Kto stanie na czele amerykańskiej agencji US AID finansującej organizacje m.in. w Polsce? Jest komunikat
Marco Rubio poinformował o swojej nowej roli podczas krótkiej rozmowy z dziennikarzami w San Salwadorze, drugim przystanku swojej pierwszej zagranicznej podróży.
Jak stwierdził szef dyplomacji, jego celem jest przystosowanie pomocy zagranicznej USA do narodowych interesów kraju.
Jeśli pójdziesz od jednej misji dyplomatycznej do drugiej, z ambasady do ambasady na całym świecie, zobaczysz, że w wielu przypadkach USAID jest zaangażowana w programy przeciwne temu, co staramy się zrobić w naszej narodowej strategii i to nie może trwać nadal
- powiedział sekretarz stanu USA.
Zapowiedział, że część funkcji agencji będzie kontynuowana wewnątrz Departamentu Stanu.
Odchodząca administracja Bidena skasowała profil US AID
Odchodząca administracja prezydenta Joe Bidena skasowała profil "X" Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego - US AID, która zajmowała się finansowaniem zagranicznych organizacji pozarządowych. W Polsce finansowała m.in. tzw. "Tour de Konstytucja".
WOW. Okej, czekaj, czekaj, potrzebujemy KOMPLETNEGO I CAŁKOWITEGO ARCHIWUM wszystkich tweetów USAID, ponieważ są one niezbędne do odtworzenia nadużyć instytucji w ciągu ostatnich 8 lat. Również nieoceniona strata dla mnie osobiście po stronie badań nad cenzurą Internetu.
- zwraca uwagę Mike Benz, który jest dyrektorem Foundation for Freedom Online. Jest byłym urzędnikiem Departamentu Stanu, odpowiedzialnym za formułowanie i negocjowanie polityki zagranicznej USA w kwestiach komunikacji międzynarodowej i technologii informacyjnej.
Trudno nie odnieść wrażenia, że jest to próba niszczenia dowodów przed zapowiadanym "przeglądem" działań administracji Bidena mających wpłynąć na politykę innych krajów m.in. Polski.
-
"Nie muszę panu się spowiadać". Spięcie Roberta Biedronia z dziennikarzem WP.PL [WIDEO]
-
Unia Europejska chce wspólnej armii, której będzie mogła użyć do tłumienia wewnętrznych protestów
Polskie NGO bez pieniędzy z USA
Administracja Donalda Trumpa zdecydowała się czasowo wstrzymać zagraniczną pomoc dla fundacji i NGO-sów. W Polsce dotknęło to m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka, Stowarzyszenie 61, Fundację "To Proste", Kampanię Przeciw Homofobii czy organizatorów "Tour de Konstytucja". Wszystkie te podmioty przyznają, że bez amerykańskich pieniędzy grozi im poważne osłabienie finansowe.
Nikt się tego nie spodziewał – ani my, ani nasi grantodawcy. Wciąż liczymy straty (...) Dostaliśmy maile, że dziękujemy, do widzenia. Moja organizacja przetrwała ostatnie 8 lat właśnie dzięki środkom ze Stanów. Dla niektórych NGO-sów to jest strata 1/3 budżetu, dla innych połowa, dla innych jeszcze więcej. Jaka jest skala problemu, dopiero się dowiemy – na razie wszystko liczymy
– mówi serwisowi OKO.press Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia 61.
Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w rozmowie z portalem potwierdza, że część ich projektów została wstrzymana. – W jednym z nich środki były wypłacone z góry, w drugim raty są kwartalne. Ostatnia transza, od stycznia do kwietnia, została wstrzymana – tłumaczy.
Nasz operator, amerykański pośrednik, odebrał "stop work order" i wysłał do kontrahentów zobowiązanie zaprzestania jakichkolwiek działań. Jest to dla nas poważna strata (...) Są organizacje, które straciły 70/80 proc. budżetu, są w sytuacji podbramkowej
– przyznaje Nowicki.
Sytuacja podobnie wygląda w Fundacji "To Proste", gdzie – według prezeski Moniki Miłowskiej – zamrożono znaczną część środków:
Od 24 stycznia przez najbliższe 90 dni nie powinniśmy wydać ani złotówki. Nie wiemy, czy jakiekolwiek poniesione w tym czasie wydatki zostaną zaakceptowane. Nie wiemy, czy od maja pieniądze wrócą
OKO.press powołując się na Mirkę Makuchowską z Kampanii Przeciw Homofobii, pisze, że ogranizacja "z dnia na dzień straciła 350 tys. złotych".
100 tys. dolarów rocznie, które trafiało do nas przez pośredników od amerykańskiego Departamentu Pracy, wydawaliśmy na rzecznictwo, szkolenia dla aktywistów, czy lokalną walkę z uchwałami anty-LGBT. Ta pula została niemal w całości wydana, ale mieliśmy obietnicę kontynuacji – kolejne 75 tys. dolarów. Chcieliśmy je przeznaczyć m.in. na wielką kampanię społeczną o związkach partnerskich. Z dnia na dzień straciliśmy 350 tys. złotych
– mówi Makuchowska.
Donald Trump cofnął finansowanie Tour de Konstytucja
Przypomnijmy, że w zeszłą środę także aktywiści z Tour de Konstytucja poinformowali w mediach społecznościowych, że ich projekt dla szkół został wstrzymany przez amerykańską administrację. Aktywiści są "głęboko zaniepokojeni" decyzją prezydenta Donalda Trumpa i twierdzą, że jest to "decyzja bezprecedensowa".
Nie zgadzamy się na to. Umów należy dotrzymywać. Projekty edukacyjne takie jak Tour de Konstytucja mają fundamentalne znaczenie dla społeczeństwa obywatelskiego i nie mogą stać się ofiarą arbitralnych decyzji administracyjnych
– grzmią we wpisie na Facebooku.