerem Rosji. Pytanie, jak skutecznie będą chronić interesy Kremla


- konkluduje. 

Dywersja i Gazprom
Okazuje się, że nie wszystkie państwa Trójmorza będą zainteresowane pakietem niezależnych energetycznych inwestycji łączących region. Chodzi o Węgry, Austrię i Bułgarię. Tu Berlin może mieć wsparcie w cichej obronie rosyjskiego gazu.
 

Węgry podpisały długoletnią umowę z Gazpromem i od 2019 r. będą kupować od Rosjan 8 mld m. sześc. gazu rocznie, co pokryje prawie całe zapotrzebowanie tego kraju na błękitny surowiec (...) W pierwszą magistralę Nord Stream Austriacy zainwestowali 950 mln euro. Obecnie są intensywnie zaangażowani w realizację nowej linii rosyjskiego gazociągu: Nord Stream 2. Trzecie państwo uzależnione w pełni od dostaw rosyjskiego gazu to Bułgaria. Eksport gazowego paliwa z tego kierunku do Bułgarii od 2013 r. systematycznie rośnie. Sofia obecnie negocjuje nowe długoterminowe umowy z Gazpromem


- czytamy w tekście.

Od Kłajpedy do Salonik. I Czwarte morze? 

Pięć kluczowych korytarzy transportowych ma odgrywać decydującą rolę w łączeniu regionu Trójmorza. Ponad 384 miliardy euro jest potrzebnych, aby wykonać pięć korytarzy transportowych. Wśród nich najważniejsze są Via Carpatia i Rail Carpatia


- pisze red. Wójcik. Via Carpatia to w inicjatywie Trójmorza najdłuższa i chyba najważniejsza część drugiej – transportowej – osi Północ-Południe. Ma połączyć Kłajpedę z Salonikami, czyli przekroczyć nieformalną granicę regionu Trójmorza. 
 

Być może należałoby iść dalej i pomyśleć o szerszym formacie inicjatywy – o Czteromorzu. Być może Grecja powinna również być dostrzeżona jako uczestnik Trójmorza 


- dodaje. 



#REKLAMA_POZIOMA# 

 

POLECANE
Media: Rząd Niemiec obniży prognozę wzrostu PKB Wiadomości
Media: Rząd Niemiec obniży prognozę wzrostu PKB

- Rząd Niemiec obniży prognozę wzrostu PKB w 2025 r. do 0,3 proc. w ujęciu rocznym - poinformował w piątek dziennik "Handelsblatt", powołując się na rządowe źródła. W ostatniej odczycie ustępująca koalicja prognozowała wzrost gospodarczy w bieżącym roku na poziomie 1,1 procent, licząc rok do roku.

Premier Węgier o sankcjach na Rosję: Nie poprzemy, jeśli Ukraina nie wznowi tranzytu gazu Wiadomości
Premier Węgier o sankcjach na Rosję: Nie poprzemy, jeśli Ukraina nie wznowi tranzytu gazu

Premier Węgier Viktor Orban powtórzył w piątkowym wywiadzie radiowym, że jego kraj nie poprze przedłużenia sankcji na Rosję, jeśli Ukraina nie wznowi tranzytu rosyjskiego gazu do Europy.

[Nasz Patronat] Dziś miałaby 33 lata. Powstaje reportaż o Służebnicy Bożej Helenie Kmieć tylko u nas
[Nasz Patronat] Dziś miałaby 33 lata. Powstaje reportaż o Służebnicy Bożej Helenie Kmieć

Dziś miałaby 33 lata. 24 stycznia obchodzimy rocznicę śmierci Służebnicy Bożej Heleny Kmieć. Wolontariuszka misyjna zginęła w boliwijskiej Cochabambie. Teraz jest kandydatką na ołtarze.

Tȟašúŋke Witkó: Polska wygrywa wojnę na Ukrainie tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Polska wygrywa wojnę na Ukrainie

Człowiek nie może przejrzeć się w rwącej rzece, ale w niewielkiej kałuży jest w stanie to uczynić bez większego wysiłku. Dlaczego? Ano dlatego, że spieniona woda nie ukaże nam prawdziwego obrazu naszego lica, zaś spokojna już tak. Podobnie winno być z myślami; najlepsze pomysły przychodzą ludziom do głów najczęściej wtedy, kiedy nie są oni wzburzeni, niczym chyży nurt górskiego potoku.

