[wywiad] Niezwykła opowieść o Kościele w Kazachstanie. Ks. Canetta: żywa wspólnota katolicka była tu i jest Wiadomości
[wywiad] Niezwykła opowieść o Kościele w Kazachstanie. Ks. Canetta: żywa wspólnota katolicka była tu i jest

Wielonarodowa wspólnota katolicka w Kazachstanie była i jest bardzo żywa, mimo ciężkich i bolesnych doświadczeń, jakie były jej udziałem – powiedział ks. Edoardo Canetta z Mediolanu, obecnie pracujący naukowo w tamtejszej Bibliotece Ambrozjańskiej. Wcześniej, przez 18 lat był on misjonarzem w Kazachstanie, przez 5 lat wikariuszem generalnym administratury apostolskiej Kazachstanu i Azji Środkowej i wykładowcą na Uniwersytecie w Karagandzie. W rozmowie z KAI podzielił się swoimi spostrzeżeniami z posługi w tym kraju, opowiedział o trudnym współżyciu miejscowych katolików pochodzenia polskiego i niemieckiego oraz o oczekiwaniach związanych z wrześniową podróżą Franciszka do Kazachstanu.

Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje! Wiadomości
Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje!

Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.

Nikaragua: Reżim Ortegi zakazał maryjnej procesji w stolicy kraju. Archidiecezja reaguje Wiadomości
Nikaragua: Reżim Ortegi zakazał maryjnej procesji w stolicy kraju. Archidiecezja reaguje

Pod rządami Daniela Ortegi w Nikaragui trwa walka z Kościołem. Po niedawnej serii delegalizacji działania wielu katolickich redakcji, tym razem władze zakazały procesji na zakończenie Narodowego Kongresu Maryjnego. Na sprawę zareagowała archidiecezja Managui.

Watykański korespondent: Franciszek najbardziej sekowanym papieżem ostatnich stuleci Wiadomości
Watykański korespondent: "Franciszek najbardziej sekowanym papieżem ostatnich stuleci"

Franciszek jest najbardziej sekowanym papieżem ostatnich stuleci – uważa hiszpański dziennikarz Juan Vicente Boo. Rzymski korespondent dziennika „ABC”, piszący o Watykanie od 24 lat za pontyfikatów kolejnych papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Wiadomości
Nowa inicjatywa papieska. Franciszek posyła „misjonarzy cyfrowych”

W związku z trwającym w Kościele katolickim synodem, papież Franciszek wyszedł z nową inicjatywą, która niebawem wejdzie w życie. W sieci rozpoczynają działalność "cyfrowi misjonarze".

[wywiad] Kardynał Koch. Czy podczas wizyty Ojca Świętego w Kazachstanie dojdzie do jego spotkania z patriarchą Cyrylem? Wiadomości
[wywiad] Kardynał Koch. Czy podczas wizyty Ojca Świętego w Kazachstanie dojdzie do jego spotkania z patriarchą Cyrylem?

Nie wiem, czy podczas wizyty Ojca Świętego w Kazachstanie dojdzie do jego spotkania z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem. Myślę jednak, że sensowne byłoby wypracowanie jasnego wspólnego stanowiska, tak aby ta bezsensowna i okrutna wojna wreszcie się zakończyła – powiedział w wywiadzie dla agencji KNA prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch. Będzie on przewodniczył watykańskiej delegacji na 11. Zgromadzenie Plenarne Światowej Rady Kościołów (ŚRK), które zbierze się w Karlsruhe w Niemczech w dniach od 31 sierpnia do 8 września 2022 r. Ze szwajcarskim purpuratem kurialnym rozmawiała Severina Bartonitschek.

Abp Jędraszewski do pielgrzymów: Jesteście znakiem, że Kościół jest ciągle żywy, młody, przeniknięty nadzieją Wiadomości
Abp Jędraszewski do pielgrzymów: Jesteście znakiem, że Kościół jest ciągle żywy, młody, przeniknięty nadzieją

- Jesteście znakiem, że Kościół jest ciągle żywy, młody, przeniknięty nadzieją, ale też jesteście znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy. Trzeba myśleć o ojczyźnie i trzeba się w nią wmyśleć, bo dopiero wtedy, każdy z nas może wyrazić siebie i znaleźć własne korzenie – mówił na Jasnej Górze abp Marek Jęraszewski podczas Mszy św. wieńczącej 42. Pieszą Pielgrzymkę Krakowską.

Rozwija się Kościół w Uzbekistanie. Jest i pierwsze lokalne żeńskie powołanie zakonne Wiadomości
Rozwija się Kościół w Uzbekistanie. Jest i pierwsze lokalne żeńskie powołanie zakonne

Jednym z najcenniejszych owoców działalności ewangelizacyjnej i duszpasterskiej Kościoła katolickiego w Uzbekistanie jest pierwsze rodzime powołanie do żeńskiego zgromadzenia zakonnego w Samarkandzie. Oznajmił o tym w rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides ks. Ariel Álvarez Toncovich z misyjnego Instytutu Słowa Wcielonego (IVE), którego członkowie posługują w tym postsowieckim kraju środkowoazjatyckim.

Czym jest wrześniowy kongres zwierzchników religijnych, na który jedzie papież Franciszek? Wiadomości
Czym jest wrześniowy kongres zwierzchników religijnych, na który jedzie papież Franciszek?

Niemal sto delegacji z 60 państw weźmie udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii, jaki odbędzie się w dniach 14-15 września w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtanie. Oprócz papieża Franciszka, spodziewani są tam m.in. patriarcha moskiewski Cyryl, patriarcha jerozolimski Teofil III i wielki imam Ahmed el-Tayeb z Kairu. – Kongres łączy tych, którzy nigdzie indziej nie siedzieliby przy jednym stole – uważa koordynator spotkania, Bułat Sarsenbajew, dyrektor założonego w 2019 roku Ośrodka Rozwoju Dialogu Międzyreligijnego i Międzycywilizacyjnego im. Nazarbajewa.

