„Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona” (Łk 15, 4-6).
Dziś rozpoczyna się XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To coroczna inicjatywa duszpasterska, organizowana przez MIVA Polska – stowarzyszenie, które wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. Przekazywane są im nie tylko samochody, ale także ambulanse, busy, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie, łodzie motorowe i silniki do nich oraz skutery śnieżne. Środki na ich zakup pozyskiwane są w ramach akcji „Podaruj 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy” szczególnie promowanej podczas Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa.
O natychmiastowe powstrzymanie barbarzyństwa wojny zaapelował papież Leon XIV po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież podziękował też mieszkańcom Castel Gandolfo za gościnę.
Jezus w domu Marty i Marii - komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
Leon XIV odwiedził dziś Albano Laziale, sąsiadujące z Castel Gandolfo niewielkie miasto, położone nad tym samym, co papieska rezydencja jeziorem. W miejscowej katedrze odprawił Eucharystię. W kazaniu mówił o potrzebie mądrego połączenia w naszym życiu pracy i modlitwy.
- Świat już tego dłużej nie wytrzyma, jest za dużo wojen, trzeba się modlić o pokój – powiedział Leon XIV dziennikarzom po Mszy św. w Albano Laziale. Wspomniał też o swej rozmowie z premierem Izraela.
Leon XIV skierował list do kard. Roberta Saraha, którego mianował swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości 400-lecia objawień św. Anny w Sainte-Anne-d'Auray. Zachęcaj wszystkich uczestników tego wydarzenia, aby z nową siłą i zapałem pielęgnowali w sobie nadzieję na spełnienie Bożych obietnic – napisał Ojciec Święty.
Blisko 40 uczniów i nauczycieli szkół średnich z całej Polski weźmie udział w piątej Szkole Letniej księdza Jerzego Popiełuszki. Podczas wydarzenia, które pod hasłem „Solidarność ludzkich serc” potrwa od 22 do 27 sierpnia uczestnicy będą mogli poznać historię księdza Popiełuszki i Solidarności, spotkają się ze świadkami wydarzeń, historykami, edukatorami i autorami książek. Wezmą też udział w warsztatach: dziennikarskich, z higieny cyfrowej i porozumienia bez przemocy a także w grze miejskiej warszawskimi śladami księdza Popiełuszki.
Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Dziś przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego – pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.
Już wczoraj wieczorem odbył się pogrzeb ofiar izraelskiego ataku na katolicki kościół Świętej Rodziny w Strefie Gazy. Jak mówi Radiu Watykańskiemu bp William Shomali, było to konieczne, ponieważ na miejscu nie można przechowywać zwłok. - Wszyscy ranni zostali przewiezieni do szpitala anglikańskiego na północy miasta. Niestety dysponuje on jedynie podstawowymi środkami, niezbędnymi do udzielenia pierwszej pomocy – dodaje przedstawiciel patriarchatu Jerozolimy.
Ogromną popularnością cieszy się w Rzymie wystawa Caravaggio 2025. Zorganizowana z okazji Roku Jubileuszowego, ogłoszonego przez papieża Franciszka, gromadzi wielkie arcydzieła artysty, który z Rzymem związany był w swoich najbardziej burzliwych i twórczych latach. 18 lipca przypada 415. rocznica śmierci Caravaggia.
Kardynał Grzegorz Ryś zapowiedział powołanie niezależnej komisji do zbadania skali wykorzystania seksualnego małoletnich w Archidiecezji Łódzkiej. Głównym celem komisji jest dotarcie do nieznanych dotąd osób pokrzywdzonych i udzielenie im wsparcia. W liście do wiernych metropolita łódzki apeluje o zmianę języka w debacie na temat migrantów i uchodźców, zgodnie z nauczaniem Kościoła.
W czasie niemieckiej okupacji z narażeniem życia ukrywała w klasztorze Żydówkę. W uznaniu tego heroicznego gestu Zofia Liszka, siostra Serapiona ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, została pośmiertnie uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Medal i dyplom odebrali jej krewni – prawnuczka siostry odznaczonej Krystyna Walecka i praprawnuk siostry uhonorowanej Bartłomiej Czech-Kosiński. Odznaczenie wręczył ambasador Izraela w Polsce Jaakow Finkelstein.
Po wczorajszej agresji wojsk izraelskich w Strefie Gazy i ataku na katolicką parafię pw. Świętej Rodziny, który przyniósł trzy ofiary śmiertelne oraz sześcioro rannych, dziś papież Leon XIV rozmawiał z premierem Izabela Benjaminem Netanjahu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny – pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ – profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Łaciński patriarcha Jerozolimy potwierdził śmierć dwóch osób w izraelskim ataku na parafię Świętej Rodziny w Gazie, podczas którego ranny został również proboszcz o. Gabriel Romanelli. Kardynał zapewnił, że zrobi wszystko, aby chronić ludność i nikt nie pozostanie bez pomocy.
Ojciec Święty wystosował telegram, podpisany przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina, w związku z izraelskim atakiem na katolicką parafię Świętej Rodziny w Gazie.
O ile dobrze znane są szczegóły objawień maryjnych w Lourdes (1858 r.) i w Fatimie (1917), o tyle objawienia Matki Bożej z Guadalupe z XVI wieku, choć też ogólnie znane, zawierają wiele niezwykłych i mniej rozpowszechnionych szczegółów. Przedstawił je katolicki dziennikarz Bradley Shumaker na stronie NCR.
- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15 lipca 2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25 lipca o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.