Modlitwa przed Bramą Stoczni w rocznicę szczecińskiego Grudnia ‘70 Wiadomości
Modlitwa przed Bramą Stoczni w rocznicę szczecińskiego Grudnia ‘70

Obchody 54. rocznicy robotniczych protestów w Szczecinie z 1970 r. odbyły się we wtorek 17 grudnia. W wyniku starć na ulicach miasta zginęło 16 osób. Tradycyjnie, rocznicowe obchody zgromadziły świadków tamtych wydarzeń, rodziny ofiar oraz mieszkańców Szczecina na wspólnej modlitwie. Mszy św. w parafii św. Stanisława Kostki przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.

Wiadomości
Azerbejdżan: Abp Gallager na poświęceniu kamienia węgielnego pod kościół Jana Pawła II

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, poświęcono kamień węgielny pod budowę kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła. W uroczystości uczestniczył abp Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.

wideo
[Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje adwentowe na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 3

Wraz z początkiem Adwentu objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.

Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii Wiadomości
Udaremniono dwie próby zamachów na Franciszka. Papież opisuje to w swojej nowej autobiografii

W mającej się niedługo ukazać autobiografii papieża, Franciszek opisuje m.in. kwestie dwóch udaremnionych przez iracką policję prób zamachów na jego życie.

Wiadomości
Urodziny Franciszka. Papież kończy dziś 88 lat

17 grudnia przypada rocznica urodzin papieża Franciszka. Zwierzchnik Kościoła katolickiego kończy dziś 88 lat. Od października br. Franciszek jest drugim najstarszym papieżem w historii Kościoła.

Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów Wiadomości
Na uroczystości Matki Bożej z Guadalupe do sanktuarium przybyło 13 mln pielgrzymów

Stolica Meksyku ustanowiła nowy rekord pielgrzymkowy podczas obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe, które zakończyły się w niedzielę 15 grudnia. Jak wynika z opublikowanego dziś raportu władz miejskich na temat operacji bezpieczeństwa „Operativo Basilica 2024”, w dniach 6-15 grudnia do bazyliki w Mieście Meksyk przybyło około 13 milionów wiernych.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary tylko u nas
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Zmysły w służbie wiary

„Znamy już wymowę tej woskowej kolumny, którą na chwałę Boga zapalił jasny płomień. Chociaż dzieli się on użyczając światła, nie doznaje jednak uszczerbku, żywi się bowiem strugami wosku, który dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła” (Exsultet).

Dobroczynność i życzliwość - zasady ważne dla chrześcijan i żydów [video] wideo
Dobroczynność i życzliwość - zasady ważne dla chrześcijan i żydów [video]

Jan odpowiada, dając praktyczne porady, które podkreślają podstawowe żydowskie zasady tzedakah [dobroczynność] i Chesed [życzliwość], które postrzegają dzielenie się nie tylko jako możliwą działalność charytatywną, ale raczej jako moralny obowiązek – pisze Oded Peles, rabin konserwatywnej kongregacji Shevet Achim w Jerozolimie, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 15 grudnia.

[wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół Wiadomości
[wywiad] Abp Guzdek: Synodalność to nic innego jak normalność! Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół

- Synodalność to nic innego jak normalność – tłumaczy w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Podkreśla, że wszyscy, bez wyjątku, księża i świeccy, od chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za Kościół w każdym jego wymiarze, a zwłaszcza za dzieło ewangelizacji. Kreśli przyszłość Kościoła w Polsce w sytuacji nacisku prądów sekularyzacyjnych i spadających powołań kapłańskich. - Podkreśla, że Podlasie jest miejscem współistnienia różnych kultur i religii. Żyją tutaj razem katolicy, grekokatolicy, prawosławni, grupy przedstawicieli Kościoła reformowanego oraz islamu. A współpraca, pomimo różnic, jest bardzo dobra. - Pytany o relacje miedzy wiarą a polityką, deklaruje, że „ci, którzy uwierzyli i praktykowali związek tronu z ołtarzem, powinni zrobić sobie dokładny rachunek sumienia i uznać, że zbłądzili”. Mówi też o niełatwej roli jaką Kościół odgrywa przy granicy polsko-białoruskiej., stwierdzając, że "Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej był i jest sprawdzianem autentyczności naszej wiary".

Ewangelia na III Niedzielę Adwentu (Niedziela Gaudete) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Adwentu (Niedziela Gaudete) z komentarzem [video]

Niedziela Gaudete - radujcie się!. Komentarz - ks. Marek Studenski.

Papież na Korsyce. Kongres pobożności ludowej: odkrywanie korzeni wiary i zaangażowania Wiadomości
Papież na Korsyce. Kongres pobożności ludowej: odkrywanie korzeni wiary i zaangażowania

- Mam nadzieję, że ten Kongres o pobożności ludowej pomoże wam odkryć na nowo korzenie waszej wiary i pobudzi was do odnowionego zaangażowania w Kościele i społeczeństwie obywatelskim, w służbie Ewangelii i dla dobra wspólnego wszystkich obywateli – powiedział papież na zakończenie tego wydarzenia odbywającego się w Ajaccio na Korsyce.

Kościół wspomina dziś św. Jana od Krzyża, mistyka i doktora Kościoła Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Jana od Krzyża, mistyka i doktora Kościoła

Dziś Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła, mistyka, karmelity, jednego z największych poetów lirycznych literatury hiszpańskiej. Łączyła go przyjaźń ze świętą Teresą z Ávili, z którą otworzył pierwszy dom karmelitów bosych.

Droga - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 3 wideo
"Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 3

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca, a także w pewnym sensie prorocza w stosunku do odbytego przez duchownego aresztu.

Wiadomości
Ingres abp. Galbasa: Przychodzę do Warszawy jako duszpasterz

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem, biznesmenem, cudotwórcą i geniuszem. Jeśli takie pokładacie we mnie nadzieje, rozczarujecie się. Chcę być przede wszystkim duszpasterzem: umacniać w wierze wierzących, ale też przyjąć tych, którzy z Kościołem nie wiążą już żadnych nadziei, czują się skrzywdzeni i wykluczeni - powiedział w sobotę podczas swojego ingresu do archikatedry św. Jana Chrzciciela nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Wiadomości
Prof. Rayzacher–Majewska: w dyskusji nt. religii w szkole nie powinny się liczyć emocje i polityka

- W dyskusji nt. religii w szkole nie powinny się liczyć emocje i polityka tylko fakty i dobro uczniów – twierdzi prof. Aneta Rayzacher – Majewska w rozmowie z KAI. Odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi minister Barbary Nowackiej nt. religii w szkołach, prof. Rayzacher-Majewska podkreśliła, że MEN udaje, że szuka rozwiązania służącego młodym. Tak naprawdę chodzi o marginalizację przedmiotu, który obejmuje m.in. kwestie moralne i nauczanie o wartościach oraz ostatecznie – o wypchnięcie go ze szkół.

Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości Wiadomości
Bp Glapiak: Dziś wspominamy tych, którzy ofiarnie służyli prawdzie i sprawiedliwości

- Dzisiaj, 13 grudnia, kiedy wspominamy kolejną rocznicę stanu wojennego, modląc się za wszystkich, którzy w walce o dobro Ojczyzny oddali swoje życie lub zdrowie, to właśnie pragniemy zauważyć tych, którzy nie zważali na to, czy się będą komuś podobać, czy będą mieć z tego jakieś profity, ale potrafili ofiarnie służyć prawdzie i sprawiedliwości, wstawiając się za krzywdzonymi – powiedział bp Jan Glapiak. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. w kościele oo. Dominikanów w Poznaniu, w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Jutro ingres abp. Galbasa. Kim jest nowy metropolita warszawski? [video] wideo
Jutro ingres abp. Galbasa. Kim jest nowy metropolita warszawski? [video]

4 listopada 2024 r. papież Franciszek mianował abp. Adriana Galbasa SAC, dotychczasowego arcybiskupa katowickiego, arcybiskupem metropolitą warszawskim. Ingres abp. Galbasa do warszawskiej archikatedry odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 grudnia. Nowy metropolita warszawski pochodzi z Bytomia, ma 56 lat, jest pallotynem i doktorem teologii duchowości. Bliska jest mu wizja Kościoła synodalnego, Kościoła, który „wychodzi na peryferie” i jest - jak mówi papież Franciszek - „szpitalem polowym”. Zachęca do jednoznacznego i bezkompromisowego działania w sprawie pedofilii i konkretnego stawania po stronie pokrzywdzonych. Jako najważniejsze zadanie Kościoła w dzisiejszej sytuacji, postrzega ewangelizację, zwłaszcza ludzi młodych. Wśród biskupów wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem i bezpośrednim stylem wypowiedzi.

[wywiad] Prof. Borecki: Czas by Kościoły powiedziały „non possumus”! Wiadomości
[wywiad] Prof. Borecki: Czas by Kościoły powiedziały „non possumus”!

- Nie można żądać od Kościołów, żeby zgodziły się - mówiąc obrazowo - na przyłożenie noża do gardła i czekały aż nastąpi cięcie. A chodzi tu o coś więcej niż tylko racje religijne, chodzi o model demokracji – mówi w rozmowie z KAI prof. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Dodaje, że „ewentualne wystąpienie Kościołów do instytucji międzynarodowych w tym do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, będzie swoistym "non possumus" - na miarę obecnych czasów i okoliczności”.

[wywiad] Prof. Koseła: Nawet najbardziej zajadli ateiści nie powiedzą, że Kościół się kończy Wiadomości
[wywiad] Prof. Koseła: Nawet najbardziej zajadli ateiści nie powiedzą, że Kościół się kończy

- Myślę, że nawet najbardziej zajadli ateiści nie powiedzą, że Kościół się kończy. Analizując dzisiejsze trendy można prognozować, że spadki liczby wiernych, niewielkie, utrzymają się na podobnym poziomie – stwierdził prof. Krzysztof Koseła, socjolog, przewodniczący Rady Naukowej ISKK. W rozmowie z KAI skomentował najnowszy raport dotyczący religijności Polaków w 2023 roku. Przeanalizował również m.in. kwestię religijności pokolenia Z oraz milenialsów.

Kościół wspomina dziś św. Łucję z Syrakuz, patronkę Szwedów Wiadomości
Kościół wspomina dziś św. Łucję z Syrakuz, patronkę Szwedów

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 13 grudnia św. Łucję – dziewicę i męczennicę. Kiedy rokrocznie w tym dniu odbywa się w Sztokholmie koronacja „oblubienicy Łucji” wieńcem ze świec, przypomina to bardziej wybory miss niż wspomnienie sycylijskiej chrześcijanki, która zginęła męczeńską śmiercią w 304 r. w Syrakuzach. A jeśli w tym czasie przyjeżdżają do Szwecji Włosi, dziwią się, jak powszechnie jest tam czczona ich rodaczka. Sami Szwedzi nie bardzo wiedzą, skąd ona rzeczywiści pochodziła, ale święto obchodzą wszyscy mieszkańcy kraju.

Emerytury
Stażowe