Franciszek w czasie Mszy: Bóg jest relacją i często nawiedza nas poprzez ludzkie spotkania Wiadomości
Franciszek w czasie Mszy: Bóg jest relacją i często nawiedza nas poprzez ludzkie spotkania

„Potrzebujemy odkrycia na nowo pasji i entuzjazmu, odkrycia na nowo smaku zaangażowania na rzecz braterstwa, ponownego podjęcia ryzyka miłości w rodzinach i wobec najsłabszych, i odnalezienia w Ewangelii łaski, która przemienia i czyni życie pięknym” – stwierdził papież podczas Mszy św. sprawowanej 23 września na stadionie Vélodrome w Marsylii.

[wywiad] Abp Gądecki: Na Synodzie musimy dokonać rozeznania, co jest dobre dla Kościoła, a co nie jest Wiadomości
[wywiad] Abp Gądecki: Na Synodzie musimy dokonać rozeznania, co jest dobre dla Kościoła, a co nie jest

- Mam nadzieję, że dobrze rozumiana synodalność może pomóc w odnowie, jaka jest dzisiaj Kościołowi potrzebna – mówi w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jednak z niepokojem odnosi się do wizji Kościoła „zainteresowanego zbytnim dopasowaniem się do istniejących demokratycznych struktur, jakie istnieją w społeczeństwie, a znacznie mniej realizacją swojej misji, która powinna być znakiem sprzeciwu wobec tego, co zewnętrzny świat proponuje”. Zwraca uwagę na wiele problemów jakie towarzyszą dyskusjom związanym z obecnym procesem synodalnym, m. in. z niewłaściwym rozumieniem władzy w Kościele, kwestią diakonatu dla kobiet, czy tym jaka wina być postawa Kościoła wobec osób LGBT+. Informuje też z jakimi postulatami jedzie do Rzymu polska delegacja.

Papież na szczycie w Marsylii: Kto myśli o nienarodzonych dzieciach, odrzuconych w imię fałszywego prawa do postępu? Wiadomości
Papież na szczycie w Marsylii: Kto myśli o nienarodzonych dzieciach, odrzuconych w imię fałszywego prawa do postępu?

„Bądźcie morzem dobra, aby stawić czoła dzisiejszemu ubóstwu z solidarną harmonią. Bądźcie gościnnym portem, aby wziąć w ramiona tych, którzy szukają lepszej przyszłości. Bądźcie latarnią pokoju, aby poprzez kulturę spotkania rozproszyć mroczne otchłanie przemocy i wojny” – zachęcił 23 września Franciszek uczestników sesji kończącej III Spotkanie Śródziemnomorskie (MED 23) w Palais du Pharo w Marsylii. Jego dwie pierwsze edycje odbyły się we Włoszech: w Bari (w 2020) i we Florencji (w 2021 roku). Franciszek jest pomysłodawcą tej inicjatywy, mającej na celu łączenie ludów mieszkających w basenie Morza Śródziemnego.

Wiadomości
Kościół wspomina św. Pio z Pietrelciny, jednego z najbardziej znanych współczesnych charyzmatyków

„Największa postać charyzmatyczna naszych czasów” – pisze o św. Ojcu Pio ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego, cytując kard. Giuseppe Siri. 23 września przypada wspomnienie św. Pio z Pietrelciny (1887-1968). Został beatyfikowany 2 maja 1999 r., a 16 czerwca 2002 r. kanonizowany przez św. Jana Pawła II. Jego relikwie znajdują się w kościele Santa Maria delle Grazie w San Giovanni Rotondo.

Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem: Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii Wiadomości
Papież na maryjnej modlitwie z duchowieństwem: "Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii"

„Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – zachęcił papież Franciszek duchowieństwo, osoby konsekrowane i seminarzystów, z którymi spotkał się na modlitwie maryjnej w bazylice Notre Dame de la Garde (Matki Bożej Strażniczki) w Marsylii.

Kard. Nycz i min. Gliński podpisali umowę współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego Wiadomości
Kard. Nycz i min. Gliński podpisali umowę współprowadzenia Muzeum Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz metropolita warszawski podpisali dziś umowę o współprowadzeniu przez kolejne 10 lat Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się w siedzibie muzeum na terenie Świątyni Opatrzności Bożej.

Franciszek rozpoczął wizytę w Marsylii Wiadomości
Franciszek rozpoczął wizytę w Marsylii

Papież Franciszek rozpoczął wizytę do Marsylii. Na lotnisku powitała go premier Francji Élisabeth Borne.

Pożar drzwi do bazyliki w Dąbrowie Górniczej. W tle skandal obyczajowy i ostre działanie kurii sosnowieckiej Wiadomości
Pożar drzwi do bazyliki w Dąbrowie Górniczej. W tle skandal obyczajowy i ostre działanie kurii sosnowieckiej

W nocy z 21 na 22 września zapaleniu uległy drzwi bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. – Drzwi uległy poważnym uszkodzeniom, a straty są szacowane na 60 tys. zł. Policja nie wyklucza podpalenia, czego oczywiście trudno nie łączyć z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zdarzenia na terenie tej parafii – powiedział dla KAI ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.

Wiadomości
Będzie opóźnienie uroczystości? Rzymscy krawcy mają kłopot z czerwonym jedwabiem na szaty kardynalskie

30 września br. papież Franciszek nadać ma godność kardynalską dwudziestu jeden duchownym, tymczasem krawcy w Rzymie, szyjący ubrania dla duchowieństwa, mają problemy związane z terminowym otrzymaniem czerwonego jedwabiu na szaty kardynalskie.

Kard. Krajewski w imieniu Papieża poświęci dziś Dom dla matek z dziećmi we Lwowie Wiadomości
Kard. Krajewski w imieniu Papieża poświęci dziś Dom dla matek z dziećmi we Lwowie

W imieniu Papieża Franciszka kard. Konrad Krajewski poświęci dziś we Lwowie dom dla matek z dziećmi oraz wielką jadłodajnię dla ubogich. „Ten dom jest symbolem tego, że można być dobrym nawet w czasach wojny! Możliwe jest budowanie dzieł Ewangelii dla ludzi w potrzebie, tak jak czynił to Jezus” - powiedział serwisowi Vatican News Jałmużnik Papieski. Po otwarciu domu, wraz z Nuncjuszem Apostolskim na Ukrainie, odwiedzi on żołnierzy przywiezionych z linii frontu i leczonych we Lwowie.

Kongres Parafia jutra. Jak wyglądałaby parafia twoich marzeń? Wiadomości
Kongres "Parafia jutra". Jak wyglądałaby parafia twoich marzeń?

Jak odnajdują się katecheci we współpracy z parafią? Jak powinna wyglądać dobra homilia? Jakie jest miejsce liturgii w parafii? W jaki sposób poprzez parafię pokazywać ludziom, że Bóg jest blisko? – na te pytania odpowiadali uczestnicy sesji pt. „Parafia w perspektywie badań teologicznych”. Sesja odbyła się w ramach II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra” w Licheniu.

Zbliża się pierwsza sesja zgromadzenia Synodu Biskupów. Co warto o nim wiedzieć? Wiadomości
Zbliża się pierwsza sesja zgromadzenia Synodu Biskupów. Co warto o nim wiedzieć?

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

Kuria sosnowiecka reaguje na medialne informacje o skandalu w parafii: Ustalenia się różnią Wiadomości
Kuria sosnowiecka reaguje na medialne informacje o skandalu w parafii: Ustalenia się różnią

W ostatnich dniach media obiegły informacje o skandalu obyczajowym, do którego dojść miało w jednej z dąbrowskich parafii. Na doniesienia zareagowała diecezja sosnowiecka, która opublikowała w tej sprawie oficjalny komunikat.

Abp Gądecki: Watykan powtarza błędy polityki wschodniej Wiadomości
Abp Gądecki: Watykan powtarza błędy polityki wschodniej

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki skrytykował stanowisko Watykanu w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Równe traktowanie agresora i ofiary jest błędem - powiedział abp Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego "Die Tagespost". "Wydaje się, że jest to powtórzenie błędów watykańskiej tzw. Ostpolitik z czasów komunizmu" - zaznaczył.

Święto św. Mateusza – celnika, który został apostołem Wiadomości
Święto św. Mateusza – celnika, który został apostołem

Autor pierwszej Ewangelii, zanim został apostołem był celnikiem i pobierał podatki na rzecz Rzymian – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 21 września obchodzimy święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty. Zginął śmiercią męczeńską około 60 roku prawdopodobnie w Etiopii lub Persji. Jego relikwie znajdują się we włoskim Salerno. Jest patronem celników, urzędników skarbowych, policji finansowej oraz bankierów.

Wiadomości
Vademecum wyborcze katolika – dokument Rady ds. Społecznych KEP

Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju to niektóre z zasad zawartych w „Vademecum wyborczym katolika”. Dokument Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski został opublikowany 21 września, w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Marokański kardynał o ogromie zniszczeń: Ludzie stracili domy i żyją w namiotach Wiadomości
Marokański kardynał o ogromie zniszczeń: Ludzie stracili domy i żyją w namiotach

Mimo że od silnego trzęsienia ziemi w Maroku minęło już 12 dni, nadal z wielkim zaangażowaniem pracują służby mundurowe, miejscowe władze i organizacje humanitarne. Wiele osób straciło wszystko - powiedział katolicki arcybiskup Rabatu kard. Cristóbal López Romero w wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire". Jako przykład wymienił mężczyznę, który stracił pod gruzami żonę i pięcioro dzieci. Purpurat, będący zarazem przewodniczącym Caritas Maroka, podziękował za okazywaną solidarność, dodając, że potrzebna jest jeszcze ogromna pomoc, by dotknięty kataklizmem region został odbudowany.

Abp Gądecki w niemieckich mediach: Największy kryzys Kościoła w Niemczech od czasów reformacji Wiadomości
Abp Gądecki w niemieckich mediach: Największy kryzys Kościoła w Niemczech od czasów reformacji

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego "Die Tagespost" ponownie krytycznie odniósł się do niemieckiej „drogi synodalnej”.

Rada KEP ds. Społecznych: Przed wyborami powstanie vademecum zasad dla katolików - kandydujących i wyborców Wiadomości
Rada KEP ds. Społecznych: Przed wyborami powstanie vademecum zasad dla katolików - kandydujących i wyborców

Dokument w formie vademecum na temat zasad, jakimi powinni kierować się katolicy, zarówno jako wyborcy, jak i kandydujący politycy, przygotuje w najbliższych dniach w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych Rada Episkopatu Polski ds. Społecznych. Rada poświęciła temu zagadnieniu środowe spotkanie w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Papież: Świat znalazł się na krawędzi wojny atomowej Wiadomości
Papież: Świat znalazł się na krawędzi wojny atomowej

W 60 lat po kryzysie kubańskim z 1962 roku świat znajduje się ponownie na krawędzi wojny atomowej, uważa papież Franciszek.

Emerytury
Stażowe