Kuria Metropolitalna w Przemyślu odniosła do medialnych doniesień na temat zatrzymania prezbitera archidiecezji przemyskiej przez organy ścigania. Na stronie archidiecezji opublikowano dziś oficjalny komunikat w tej sprawie.
Bez telefonów, bez kontaktu ze światem, bez internetu - podczas konklawe kardynałowie znikają za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej. Co dokładnie oznacza „cum clave” i jak naprawdę wygląda ta izolacja?
- Robimy wszystko, by na pogrzebie papieża mogli być obecni także więźniowie, dla których miał ogromne serce – podkreślił bp Benoni Ambarus. Były dyrektor Caritas rzymskiej, obecnie odpowiedzialny za duszpasterstwo więzienne w Rzymie wyznał, że na krótko przed śmiercią Franciszek przekazał 200 tys. euro na spłatę zadłużenia zaciągniętego na powstanie wytwórni makaronu, w której pracują młodociani więźniowie w ramach resocjalizacji.
Pogrzeb, zmarłego w ostatni poniedziałek papieża Franciszka, odbędzie się w Watykanie w najbliższą sobotę tj. 26 kwietnia. Swoją obecność na obchodach pogrzebowych zapowiedzieli liczni dygnitarze, głowy państw, monarchowie i państwowe delegacje.
Złożenie do grobu trumny z ciałem Ojca Świętego Franciszka będzie miało charakter prywatny. Wierni będą mogli modlić się przy papieskim grobie w Bazylice Matki Bożej Większej od Niedzieli Miłosierdzia, 27 kwietnia, od godz. 7.00. Te informacje przekazało watykańskie Biuro Prasowe po zakończonej dziś trzeciej kongregacji generalnej kardynałów.
Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Papież Franciszek pozostanie w naszej pamięci jako orędownik ubogich, głosiciel Ewangelii oraz człowiek miłosierdzia. Niech jego odejście stanie się impulsem do budowania wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu - podkreślili w czwartek posłowie na Sejm RP w przyjętej uchwale w sprawie upamiętnienia papieża Franciszka.
Jak przy każdym wakacie na Stolicy Piotrowej media rozpoczęły poszukiwania tzw. papabile, czyli możliwych kandydatów na papieża, którzy mogliby mieć szansę na wybór podczas najbliższego konklawe.
Śmierć Franciszka postawiła na porządku dziennym sprawę jego pogrzebu. Będzie on przebiegał nieco inaczej niż w przypadku jego poprzedników, gdyż papież Bergoglio uprościł w znacznym stopniu cały obrzęd i m.in. zażyczył sobie, aby pochować go w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej, a nie w Bazylice św. Piotra, jak to było od ponad stu lat.
Pontyfikat Ojca Świętego Franciszka był pełen podróży, reform, dokumentów, restrukturyzacji instytucji kościelnych, zaangażowania na rzecz pokoju, ubogich i migrantów. Był osadzony na horyzoncie nowości i braterstwa.
Zmarły dziś papież Franciszek to jasnogórski pielgrzym. W Narodowym Sanktuarium Polaków, podczas jedynej tu pielgrzymki, zachęcał, by nieustanie przychodzić do Maryi, Tej która wskazuje drogę do Chrystusa „i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii”. W 2016 roku pod przewodnictwem papieża Franciszka odbyło się na Jasnej Górze narodowe dziękczynienie za chrzest Polski w 1050. rocznicę. Pielgrzymka ta była też osobistym życzeniem Franciszka i wypełnieniem pragnienia Pawła VI, któremu przyjazd na Millenium uniemożliwiły ówczesne władze.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 do Pana w Domu Świętej Marty. Informację o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell. Papież miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 był 266. biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat i do tego czasu przez 16 lat był metropolitą swego rodzinnego miasta - Buenos Aires.
Śmierć papieża Franciszka ogłosił kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Joseph Farrell.
Czy wiesz, że Śmigus i Dyngus to dwa różne zwyczaje? Czym się charakteryzują? Jaka jest ich historia? Dlaczego obchodzone są akurat w Wielkanocny Poniedziałek?
„Bramy podnieście swe szczyty, unieście się odwieczne podwoje, aby mógł wkroczyć Król chwały! «Któż jest tym Królem chwały?». «To Pan Zastępów: On sam Królem chwały» (Ps 24, 9-10).
- W dzisiejszy wielkanocny poranek, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy śpiewać: „Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy z martwych powstać, Z Panem Bogiem królować” – mówił abp Marek Jędraszewski w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.
- Chrystus zmartwychwstał! W tym orędziu zawarty jest cały sens naszej egzystencji, która nie jest stworzona dla śmierci, lecz dla życia – wskazał Franciszek w wielkanocnym orędziu „Urbi et Orbi” odczytanym przez mistrza ceremonii papieskich abp. Diego Ravelli ze środkowego balkonu bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na zakończenie papież udzielił uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” [Miastu (Rzymowi) i światu], z którym związany jest odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
"Wielkanoc przynosi dobrą nowinę, że choć na świecie zdaje się być coraz gorzej, zło zostało już pokonane", napisał Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Św. Piotra. Wezwał, by chrześcijanie byli w świecie zwiastunami nadziei.