"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.
Donald Tusk
Donald Tusk / PAP/Radek Pietruszka

4 pytania do Tuska

Poseł Sebastian Łukaszewicz zadał kilka pytań Premierowi Donaldowi Tuskowi w związku z szykowaną inwestycją. 

- Złożyłem do @donaldtusk interpelację dot. niemieckiego cargo w kontekście #CPK! Zadałem premierowi 4 proste pytania - kiedy dowiedział się o planach rozbudowy portu we Frankfurcie, czy były rozmowy między stroną polską, a niemiecką, czemu na konferencji 26.06 dot. CPK pominął temat cargo i jakie są obecnie plany wobec cargo w kontekście CPK. Nie pozwolimy na przedkładanie interesu Niemiec nad interes Polski!

Pełna treść interpelacji:

1. Kiedy dowiedział się Pan o planach rozbudowy Lufthansa Cargo Center?

2. Czy Pan, członkowie Pańskiej Rady Ministrów, sekretarze, podsekretarze stanu w Pańskiej Radzie Ministrów lub członkowie zarządów spółek (oraz spółek od nich zależnych) Centralny Port Komunikacyjny, Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Polskie Porty Lotnicze komunikowali się w okresie od 13.12.2023 r. do dnia dzisiejszego w sprawach dotyczących budowy lotniska typu cargo z przedstawicielami lub pracownikami Deutsche Lufthansa AG, Lufthansa Cargo AG, Lufthansa CityLine GmbH lub z członkami Rządu Federalnego Republiki Federalnej Niemiec lub przedstawicielami władzy kraju związkowego Hesji? Jeśli tak - to kto się kontaktował, kiedy, w jakiej formie oraz czego dokładnie dotyczyła rozmowa bądź wymiana korespondencji. 

3. Dlaczego w trakcie konferencji prasowej dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w dniu 26.06.2024 nie przedstawił Pan planów dot. budowy lotniska typu cargo  w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego?

4. Jakie są obecnie plany Rządu dot. budowy lotniska typu cargo w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego?

- czytamy wpis parlamentarzysty. 

Niemcy chcą wybudować swoje CPK do 2030 roku

Lufthansa Cargo świętuje ważny krok w dalszym rozwoju swojego centralnego hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Dzięki wolumenowi inwestycji w wysokości prawie 600 milionów euro linia lotnicza cargo koncentruje się na kompleksowej modernizacji do 2030 roku, dzięki której Lufthansa Cargo Center (LCC) stanie się najnowocześniejszym hubem cargo w Europie

- głosi komunikat prasowy opublikowany na oficjalnej stronie Lufthansy. Jak podano, "liczni goście ze świata polityki i biznesu, a także pracownicy, klienci i partnerzy projektu wzięli udział w ceremonii na placu budowy „LCCevo”, aby uczcić rozpoczęcie budowy". 

"Dążenie do wzrostu i doskonałości"

Dyrektor generalny Lufthansa Cargo Ashwin Bhat przekazał, że "Lufthansa Cargo umożliwia globalny biznes i łączy rynki światowe w bardziej zrównoważony sposób", a "projekt „LCCevo” odzwierciedla dążenie do wzrostu i doskonałości".

W czasach globalnych napięć i zmieniających się wymagań klientów potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które spełnią nasze potrzeby, potrzeby naszych klientów i potrzeby społeczeństwa. Jest to możliwe tylko dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Dla naszych klientów chcemy zoptymalizować wydajność i jakość oraz sprawić, aby nasza usługa była jeszcze szybsza i bardziej płynna. Dla naszych pracowników chcemy tworzyć atrakcyjne i przyszłościowe miejsca pracy dla kolejnych pokoleń w naszym nowo zaprojektowanym „Domu Cargo”. Jednocześnie „LCCevo” podkreśla nasze silne powiązania z naszą bazą macierzystą i wzmacnia rolę lotniska we Frankfurcie jako centralnego węzła cargo w Europie

- mówi Bhat. 

