"Zaatakowali polskie służby". Niepokojące doniesienia z granicy
"Zaatakowali polskie służby"
Straż Graniczna opublikowała nowy raport.
31 stycznia – 2 lutego na granicy z Białorusią odnotowano prawie 90 prób nielegalnego przedostania się do Polski. Podczas jednej z nich migranci kamieniami zaatakowali polskie służby. Za pomocnictwo zatrzymano 1 osobę
– napisała Straż Graniczna w komunikacie. Porównując to do danych z kilku ostatnich tygodni, gdy takich prób nie było wcale lub były pojedyncze, widać gwałtowny wzrost ataków hybrydowych na polską granicę.
- Nie żyje gwiazda kultowego serialu
- Kłopoty właściciela TVN. Warner Bros. Discovery pozwane
- "Co to miało być? Niedziwne, że chcą się pozbyć TVN-u". Burza w sieci po emisji popularnego programu
- "Dotychczas nie ruszałem tematu". Dariusz Matecki ujawnia informacje nt. Magdaleny Filiks
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Wybory prezydenckie 2025. Jest nowy sondaż
- Co chcą ukryć? Odchodząca administracja Bidena skasowała profil US AID, która finansowała NGO-sy m.in. w Polsce
- Napięte stosunki pomiędzy prezesem Azotów w Puławach a pracownikami
Niepokojące doniesienia z granicy
Niedawno o zagrożeniu tym mówił dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz w rozmowie z Polsat News. Podkreślił on, że względny spokój na polskiej wschodniej granicy był związany z wyborami prezydenckimi na Białorusi, ale teraz, gdy Aleksandr Łukaszenka został na stanowisku na kolejną kadencję, należy się spodziewać ponownego ataku na polskie granice.
Dlatego też z końcem stycznia polskie dowództwo zaplanowało przeprowadzenie rotacji sił w ramach operacji "Bezpieczne Podlasie".
Wybory na Białorusi były jedną z przyczyn, dlaczego zaplanowaliśmy w taki sposób przekazanie zadań między 18 a 12 dywizją. I tak, mogę potwierdzić, że spodziewamy się zwiększonego naporu na granicę
– zaznaczył gen. Klisz.
Jak podkreślił, w "perspektywie długoterminowej" zagrożenie na granicy wzrasta. Przypomniał, że w ubiegłym roku odnotowano 17 proc. więcej incydentów niż w 2023 r.
Dramat na granicy, nie żyje żołnierz
W niedzielę poinformowano, że nie żyje jeden z żołnierzy pełniących służbę przy granicy polsko-białoruskiej. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało tę smutną informację w oficjalnym komunikacie.
Z głębokim żalem informujemy, że dziś w nocy na terenie działań operacji Bezpieczne Podlasie doszło do samobójczej śmierci jednego z żołnierzy
– przekazało na X.
Okoliczności zdarzenia bada obecnie Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem prokuratury. Dowództwo przekazało również, że rodzina oraz bliscy tragicznie zmarłego żołnierza zostali otoczeni opieką psychologiczną.
Strefa buforowa przedłużona
Strefa buforowa na granicy polsko-białoruskiej została wprowadzona 13 czerwca br. na 90 dni, następnie przedłużona od 11 września na kolejne 90 dni. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało dane za czas obowiązywania strefy, z których wynika, że "strefa buforowa się sprawdza".
Po niemal 180 dniach jej funkcjonowania liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła o około 41 proc. Od 13 czerwca do 5 grudnia br. odnotowano prawie 11,2 tys. takich prób. W analogicznym okresie, przed wprowadzeniem strefy, było ich ponad 19 tys.
– przekazało MSWiA. W związku z tym obowiązywanie strefy ponownie przedłużono o 90 dni, licząc od 10 grudnia 2024 r. Jak podała Straż Graniczna, obszar strefy się nie zmienił i obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km.