[wywiad] Biografka św. Faustyny: Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia Wiadomości
[wywiad] Biografka św. Faustyny: Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia

- Jezus prosił o ustanowienie Święta Bożego Miłosierdzia, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – przypomina dr Ewa K. Czaczkowska. Biografka Świętej w rozmowie z KAI opowiedziała o realizacji zadania jakie św. Faustna otrzymała od Jezusa, a którym było przekazanie Kościołowi i światu orędzia Bożego Miłosierdzia. Wyjaśniła także jak duża była rola Jana Pawła II w rozpowszechnianiu się tego kultu.

Niedziela Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach Wiadomości
Niedziela Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

– Musimy kochać każdego drugiego człowieka – naszego brata i naszą siostrę, bo także oni otrzymali od Boga – Stwórcy dar życia – mówił abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Miłosierdzia w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. W czasie liturgii odczytano „Akt zawierzenia życia nienarodzonych dzieci Bożemu Miłosierdziu”, pod którym wierni mogą złożyć swoje podpisy.

Wierzyć w Boga czy Bogu? Wiadomości
Wierzyć w Boga czy Bogu?

Kwestia wiary jest bardzo ważna zarówno w tradycji hebrajskiej jak i chrześcijańskiej. Obie religie wyróżniają dwa główne jej rodzaje - wierzyć w Boga, w Jego istnienie, oraz wierzyć Bogu, zawierzyć, zaufać Mu - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na Niedzielę Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, biblista i publicysta, kierownik sekcji polskiej Radia Watykańskiego i serwisu Vatican News.

Jan Paweł II - Miłosierny Święty Wiadomości
Jan Paweł II - Miłosierny Święty

Jan Paweł II nigdy nie spotkał się osobiście z s. Faustyną Kowalską, za sprawą której objawieniom kult Miłosierdzia Bożego, w tym obraz namalowany na wyraźną prośbę Chrystusa „Jezu, ufam Tobie”, zaczął być rozpowszechniany na cały świat. Ale to właśnie on, jeszcze jako biskup Krakowa rozpoczął w 1968 r. proces beatyfikacyjny s. Faustyny.

Franciszek: Rany Jezusa są kanałami miłosierdzia Wiadomości
Franciszek: Rany Jezusa są kanałami miłosierdzia

- Z Jezusem życie zwycięża, a Jego rany stają się dla nas kanałami miłosierdzia i przebaczenia - Ojciec Święty mówił o tym w rozważaniu przed południową modlitwą okresu wielkanocnego Regina Caeli. Przypomniał, że decyzją św. Jana Pawła II w całym Kościele obchodzona jest dziś Niedziela Bożego Miłosierdzia. Franciszek podkreślił, że każde żywe spotkanie z Jezusem pozwala nam mieć więcej życia.

Święto Miłosierdzia Bożego Wiadomości
Święto Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Święto to - obowiązujące w Kościele powszechnym od 2000 r. - ukazuje jedną a najważniejszych prawd chrześcijaństwa. Zostało ustanowione przez Jana Pawła II w odwołaniu do objawień s. Faustyny Kowalskiej, na zawartą w nich prośbę samego Jezusa. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko.

Ewangelia na II Niedzielę w Oktawie Wielkanocy (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na II Niedzielę w Oktawie Wielkanocy (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video]

«Pan mój i Bóg mój!». Komentarz do Ewangelii - o. Mieczysław Łusiak SJ.

44. Pielgrzymka Obrońców Życia Wiadomości
44. Pielgrzymka Obrońców Życia

Na Jasnej Górze trwa 44. Ogólnopolska Pielgrzymka Obrońców Życia. Na spotkaniu podjęto m.in. temat projektów ustaw proaborcyjnych, które wkrótce mają być czytane w Sejmie.

[wywiad] Dyrektor Caritas Polska: To jest święto wszystkich chrześcijan Wiadomości
[wywiad] Dyrektor Caritas Polska: To jest święto wszystkich chrześcijan

Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc – mówi w rozmowie z KAI dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki. Spośród obecnych wyzwań i priorytetów Caritas w obrębie Polski wymienia pomoc seniorom i problem samotności. Wskazuje także na liczne potrzeby poza terytorium Polski, w tym na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, w Syrii, Palestynie, Libanie czy Ameryce Południowej. – Caritas liczy około 27 tys. pracowników i ponad 60 tys. wolontariuszy. To praca w ok. 40 krajach świata – podkreśla. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, przypadającą w tym roku 7 kwietnia, rozpoczyna się 80. Tydzień Miłosierdzia. Jest to zarazem święto patronalne Caritas. Tego dnia w wielu parafiach prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Słowo na Niedzielę Miłosierdzia: Bóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego Wiadomości
Słowo na Niedzielę Miłosierdzia: Bóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego

"Bóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego" – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na przypadającą 7 kwietnia Niedzielę Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest świętem patronalnym Caritas i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.