Z kolei Alexander Lorz, minister finansów landu Hesja stwierdził, że to „imponujący przykład tego, jak inwestycje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę wzmacniają nasz kraj w perspektywie długoterminowej”. 

Lufthansa Cargo wysyła ważny sygnał dla innowacji i konkurencyjności na lotnisku we Frankfurcie. Tutaj, w Hesji, gdzie sektor motoryzacyjny, przemysł farmaceutyczny i technologia medyczna odgrywają centralną rolę, połączenie zapewniane przez Lufthansa Cargo jest niezbędną bramą do rynku globalnego

- wskazał Lorz.

Odnowa wszystkich funkcji, nowe magazyny

Program modernizacji lotniska obejmuje stopniową odnowę wszystkich centralnych funkcji do 2030 r., w tym obiektów przeładunkowych, technologii magazynowania i transportu, technologii budowlanej, budynków administracyjnych i systemów informatycznych. Z całkowitą powierzchnią około 330,000 m² - co odpowiada około 46 boiskom piłkarskim - jest to jeden z największych węzłów przeładunkowych w Europie.

Prace budowlane mają być prowadzone etapami. W trakcie obecnej fazy budowy Lufthansa Cargo odnawia lub buduje nowe obiekty na powierzchni około 55 000 m². Zostanie wybudowany nowy, 42-metrowy magazyn wysokiego składowania, który będzie drugim co do wysokości budynkiem na lotnisku we Frankfurcie.

Co z polskim CPK? 

Polski Centralny Port Komunikacyjny to projekt sięgający jeszcze lat 70. XX wieku, ale realnego rozpędu nabrał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, gdy premierem był Mateusz Morawiecki. Ogromne przedsięwzięcie zostało jednak zahamowane po ponownym przejęciu 13 grudnia 2023 r. władzy przez obóz Platformy Obywatelskiej, który zapowiadał audyty i kontrole, a także podważał sensowność projektu – niektórzy politycy obozu Koalicji Obywatelskiej, jak. np. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, określali plan budowy CPK mianem „gigantomanii”. Podczas spotkań z wyborcami sceptycznie wobec CPK wypowiadał się także sam Donald Tusk.

Próbę ukręcenia sprawy zatrzymał społeczny sprzeciw ludzi i sympatyków różnych stron sceny politycznej, który uformował się pod szyldem „Tak dla CPK”. Na razie nieznane są wyniki przeprowadzonych przez pełnomocników rządu audytów, a zaproponowany przez koalicję rządzącą pomysł okrojenia projektu z wielu połączeń kolejowych budzi spory sprzeciw społeczny, ale także lokalnych polityków, których regiony zostaną pominięte w nowych szlakach komunikacyjnych. Sprawa utknęła w martwym puncie, z czego, jak widać, korzystają zagraniczne podmioty.

W zamyśle Centralny Port Komunikacyjny miał być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Węzeł miał być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią i stanowić punkt przesiadkowy oraz hub cargo. Był planowany jako największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł transportowy łączący lotnisko hubowe oraz sieci kolejowe i drogowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojące doniesienia z Niemiec. Ten sondaż nie pozostawia złudzeń

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dramat uczestniczki "Tańca z gwiazdami". Opublikowała nagranie

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pałac Buckingham. Pilne informacje ws. księżnej Kate

 


 

POLECANE
Debata Trzaskowski kontra Nawrocki. Telewizja Polsat zabrała głos z ostatniej chwili
Debata Trzaskowski kontra Nawrocki. Telewizja Polsat zabrała głos

Redaktor naczelny Telewizji Polsat Wiesław Walendziak zabrał głos w sprawie zaplanowanej na piątek debaty pomiędzy Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim.

Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Wzrósł bilans poszkodowanych Wiadomości
Masowe zatrucie w Centrum Szkolenia Straży Granicznej. Wzrósł bilans poszkodowanych

Z 13 do 27 zwiększyła się liczba strażników granicznych, którzy trafili do szpitala z powodu objawów zatrucia pokarmowego. Dolegliwości zgłaszało ponad 150 funkcjonariuszy - dowiedział się wcześniej polsatnews.pl. Sanepid ustala, co mogło być źródłem salmonelli, która wywołała problemy zdrowotne.

Kula w łeb dla Kaczyńskiego. Policja odmówiła interwencji pod Pomnikiem Smoleńskim tylko u nas
"Kula w łeb dla Kaczyńskiego". Policja odmówiła interwencji pod Pomnikiem Smoleńskim

Dziś mija 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości trwają między innymi na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Niestety znowu doszło tam do prowokacji. Redakcja Tysol.pl weszła w posiadanie nagrania sytuacji pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Dziennikarze Telewizji Republika niewpuszczeni do TVP w likwidacji. Awantura na Woronicza gorące
Dziennikarze Telewizji Republika niewpuszczeni do TVP w likwidacji. Awantura na Woronicza

Awantura oraz interwencja policji w siedzibie TVP w likwidacji. Reporterzy Telewizji Republika nie mogli wejść na rozmowy o prezydenckiej debacie w Końskich.

Łamie niepisane prawo. Po sukcesie Lewandowskiego w niemieckich mediach zawrzało Wiadomości
"Łamie niepisane prawo". Po sukcesie Lewandowskiego w niemieckich mediach zawrzało

Robert Lewandowski znów znalazł się na świeczniku. Jego dwa gole w meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów pomogły FC Barcelonie pokonać Borussię Dortmund 4:0. UEFA uznała Polaka za najlepszego zawodnika spotkania. Wtedy w niemieckich mediach zawrzało.

Karol Nawrocki o katastrofie smoleńskiej: Słowa niewypowiedziane nigdy nie mogą być zapomniane Wiadomości
Karol Nawrocki o katastrofie smoleńskiej: Słowa niewypowiedziane nigdy nie mogą być zapomniane

Karol Nawrocki oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, przypominając fragment wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które ten miał wygłosić podczas uroczystości w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. "Nie zostały wypowiedziane, ale nigdy nie mogą być zapomniane" – zaznaczył kandydat na prezydenta.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna, wschodnia i częściowo południowo-zachodnia będzie pod wpływem niżów z frontami atmosferycznymi. Reszta kontynentu, w tym Polska, nadal pozostanie na skraju wyżu z centrum nad Wielką Brytanią. Z północy napływać będzie arktyczna masa powietrza.

Jest decyzja. UE wstrzyma cła odwetowe na USA polityka
Jest decyzja. UE wstrzyma cła odwetowe na USA

Wstrzymamy cła odwetowe na USA na 90 dni – przekazała na platformie X szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Spór o miejsce spotkania sztabów przed debatą. TVP? Równie dobrze siedziba Tuska z ostatniej chwili
Spór o miejsce spotkania sztabów przed debatą. "TVP? Równie dobrze siedziba Tuska"

W czwartek, w samo południe sztaby Rafała Trzaskowskiego oraz Karola Nawrockiego powinny zacząć rozmawiać o planowanej na piątek debacie między oboma kandydatami. Zgodnie z deklaracjami sztab Trzaskowskiego oraz trzy największe telewizje przyjdą jednak do siedziby TVP, zaś sztab Nawrockiego - do Centrum Prasowego Foksal.

Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry gorące
Właściciel TVN Warner Bros. Discovery wraca do gry

Trwają spekulacje medialne na temat sprzedaży stacji TVN przez Warner Bros. Discovery. Spekulacje dotyczą również sytuacji samego amerykańskiego koncernu.

REKLAMA

"Kiedy się Pan dowiedział?" Niemcy budują swoje CPK. Jest interpelacja do Tuska

Lufthansa w niedawnym komunikacie prasowym informowała, że firma ma planach poczynić wielką wartą 600 milionów euro inwestycję. Chodzi o gruntowną modernizację hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Wszystko miałoby odbyć się do 2030 roku. W związku z tymi ambitnymi planami poseł PiS Sebastian Łukaszewicz zwrócił się do Premiera Donalda Tuska z interpelacją w której zawarł 4 ważne pytania.
Donald Tusk
Donald Tusk / PAP/Radek Pietruszka

4 pytania do Tuska

Poseł Sebastian Łukaszewicz zadał kilka pytań Premierowi Donaldowi Tuskowi w związku z szykowaną inwestycją. 

- Złożyłem do @donaldtusk interpelację dot. niemieckiego cargo w kontekście #CPK! Zadałem premierowi 4 proste pytania - kiedy dowiedział się o planach rozbudowy portu we Frankfurcie, czy były rozmowy między stroną polską, a niemiecką, czemu na konferencji 26.06 dot. CPK pominął temat cargo i jakie są obecnie plany wobec cargo w kontekście CPK. Nie pozwolimy na przedkładanie interesu Niemiec nad interes Polski!

Pełna treść interpelacji:

1. Kiedy dowiedział się Pan o planach rozbudowy Lufthansa Cargo Center?

2. Czy Pan, członkowie Pańskiej Rady Ministrów, sekretarze, podsekretarze stanu w Pańskiej Radzie Ministrów lub członkowie zarządów spółek (oraz spółek od nich zależnych) Centralny Port Komunikacyjny, Polskie Linie Lotnicze LOT oraz Polskie Porty Lotnicze komunikowali się w okresie od 13.12.2023 r. do dnia dzisiejszego w sprawach dotyczących budowy lotniska typu cargo z przedstawicielami lub pracownikami Deutsche Lufthansa AG, Lufthansa Cargo AG, Lufthansa CityLine GmbH lub z członkami Rządu Federalnego Republiki Federalnej Niemiec lub przedstawicielami władzy kraju związkowego Hesji? Jeśli tak - to kto się kontaktował, kiedy, w jakiej formie oraz czego dokładnie dotyczyła rozmowa bądź wymiana korespondencji. 

3. Dlaczego w trakcie konferencji prasowej dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w dniu 26.06.2024 nie przedstawił Pan planów dot. budowy lotniska typu cargo  w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego?

4. Jakie są obecnie plany Rządu dot. budowy lotniska typu cargo w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego?

- czytamy wpis parlamentarzysty. 

Niemcy chcą wybudować swoje CPK do 2030 roku

Lufthansa Cargo świętuje ważny krok w dalszym rozwoju swojego centralnego hubu cargo na lotnisku we Frankfurcie. Dzięki wolumenowi inwestycji w wysokości prawie 600 milionów euro linia lotnicza cargo koncentruje się na kompleksowej modernizacji do 2030 roku, dzięki której Lufthansa Cargo Center (LCC) stanie się najnowocześniejszym hubem cargo w Europie

- głosi komunikat prasowy opublikowany na oficjalnej stronie Lufthansy. Jak podano, "liczni goście ze świata polityki i biznesu, a także pracownicy, klienci i partnerzy projektu wzięli udział w ceremonii na placu budowy „LCCevo”, aby uczcić rozpoczęcie budowy". 

"Dążenie do wzrostu i doskonałości"

Dyrektor generalny Lufthansa Cargo Ashwin Bhat przekazał, że "Lufthansa Cargo umożliwia globalny biznes i łączy rynki światowe w bardziej zrównoważony sposób", a "projekt „LCCevo” odzwierciedla dążenie do wzrostu i doskonałości".