Niemcy: świeccy wzywają przewodniczącego episkopatu do rezygnacji z reform drogi synodalnej Wiadomości
Niemcy: świeccy wzywają przewodniczącego episkopatu do rezygnacji z reform drogi synodalnej

Zdecydowaną krytykę niemieckiej drogi synodalnej i apel do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) o zakończenie współpracy z przewodniczącą Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) zawiera opublikowany dzisiaj list otwarty zainicjowany przez inicjatywę Maria 1.0, a podpisany przez osobistości katolickie Niemiec. Szefowa ZdK, Irme Stetter-Karp domagała się w lipcu, „ogólnokrajowego świadczenia aborcji”. Wchodzi ona w skład czteroosobowego prezydium niemieckiej drogi synodalnej.

Aresztowano podejrzanych o masakrę chrześcijan w Nigerii Wiadomości
Aresztowano podejrzanych o masakrę chrześcijan w Nigerii

Nigeryjskie służby aresztowały członków Państwa Islamskiego Afryki Zachodniej. Mężczyźni podejrzani są o współudział w masakrze chrześcijan w Owo w stanie Ondo.

Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie Wiadomości
Niezwykłe wydarzenie. Król Hamad zaprosił papieża Franciszka do złożenia wizyty w Bahrajnie

Król Bahrajnu Hamad zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia tego muzułmańskiego państwa. List w tej sprawie przekazał dwa dni temu w Watykanie doradca monarchy ds. dyplomatycznych, szejk Chalid ibn Ahmad Al Chalifa.

Watykan: Msza pogrzebowa najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego Wiadomości
Watykan: Msza pogrzebowa najstarszego członka Kolegium Kardynalskiego

Mszą św. w bazylice św. Piotra pożegnano w Watykanie zmarłego 8 sierpnia kard. Jozefa Tomko, byłego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W homilii dziekan Kolegium Kardynalskiego zwrócił uwagę, że liczne zadania, jakie otrzymywał słowacki hierarcha w Kurii Rzymskiej zawsze traktował jako powołanie do służby. Kard. Giovanni Battista Re zaznaczył, że zmarłego cechowały solidna wiara, głęboka duchowość, żywy zmysł eklezjalny, wielka równowaga w osądach, spokój, właściwe wyczucie oraz sympatia i finezja w sposobie bycia.

Zakony wzywają do międzynarodowej interwencji na Haiti Wiadomości
Zakony wzywają do międzynarodowej interwencji na Haiti

Na Haiti każdego dnia mają miejsce porwania i zabójstwa z rąk zorganizowanych grup przestępczych. Ostatnia eskalacja wojny gangów przyniosła olbrzymie straty ludzkie i materialne. Zakony pracujące w tym kraju wezwały społeczność międzynarodową do bezpośredniej interwencji w celu rozwiązania problemu terroru uzbrojonych syndykatów. „Są diaboliczne, przerażające i nie do przyjęcia” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

Stolica Apostolska: „nie” dla ataków na elektrownie atomowe Wiadomości
Stolica Apostolska: „nie” dla ataków na elektrownie atomowe

- Energia jądrowa, medycyna i obiekty badawcze nie mogą być celem ataków podczas wojny – powiedział podczas konferencji ONZ poświęconej przeglądowi Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, która odbywa się w Nowym Jorku od 1 do 26 sierpnia, abp Gabriele Caccia. Szef watykańskiej delegacji powtórzył stanowisko Stolicy Apostolskiej, że energia atomowa powinna być wykorzystywana wyłącznie do celów pokojowych.

Zabójstwo księdza w Demokratycznej Republice Konga Wiadomości
Zabójstwo księdza w Demokratycznej Republice Konga

W nocy z soboty na niedzielę grupa przestępcza zaatakowała parafię w Demokratycznej Republice Konga. Przebywający na terenie parafii ksiądz został ciężko raniony i efekcie odniesionych ran zmarł tej samej doby.

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu Wiadomości
20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu miłosierdziu

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu. „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Wiadomości
W sierpniu obserwujemy na niebie „łzy św. Wawrzyńca”

W sierpniu, jak w żadnej innej porze roku, możemy obserwować na niebie „spadające gwiazdy”. Kiedy Ziemia na swojej drodze wokół Słońca przecina tor komety Swifta-Tuttle’a, wielkie ilości odłamków komety pędzące z prędkością 60 km na sekundę, a więc 216 tys. km na godzinę, dostają się w sferę okołoziemską i tam się spalają. Ludowa tradycja mówi, że to „płacze niebo” albo że są to „łzy św. Wawrzyńca”, ponieważ nasilenie tego zjawiska przypada na okres, w którym przypada wspomnienie tego świętego – 10 sierpnia.

Wiadomości
Bp Zadarko: Trzeba zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze!

- Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi KAI bp Krzysztof Zadarko. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek zapowiada, że jesienią zostaną ogłoszone „Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów”, mówiące także o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie Wiadomości
Niezwykle poważna sytuacja w Jemenie

Niezwykle poważna jest sytuacja w Jemenie. Mimo trwającego od czterech miesięcy rozejmu konsekwencją paroletniej wojny domowej jest nadal potężna zapaść gospodarcza. Zapasy żywności mogą skończyć się w przeciągu kilku miesięcy, informuje OXFAM - międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. „Odblokowanie portów Ukrainy to za mało, konieczna jest interwencja organów ONZ” – stwierdza Francesco Petrelli, doradca OXFAM ds. polityki bezpieczeństwa żywnościowego.

Emerytury
Stażowe