Nieoficjalnie: Bliski współpracownik prezydenta Dudy ma podać się do dymisji gorące
Nieoficjalnie: Bliski współpracownik prezydenta Dudy ma podać się do dymisji

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, bliski współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera ma podać się do dymisji.

Była gwiazda TVN uderza w kobiety popierające Trumpa gorące
Była gwiazda TVN uderza w kobiety popierające Trumpa

Była gwiazda TVN Kinga Rusin ubolewała niedawno nad losem Polaków mieszkających w USA, szczególnie po decyzjach Donalda Trumpa ws. imigrantów. W obronie amerykańskiego przywódcy stanęła m.in. modelka Joanna Krupa. Kinga Rusin postanowiła więc uderzyć w kobiety popierającego obecnego prezydenta USA.

Prezydent USA wskazał, kto przyleci na obchody wyzwolenia obozu Auschwitz Wiadomości
Prezydent USA wskazał, kto przyleci na obchody "wyzwolenia" obozu Auschwitz

Rozgłośnia RMF FM miała dotrzeć do składu delegacji USA, która ma przybyć do Polski na obchody 80. rocznicy "wyzwolenia" niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Bydgoszcz: Mężczyzna wjechał autem w komisariat. Policja bada jego motywy Wiadomości
Bydgoszcz: Mężczyzna wjechał autem w komisariat. Policja bada jego motywy

W piątek w Bydgoszczy 45-letni obywatel Gruzji wjechał samochodem w budynek komisariatu policji. Po zatrzymaniu mężczyzny przez policję i zbadaniu mężczyzny alkomatem okazało się, że był on nietrzeźwy. Policja bada obecnie przyczyny i okoliczności zdarzenia.

Problemy w Luwrze. Mona Lisa zostanie przeniesiona? Wiadomości
Problemy w Luwrze. Mona Lisa zostanie przeniesiona?

Władze włoskiego regionu Lombardia wyraziły w piątek gotowość przyjęcia na jakiś czas obrazu "Mona Lisa" Leonarda da Vinci, który znajduje się w Luwrze w Paryżu. Tak w Mediolanie odpowiedziano na nagłośnione we Włoszech informacje o poważnych problemach muzeum w stolicy Francji.

Jest bardzo źle. Dramatyczne wyznanie polskiej medalistki Wiadomości
"Jest bardzo źle". Dramatyczne wyznanie polskiej medalistki

Agnieszka Rylik, była mistrzyni świata w boksie i kick-boxingu, kilka dni temu podzieliła się w mediach społecznościowych poruszającym wpisem, w którym ujawniła poważne problemy zdrowotne. 51-letnia sportsmenka, znana z licznych sukcesów na ringu, przyznała, że zmaga się z poważnymi trudnościami w codziennym życiu.

REKLAMA

Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?

Po dwóch latach ostrej krytyki przez niemieckich polityków, zwłaszcza z koalicji rządzącej, od wiosny tego roku oceny inicjatywy Tójmorza w Berlinie zaczęły się zmieniać. Zasygnalizowała to chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, stwierdzając, że Republika Federalna Niemiec występuje o status partnera w Trójmorzu, taki jaki mają Stany Zjednoczone! 
 Trójmorze w Bukareszcie – z udziałem Niemiec i Rosją w tle?
/ Tygodnik Solidarność

Zainteresowanie Niemiec udziałem w inicjatywie Trójmorza trzeba oceniać wielostronnie i z wielką uwagą. A nawet z pewną nieufnością. Niewątpliwie świadczy to o realnej i praktycznej wartości inicjatywy


- pisze na łamach najnowszego "TS" Teresa Wójcik. Wskazuje, że politycy rządu RFN odbyli poufne telefoniczne rozmowy z czołowymi przedstawicielami władz wszystkich 12 państw regionu Trójmorza. W tych rozmowach strona niemiecka interesowała się partnerstwem w tej inicjatywie. 


RFN chce być partnerem Trójmorza – także w interesie Kremla

Niemieckie elity polityczne i niemiecki wielki kapitał prowadzą wielką kampanię o uzyskanie trwałego monopolu nad handlem, przesyłem i dystrybucją energii i surowców energetycznych w Europie, głównie gazu. W ścisłym (w znacznej mierze skrywanym) strategicznym partnerstwie z Rosją


- pisze Teresa Wójcik. Kilka dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, polityk SDP (zdecydowanie prorosyjskiej siły politycznej w Niemczech), stwierdził, że to „strategiczne partnerstwo, zwłaszcza gazowe, nie może zostać zakłócone polityką bieżącą. Prowadzoną na przykład na Ukrainie i w sprawie Ukrainy”. Czyżby czekała Europę powtórka ze strategicznego porozumienia niemiecko-sowieckiego Rathenau-Cziczerin w 1922 r. w Rapallo? 
 