W czasach globalnych napięć i zmieniających się wymagań klientów potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które spełnią nasze potrzeby, potrzeby naszych klientów i potrzeby społeczeństwa. Jest to możliwe tylko dzięki nowoczesnej infrastrukturze. Dla naszych klientów chcemy zoptymalizować wydajność i jakość oraz sprawić, aby nasza usługa była jeszcze szybsza i bardziej płynna. Dla naszych pracowników chcemy tworzyć atrakcyjne i przyszłościowe miejsca pracy dla kolejnych pokoleń w naszym nowo zaprojektowanym „Domu Cargo”. Jednocześnie „LCCevo” podkreśla nasze silne powiązania z naszą bazą macierzystą i wzmacnia rolę lotniska we Frankfurcie jako centralnego węzła cargo w Europie

- mówi Bhat. 

Z kolei Alexander Lorz, minister finansów landu Hesja stwierdził, że to „imponujący przykład tego, jak inwestycje w nowoczesną i zrównoważoną infrastrukturę wzmacniają nasz kraj w perspektywie długoterminowej”. 

Lufthansa Cargo wysyła ważny sygnał dla innowacji i konkurencyjności na lotnisku we Frankfurcie. Tutaj, w Hesji, gdzie sektor motoryzacyjny, przemysł farmaceutyczny i technologia medyczna odgrywają centralną rolę, połączenie zapewniane przez Lufthansa Cargo jest niezbędną bramą do rynku globalnego

- wskazał Lorz.

Odnowa wszystkich funkcji, nowe magazyny

Program modernizacji lotniska obejmuje stopniową odnowę wszystkich centralnych funkcji do 2030 r., w tym obiektów przeładunkowych, technologii magazynowania i transportu, technologii budowlanej, budynków administracyjnych i systemów informatycznych. Z całkowitą powierzchnią około 330,000 m² - co odpowiada około 46 boiskom piłkarskim - jest to jeden z największych węzłów przeładunkowych w Europie.

Prace budowlane mają być prowadzone etapami. W trakcie obecnej fazy budowy Lufthansa Cargo odnawia lub buduje nowe obiekty na powierzchni około 55 000 m². Zostanie wybudowany nowy, 42-metrowy magazyn wysokiego składowania, który będzie drugim co do wysokości budynkiem na lotnisku we Frankfurcie.

Co z polskim CPK? 

Polski Centralny Port Komunikacyjny to projekt sięgający jeszcze lat 70. XX wieku, ale realnego rozpędu nabrał w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, gdy premierem był Mateusz Morawiecki. Ogromne przedsięwzięcie zostało jednak zahamowane po ponownym przejęciu 13 grudnia 2023 r. władzy przez obóz Platformy Obywatelskiej, który zapowiadał audyty i kontrole, a także podważał sensowność projektu – niektórzy politycy obozu Koalicji Obywatelskiej, jak. np. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, określali plan budowy CPK mianem „gigantomanii”. Podczas spotkań z wyborcami sceptycznie wobec CPK wypowiadał się także sam Donald Tusk.

Próbę ukręcenia sprawy zatrzymał społeczny sprzeciw ludzi i sympatyków różnych stron sceny politycznej, który uformował się pod szyldem „Tak dla CPK”. Na razie nieznane są wyniki przeprowadzonych przez pełnomocników rządu audytów, a zaproponowany przez koalicję rządzącą pomysł okrojenia projektu z wielu połączeń kolejowych budzi spory sprzeciw społeczny, ale także lokalnych polityków, których regiony zostaną pominięte w nowych szlakach komunikacyjnych. Sprawa utknęła w martwym puncie, z czego, jak widać, korzystają zagraniczne podmioty.

W zamyśle Centralny Port Komunikacyjny miał być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. Węzeł miał być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią i stanowić punkt przesiadkowy oraz hub cargo. Był planowany jako największy w Europie Środkowo-Wschodniej węzeł transportowy łączący lotnisko hubowe oraz sieci kolejowe i drogowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niepokojące doniesienia z Niemiec. Ten sondaż nie pozostawia złudzeń

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dramat uczestniczki "Tańca z gwiazdami". Opublikowała nagranie

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pałac Buckingham. Pilne informacje ws. księżnej Kate

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe