Zaprotestowali przeciwko decyzji Bodnara. Jest decyzja

W związku z występującą w Prokuratorze Krajowej nieprawidłowością w postaci dużej ilości niewykorzystanych dni zaległego urlopu wypoczynkowego przez zastępców Prokuratora Generalnego (od 87 do 151 dni roboczych) Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar zdecydował o poleceniu wykorzystania zaległego urlopu począwszy od dnia 18 stycznia, w wymiarze 42 dni roboczych (a więc do dnia 15 marca 2024) przez: prokuratora Michała Ostrowskiego, prokuratora Tomasza Janeczka, prokuratora Roberta Hernanda
– przekazał resort sprawiedliwości za pośrednictwem platformy X (dawniej Twitter).
„Znaczny wymiar niewykorzystanego zaległego urlopu wypoczynkowego stanowi wykroczenie przeciw prawom pracownika, o którym mowa w treści art. 282 § 1 Kodeksu Pracy. W kolejnych miesiącach polecenie wykorzystania urlopu będzie dotyczyło pozostałych zastępców PG” – podkreślono.
„Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymiar rocznego urlopu wypoczynkowego przysługującego prokuratorowi z 15-letnim stażem wynosi 38 dni roboczych” – dodano.
CZYTAJ TAKŻE: Radio Wnet: PiS podjęło decyzję ws. Krzysztofa Bosaka. „Wielu posłów chce złamać dyscyplinę”
Prokuratorzy odmawiają wykonania polecenia Bodnara
Jak łatwo wywnioskować z oficjalnego komunikatu, który pojawił się we wtorek na oficjalnej stronie Prokuratury Krajowej, prokuratorzy odmówili wykonania polecenia Adama Bodnara. Zebranie Prokuratorów po przeprowadzeniu dyskusji stwierdza w opublikowanej uchwale trzy kwestie.
Biorąc pod uwagę, iż zgodnie z art. 18 par. 1 Prawa o prokuraturze Prokuraturą Krajową
kieruje Prokurator Krajowy, do jego kompetencji należy prowadzenie polityki informacyjnej Prokuratury Krajowej, w tym podejmowanie decyzji w zakresie trybu i zakresu publikowania informacji na stronie internetowej Prokuratury Krajowej oraz za pośrednictwem innych. kanałów komunikowania
– podkreślono. Po drugie, jak wskazano, "Prokurator Generalny Adam Bodnar, którego obsługę realizuje Prokuratura Krajowa, jest uprawniony do umieszczania w środkach komunikacji Prokuratury Krajowej pochodzących od niego informacji, w tym dotyczących działalności Prokuratora Generalnego".
Natomiast niedopuszczalne jest obejmowanie poleceniami Prokuratora Generalnego treści informacji odnoszących się do funkcjonowania Prokuratury Krajowej, działalności Prokuratora Krajowego jak również funkcjonowania samorządu prokuratorskiego, które podlegają opublikowaniu. Tym bardziej niedopuszczalne jest zakazywanie umieszczania takich treści bez jego uprzedniej zgody. Należy podnieść, iż wskazane polecenie zostało wydane z pominięciem pośrednictwa Prokuratora Krajowego, sprzecznie z art. 7 par 2a Prawa o prokuraturze
– czytamy. Na zakończenie prokuratorzy podkreślili, że "wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Prokuratora Generalnego opisanych powyżej". Wskazano, że traktują powyższe polecenie "jako próbę cenzury, ograniczającej dostęp obywateli do informacji gwarantowany przez art. 54 ust. 1 Konstytucji RP".
Zobowiązujemy Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego do umieszczenia uchwały na stronie internetowej Prokuratury Krajowej
– podsumowano.
CZYTAJ TAKŻE: Prokurator Krajowy Dariusz Barski wyznaczył obowiązki służbowe rzekomemu p.o. Prokuratora Krajowego
Kontekst
W piątek resort sprawiedliwości przekazał, że dotychczasowy prokurator krajowy Dariusz Barski od 12 stycznia nie pełni już swojej funkcji. Jako jego zastępca pełniący obowiązki Prokuratora Krajowego wskazany został prokurator Jacek Bilewicz.
Takim działaniom sprzeciwili się m.in. prezydent Andrzej Duda czy też zastępcy Prokuratora Generalnego. Krytycznie o tych działaniach wypowiedział się także Trybunał Konstytucyjny, który wczoraj „wydał postanowienie tymczasowe, w którym postawił nakazać Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej do czasu wydania wyroku powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej w stanie czynnym oraz pełnienia funkcji prokuratora krajowego”.
CZYTAJ TAKŻE: IPN na celowniku nowej władzy. Sejmowa komisja podjęła skandaliczną decyzję
CZYTAJ TAKŻE: Dziennikarz, który ujawnił korespondencję grupy „Wejście”, pisze o tajemniczym dronie
W związku z występującą w Prokuratorze Krajowej nieprawidłowością w postaci dużej ilości niewykorzystanych dni zaległego urlopu wypoczynkowego przez zastępców Prokuratora Generalnego (od 87 do 151 dni roboczych).
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) January 17, 2024
Prokurator Generalny Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar… pic.twitter.com/5gwo57JIiw