Dziś Berlin naciska Europę na dokonanie wyboru między „Rosyjskim gazem z Nord Stream 2 a amerykańskim skroplonym gazem”. Oczywiście z presją na gaz od Gazpromu. I stosowną antyamerykańską (nie tylko anty-Trumpową) retoryką oraz propagandą. Nowym hasłem jest „Drang nach Mitteleurope”, tym razem niemieckiego kapitału, nie armii, a celem jest opanowanie rynku energii. Warunki są sprzyjające, Europa ma coraz szczuplejszą bazę swoich surowców energetycznych. Niemcy mają przede wszystkim węgiel brunatny, mają też zasoby łupków, ale stanowczo dużo lepiej opłaca się gazowy sojusz z Rosją


- czytamy. Tymczasem jednym z fundamentów programowych Trójmorza jest uniezależnienie od rosyjskiego gazu. Gazowy Korytarz Północ – Południe to oś bezpieczeństwa energetycznego dwunastu państw inicjatywy oraz Ukrainy. 
 

To zarazem wystarczająca i zgodna z zasadami Unii Europejskiej perspektywa dywersyfikacji dostaw gazu (...) W ten sposób inicjatywa Trójmorza jest rozsądną odpowiedzią na niemiecką politykę gospodarczej dominacji i politycznego dyktatu wobec o wiele słabszych państw Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. 


- zauważa red. Wójcik. Dodaje, że RFN to największa gospodarcza potęga w Europie i coraz bardziej umacniające się państwo decydujące w UE. 

Ale wiele państw nie godzi się na taki model integracji Europy. Inicjatywa Trójmorza i jej niepodległościowy – czy republikański – neokonserwatyzm są dla tych państw o wiele atrakcyjniejszą perspektywą


- wskazuje Teresa Wójcik. 
 

Na szczycie Trójmorza 17-18 września w Bukareszcie Niemcy mają mieć status obserwatora. Choć nie sądzę, czy ich to usatysfakcjonuje, bo obserwator, jeśli ma wpływ – to zakulisowy. Ale nawet jako obserwator – programowo antyamerykańscy Niemcy będą w Bukareszcie pośrednio także partnerem Rosji. Pytanie, jak skutecznie będą chronić interesy Kremla


- konkluduje. 

Dywersja i Gazprom
Okazuje się, że nie wszystkie państwa Trójmorza będą zainteresowane pakietem niezależnych energetycznych inwestycji łączących region. Chodzi o Węgry, Austrię i Bułgarię. Tu Berlin może mieć wsparcie w cichej obronie rosyjskiego gazu.
 

Węgry podpisały długoletnią umowę z Gazpromem i od 2019 r. będą kupować od Rosjan 8 mld m. sześc. gazu rocznie, co pokryje prawie całe zapotrzebowanie tego kraju na błękitny surowiec (...) W pierwszą magistralę Nord Stream Austriacy zainwestowali 950 mln euro. Obecnie są intensywnie zaangażowani w realizację nowej linii rosyjskiego gazociągu: Nord Stream 2. Trzecie państwo uzależnione w pełni od dostaw rosyjskiego gazu to Bułgaria. Eksport gazowego paliwa z tego kierunku do Bułgarii od 2013 r. systematycznie rośnie. Sofia obecnie negocjuje nowe długoterminowe umowy z Gazpromem


- czytamy w tekście.

Od Kłajpedy do Salonik. I Czwarte morze? 

Pięć kluczowych korytarzy transportowych ma odgrywać decydującą rolę w łączeniu regionu Trójmorza. Ponad 384 miliardy euro jest potrzebnych, aby wykonać pięć korytarzy transportowych. Wśród nich najważniejsze są Via Carpatia i Rail Carpatia


- pisze red. Wójcik. Via Carpatia to w inicjatywie Trójmorza najdłuższa i chyba najważniejsza część drugiej – transportowej – osi Północ-Południe. Ma połączyć Kłajpedę z Salonikami, czyli przekroczyć nieformalną granicę regionu Trójmorza. 
 

Być może należałoby iść dalej i pomyśleć o szerszym formacie inicjatywy – o Czteromorzu. Być może Grecja powinna również być dostrzeżona jako uczestnik Trójmorza 


- dodaje. 



#REKLAMA_POZIOMA# 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe