Watykan: Rada Kardynałów dyskutuje o roli kobiet w Kościele Wiadomości
Watykan: Rada Kardynałów dyskutuje o roli kobiet w Kościele

Kwestia roli kobiet w Kościele znalazła się w centrum prac Rady Kardynałów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wszyscy jej członkowie wzięli udział w sesji, która odbywała się w dniach 4 i 5 grudnia w Domu Świętej Marty. Obradom przewodniczył Ojciec Święty.

Kościół wspomina dziś św. Mikołaja, patrona drobnych gestów dobroci Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Mikołaja, patrona drobnych gestów dobroci

Patron drobnych gestów dobroci i najbardziej „skomercjalizowany” święty – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa (ok. 270 - 06.12.350?). Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji, zmarł w Myrze (obecnie Demre, Turcja). Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Mikołaja we włoskim Bari. Jest patronem żeglarzy, rybaków, kupców, pielgrzymów, dziewcząt pragnących wyjść za mąż.

Wiadomości
Franciszek: niech Duch Święty będzie źródłem naszego bycia i działania

„Pozwólmy się zafascynować Duchowi Świętemu i wzywajmy Go każdego dnia: niech On będzie źródłem naszego bycia i działania; niech On będzie źródłem wszelkiego działania, spotkania, zgromadzenia i głoszenia” – zaapelował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie przypomniał, że głoszenie musi dokonywać się w Duchu Świętym. Po pozdrowieniu wiernych przez Franciszka papieską katechezę odczytał ks. prał. Filippo Ciapanelli z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

W Rzymie odbywa się międzynarodowa konferencja o papiestwie i I Rzeczypospolitej Wiadomości
W Rzymie odbywa się międzynarodowa konferencja o papiestwie i I Rzeczypospolitej

Wątek Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest bardzo ważny dla historii papiestwa, zwłaszcza w pierwszej połowie XVII wieku – wskazuje dr Paweł Duda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ta tematyka stanowi dziś centrum międzynarodowego sympozjum zorganizowanego przez Narodowy Instytut Studiów Rzymskich z siedzibą w Wiecznym Mieście. Z okazji 400-lecia rozpoczęcia pontyfikatu Urbana VIII naukowcy dyskutują o działalności nuncjuszy papieskich na dworze Zygmunta III Wazy i jego syna, Władysława IV.

70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. Modlitwę poprowadzi Prymas Wiadomości
70. rocznica powstania Apelu Jasnogórskiego. Modlitwę poprowadzi Prymas

Już za trzy dni - w najbliższy piątek 8 grudnia - w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasnej Górze obchodzony będzie niezwykły jubileusz - minie dokładnie 70 lat od pierwszego Apelu Jasnogórskiego.

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było Wiadomości
"Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było"

Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra, opowiedział o niezwykłej szopce, która odsłonięta ma być w Watykanie już w najbliższą sobotę. Jest ona związana 800. rocznicą pierwszej szopki z Greccio.

[Nasz Patronat] Rekolekcje Adwentowe 2023 – Wołek i Osiołek – Odcinek 1 wideo
[Nasz Patronat] Rekolekcje Adwentowe 2023 – Wołek i Osiołek – Odcinek 1

Zapraszamy na rekolekcje adwentowe zatytułowane "Wołek i osiołek". Rozważania prowadzić będzie dwóch kaznodziejów: ks. Michał Olszewski oraz paulin, o. Michał Legan.

Ks. prof. Cisło: Rozpoznajmy Chrystusa w chrześcijanach z Betlejem wideo
Ks. prof. Cisło: Rozpoznajmy Chrystusa w chrześcijanach z Betlejem

- Pomóżmy chrześcijanom z Ziemi Świętej, by we fragmencie Ewangelii o narodzinach Pana Jezusa słowa „nie bójcie się” usłyszeli przed słowami „nie było dla nich miejsca” – powiedział na Jasnej Górze, w trakcie modlitwy za potrzebujących z Betlejem, ks. prof. Waldemar Cisło.

Bł. Józef Ulma zostanie ogłoszony patronem fotografów? Wiadomości
Bł. Józef Ulma zostanie ogłoszony patronem fotografów?

Na otwarciu wystawy o rodzinie Ulmów, które miało miejsce na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie kard. Semeraro, prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych, zasugerował, że Józef Ulma mógłby zostać ogłoszony patronem fotografów. Wystawa „Błogosławieni Meczennicy z Markowej” ma dwóch autorów zdjęć: Józefa Ulmę oraz Grzegorza Gałązkę, który uwiecznił moment beatyfikacji.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Co jeśli przyjdzie zaraz? tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Co jeśli przyjdzie zaraz?

„A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź! I kto odczuwa pragnienie, niech przyjdzie, kto chce, niech wody życia darmo zaczerpnie” (Ap 22, 16-17).