[wywiad] O. Józef Augustyn: Miłosierdzie Boże nie ma granic! Wiadomości
[wywiad] O. Józef Augustyn: Miłosierdzie Boże nie ma granic!

Miłosierdzie Boże nie ma granic! Tam, gdzie szeroko rozlał się grzech, tam jeszcze szerzej rozlewa się łaska Bożego miłosierdzia (por. Rz 5,29) – mówi KAI o. Józef Augustyn, jezuita i znany mistrz życia duchowego. W niedzielę 7 kwietnia Kościół obchodzi święto Bożego Miłosierdzia.

To nie żart. Elita kremlowska chroni się przed końcem świata w klasztornym klubie religijnym Wiadomości
To nie żart. Elita kremlowska chroni się przed końcem świata w klasztornym "klubie religijnym"

Dość osobliwe miejsce wybrała sobie rosyjska elita polityczna na "przeczekanie" końca świata, tworząc swego rodzaju "klub religijny" w żeńskim Klasztorze Diwiejewskim koło Niżniego Nowogrodu. Niezależny rosyjski portal informacyjny Meduza podał, iż pomysłodawcą i głównym wykonawcą tego "schronu" duchowego jest pierwszy wiceprzewodniczący administracji prezydenta Rosji i szef tzw. "bloku politycznego" Kremla Siergiej Kirijenko.

Kard. De Donastis zaprasza lud Boży do udziału we Mszy św. w 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II Wiadomości
Kard. De Donastis zaprasza lud Boży do udziału we Mszy św. w 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II

Do czynnego udziału we Mszy św. w 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II zachęcił wiernych i duchowieństwo Wiecznego Miasta, kard. Angelo De Donatis. Wikariusz Ojca Świętego dla Rzymu zaapelował do nich, „aby raz jeszcze zademonstrowali miłość diecezji do swego biskupa”.

Niedziela Miłosierdzia w Łagiewnikach pod hasłem „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” Wiadomości
Niedziela Miłosierdzia w Łagiewnikach pod hasłem „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata”

Co roku w Święto Miłosierdzia do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybywają rzesze pielgrzymów. W tym roku patronują mu słowa wypowiadane w Koronce do Bożego miłosierdzia i na zakończenie Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Wiadomości
[wywiad] Zastępca Przewodniczącego KEP o duchownych: Musimy się oczyścić!

Propozycje dotyczące finansowania Kościoła czy religii w szkole powinny być wypracowane przez rząd i episkopat, ale wspólnie – podkreśla abp Józef Kupny. W rozmowie z KAI abp Józef Kupny, nowo wybrany zastępca przewodniczącego Episkopatu przestrzega przed politycznym zaangażowaniem duchownych. Wskazuje, że misją Kościoła jest otwartość na ludzi o różnych przekonaniach politycznych, okazywanie im serca i służenie poprzez pokazywanie piękna Ewangelii.

Kościół wspomina dziś św. Wincentego Ferreriusza, największego kaznodzieję schyłku średniowiecza Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Wincentego Ferreriusza, największego kaznodzieję schyłku średniowiecza

Obdarzony był wieloma charyzmatami, m. in. darem uzdrawiania chorych i przepowiadania przyszłości. W historii zapisał się jednak jako niezrównany kaznodzieja: największy u schyłku średniowiecza. 5 kwietnia przypada wspomnienie św. Wincentego Ferreriusza (1350 – 1419), prezbitera.

Na Haiti gangi napadły i zdemolowały niższe seminarium duchowne Wiadomości
Na Haiti gangi napadły i zdemolowały niższe seminarium duchowne

Na Haiti gangi napadły na niższe seminarium duchowne w stolicy kraju Port-au-Prince. Nikt nie odniósł obrażeń, ale są poważne straty materialne.

W Bogatyni sprofanowano krzyż Wiadomości
W Bogatyni sprofanowano krzyż

Wczorajszej nocy nieznany sprawca ściął krzyż stojący na terenie parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Bogatyni.

Na świecie wzrasta liczba katolików Wiadomości
Na świecie wzrasta liczba katolików

Do księgarń trafił Rocznik Papieski 2024 i Annuarium Statisticum Ecclesiae 2022. Pozycje opracował Centralny Urząd Statystyki Kościoła, a opublikowało Wydawnictwo Watykańskie. Liczba ochrzczonych katolików na całym świecie wzrosła z 1376 mln w 2021 r. do 1390 mln w 2022 r., co stanowi wzrost o 1,0%.

Wiadomości
Nikaragua: Terror wobec chrześcijan wzmógł się w Wielkim Tygodniu

Prześladowania chrześcijan w rządzonej przez lewicowy reżim Ortegi-Murillo Nikaragui nasiliły się w okresie Wielkiego Tygodnia - donosi pozarządowa organizacja Monitoreo Azul y Blanco.

Emerytury
Stażowe