Zbigniew Ziobro może stracić immunitet? Są nowe informacje
Jak poinformowało Polskie Radio, do prokuratury miał wpłynąć wniosek "komisji ds. Pegasusa" ws. uchylenia immunitetu posłowi Zbigniewowi Ziobrze.
Do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa ws. uchylenia immunitetu Zbigniewa Ziobry
– podaje Polskie Radio.
Warto przypomnieć, że "komisja ds. Pegasusa" przyjęła w piątek wniosek o wyrażenie zgody na zastosowanie wobec Zbigniewa Ziobry kary porządkowej i aresztu na okres 30 dni. Wówczas posiedzenie komisji zostało zamknięte, choć w budynku Sejmu znajdował się były minister sprawiedliwości, który zmierzał na jej obrady.
Jest decyzja Zbigniewa Ziobry ws. "komisji ds. Pegasusa"
Poseł Zbigniew Ziobro poinformował w poniedziałek, że zamierza zgłosić zawiadomienie ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez członków "komisji ds. Pegasusa".
Podjąłem decyzję o tym, że skieruję zawiadomienie o podejrzenie popełnienia przestępstwa na członków nielegalnie działającej komisji śledczej ds. Pegasusa. Dlaczego nielegalnie działającej? Państwo doskonale znacie naszą argumentację
– przekonywał były minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro nazwał problem Pegasusa "pseudoaferą" i wskazał, że powinna być ona wyjaśniona, ale "według prawa".
Dlatego zwróciłem się kilkakrotnie z apelem do przedstawicieli obozu rządzącego, żebyśmy wspólnie jeszcze raz uchwalili powołanie komisji ds. Pegasusa
– dodał Zbigniew Ziobro.
-
"Nie muszę panu się spowiadać". Spięcie Roberta Biedronia z dziennikarzem WP.PL [WIDEO]
-
Tajne ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej. Jest komunikat resortu kultury
Komisja ds. Pegasusa
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 r. do listopada 2023 r. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
Dotychczas komisja przesłuchała m.in.: byłego wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego wiceszefa MS, polityka Suwerennej Polski Michała Wosia, byłego dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości Mikołaja Pawlaka oraz innych pracowników resortu sprawiedliwości. Przed komisją zeznawali też podsłuchiwani Pegasusem: prokurator Ewa Wrzosek, b. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, europoseł KO Krzysztof Brejza.
Przypomnijmy również, że komisja ds. Pegasusa działa nielegalnie – wyłączył ją z obiegu prawnego Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z września 2024 r. W wyroku wskazał, że nie można również racjonalnie uzasadnić, ograniczając zakres zainteresowania komisji jedynie do wydarzeń z 2020 r., bez wskazania istotnych dat lub zdarzeń mających bezpośredni związek z przedmiotem badania.