Biblia hebrajska o adwentowym oczekiwaniu na Mesjasza [video] wideo
Biblia hebrajska o adwentowym oczekiwaniu na Mesjasza [video]

Adwent to czas tęsknoty i oczekiwania na przyjście Pana – Mesjasza. Wołamy po aramejsku MARANA THA – Przyjdź, Panie. W Tanach, czyli Biblii hebrajskiej, wielu proroków – szczególnie Izajasz, Daniel i Micheasz, zapowiadało przyjście Mesjasza, który miał sprowadzić na świat zbawienie – o oczekiwaniu Żydów i chrześcijan na przyjście Mesjasza na końcu czasów w komentarzu dla Centrum Heschela KUL mówi biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

Od dziś zapalamy świece w adwentowym wieńcu. Czy znasz jego symbolikę? Wiadomości
Od dziś zapalamy świece w adwentowym wieńcu. Czy znasz jego symbolikę?

W pierwszą niedzielę Adwentu w naszych domach i kościołach pojawiają się wieńce adwentowe, w których umieszcza się cztery świece. Są one symbolem światła, podarowanego światu przez narodziny Jezusa w noc Bożego Narodzenia.

Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu Wiadomości
Abp Skworc: Oby prawo nadal chroniło niedzielę wolną od handlu

Nadzieję na to, że prawo “nadal będzie skutecznie chroniło przed niekonieczną niedzielną pracą” wyraził dziś abp senior Wiktor Skworc. Zachęcił też by wierni, opierając się na Ewangelii brali odpowiedzialność za życie społeczne w Polsce. Były metropolita katowicki przewodniczył Barbórkowej Mszy św. w kościele pw.Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach.

Papież na Anioł Pański: Pan jest naszym światłem, dobrze ugościć Go miłością Wiadomości
Papież na "Anioł Pański": Pan jest naszym światłem, dobrze ugościć Go miłością

Do spotkania z Chrystusem "który przychodzi w każdym bracie i siostrze, którzy nas potrzebują" zachęcił papież Franciszek w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański. Podczas transmisji z kaplicy Domu św. Marty tekst rozważania odczytał towarzyszący mu ks. Paolo Braida z Sekretariatu Stanu, koordynujący przygotowanie i tłumaczenie papieskich przemówień i dokumentów.

Rozpoczął się Adwent - nowy rok liturgiczny i oczekiwanie na przyjście Zbawcy Wiadomości
Rozpoczął się Adwent - nowy rok liturgiczny i oczekiwanie na przyjście Zbawcy

Adwent, od łacińskiego „adventus” - przyjście, to liturgiczny okres oczekiwania na przyjście Mesjasza - eschatologiczne, na końcu czasów oraz to związane z tajemnicą wcielenia, które celebrowane jest podczas Świąt Bożego Narodzenia. W zachodniej tradycji chrześcijańskiej czas trwania adwentu wyznaczają cztery niedziele. Ten okres liturgiczny rozpoczyna nowy rok kościelny, zaczyna się I nieszporami I Niedzieli Adwentu.

Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na I Niedzielę Adwentu z komentarzem [video]

"Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie". Komentarz - o. Radosław Węcławek OP.

Wiadomości
Abp Galbas na Barbórce: Kościół chce być przy górnikach

- Kościół chce być przy górnikach ‒ mówił do pracowników Polskiej Grupy Górniczej abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki uczestniczył w uroczystościach barbórkowych w Akademii Muzycznej w Katowicach. Hierarcha przypomniał, że jest Ślązakiem, pochodzącym z Bytomia, i ma żywe wspomnienia z dawnych barbórek.

Wiadomości
Watykan przekazał nowe informacje o zdrowiu Franciszka

Dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało najnowsze informacje dotyczące stanu zdrowia papieża Franciszka. Powiadomiono także, czy papież weźmie udział w jutrzejszej modlitwie "Anioł Pański".

Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Ripalty: To była nasza babcia Wiadomości
Kard. Krajewski na pogrzebie bezdomnej Ripalty: To była nasza babcia

Do poruszającej liturgii pogrzebowej doszło w Rzymie, gdzie kard. Konrad Krajewski odprawił Mszę Świętą po śmierci 92-letniej bezdomnej Ripalty Policastro. - Można powiedzieć to była nasza babcia - wyznał hierarcha.

Franciszek na konferencję COP28: Dewastacja stworzenia jest przeciw Bogu Wiadomości
Franciszek na konferencję COP28: Dewastacja stworzenia jest przeciw Bogu

Dewastacja stworzenia jest wykroczeniem przeciwko Bogu, nie tylko grzechem osobistym, ale strukturalnym – stwierdził Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, które odczytał i przekazał uczestnikom kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. Papież powtórzył apel: „z pieniędzy wykorzystywanych na broń i inne wydatki wojskowe, stwórzmy Światowy Fundusz na rzecz ostatecznego wyeliminowania głodu”.

Emerytury
Stażowe