- Po rekolekcjach nie ma remisu ani porażki: wszyscy są wygrani - powiedział w sobotnią noc abp Adrian Galbas podczas ośmiogodzinnego wydarzenia rekolekcyjnego "Jezus na Stadionie Legii". Kulminacyjnym punktem spotkania, które przebiegło pod hasłem "Świat rani, Bóg leczy" była Msza św. sprawowana przed północą przez metropolitę warszawskiego.
Kardynał Timothy Radcliffe OP wygłosił homilię podczas Mszy św. odprawionej w dominikańskim ośrodku na Polach Lednickich, po tym jak sobotnie spotkanie młodych zostało przerwane ze względu na silne opady deszczu. Eucharystii przewodniczył metropolita poznański abp Zbigniew Zieliński w koncelebrze z kapłanami i biskupami m.in. Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.
"A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem". Komentarz - o. Cyprian Klas OP.
- Niech potężny wiatr Ducha zstąpi na nas i w nas, niech otwiera granice serc, niech obdarza nas łaską spotkania z Bogiem, poszerza horyzonty miłości i niech wspiera nasze wysiłki na rzecz budowania świata, w którym panuje pokój – wskazał Ojciec Święty w homilii podczas Mszy św. na Placu św. Piotra w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w ramach Jubileuszu Ruchów, Stowarzyszeń i nowych Wspólnot.
Kościół katolicki obchodzi dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego – jedno z najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym, które kończy pięćdziesięciodniowy okres wielkanocny. Święto to upamiętnia moment, gdy – jak opisują Dzieje Apostolskie – na zebranych w Wieczerniku apostołów zstąpił Duch Święty, dając im odwagę i mądrość do głoszenia Ewangelii. To wydarzenie uznaje się za symboliczny początek Kościoła.
- Niech wasze wspólnoty i grupy staną się szkołami braterstwa i uczestnictwa – nie tylko jako miejsca spotkania, lecz także jako przestrzenie duchowości – powiedział Leon XIV w sobotni wieczór podczas czuwania modlitewnego w Wigilię Zesłania Ducha Świętego na Placu św. Piotra. Wzięli w nim udział uczestnicy Jubileuszu Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot, ok. 70 tys. pielgrzymów z ponad 100 krajów świata. Potrwa on do 8 czerwca. Wśród uczestników były liczne grupy z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Polski, Szwajcarii, USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Peru, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Filipin, Etiopii.
Organizatorzy XXIX Spotkania Młodych na Lednicy zarządzili ewakuację uczestników ze względu na ich bezpieczeństwo. Trwające czuwanie zostało przerwane ze względu na warunki pogodowe. Czuwanie miało potrwać do późnych godzin nocnych i zakończyć się jak co roku przejściem przez Bramę Rybę w akcie wyboru Chrystusa.
Drogą Trzeciego Tysiąclecia przeszła procesja, która oficjalnie rozpoczęła XXIX Spotkanie Młodych Lednica 2000. Na Polach Lednickich wybrzmiał także tegoroczny hymn Spotkania – Zawsze w górę, autorstwa Siewców Lednicy.
Z okazji 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego W Watykanie odbyło się spotkanie Leona XIV z przedstawicielami Kościołów prawosławnych i innych niekatolickich Kościołów wschodnich. Papież zadeklarował otwarcie Kościoła katolickiego na ekumeniczne ustalenie wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich chrześcijan.
- W Kościele nieustającej pomocy możemy stworzyć program duszpasterski, którego istotą będzie to, że wszyscy razem nie będziemy krążyć wokół siebie, błąkać się wokół spraw nieistotnych, ale będziemy krążyć wokół Słońca, wokół Jezusa zmartwychwstałego - powiedział bp Arkadiusz Okroj. W ingresie nowego biskupa toruńskiego do katedry uczestniczyło ponad 20 biskupów, kilkuset kapłanów, osoby konsekrowane i liczni świeccy.
W wielu miejscach Europy i świata rośnie liczba osób przystępujących do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Na mapie krajów, w których przybywa członków Kościoła jest m.in. Irlandia.
- Ojcze chrzestny, kochamy cię! Niech żyje papież! – mówiła 29-letnia Peruwianka Mildred Camacho, matka dwójki dzieci, podczas rozmowy z EWTN Noticias. Jej chrzestnym był bowiem o. Robert Prevost, augustianin posługujący w Chulucanas w latach 1985–1986, a dziś Papież Leon XIV.
Pielgrzymują do Rzymu, bo jak sami wskazują, „potrzebują nadziei na to, że w tym świecie, który jest tak szybki, okrawany z wartości (...) ich codzienność nie będzie oddalona od Pana Boga”. W rozmowie z mediami watykańskimi swoimi doświadczeniami dzielą się przedstawiciele Domowego Kościoła – Ruchu Światło-Życie z Polski uczestniczący w Jubileuszu Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot.
Papież przyjął na audiencji moderatorów stowarzyszeń, ruchów kościelnych i nowych wspólnot, którzy w ostatnich dniach uczestniczyli w dorocznym spotkaniu w Watykanie. Nawiązując do różnorodności ich charyzmatów, Leon XIV docenił ich ważną rolę w Kościele i podkreślił, że „nikt nie jest chrześcijaninem sam” a „życie chrześcijańskie nie toczy się w izolacji”, lecz we wspólnocie. Mówił też o tym, jak ważne są charyzmaty, by móc przyjąć łaskę Chrystusa.
W piętnastą rocznicę beatyfikacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się konferencja, podczas której zaprezentowano raport poświęcony żywotności kultu kapłana-męczennika. Podkreślono, że beatyfikacja 6 czerwca 2009 roku "otworzyła nowy etap kultu ks. Popiełuszki". Raport przygotowany przez zespół badawczy, składający się z pracowników i wolontariuszy, dokumentuje rozmach i trwałość kultu, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Konferencję zorganizowało Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki.
Członkowie zespołu The Sun, grającego tzw. christian rock - rock chrześcijański, w minioną niedzielę spotkali się z Papieżem tuż przed Mszą Świętą z okazji Jubileuszu Rodzin, Dzieci, Dziadków i Osób Starszych. Frontman zespołu Francesco Lorenzi mówi o tym, jak wcześniejsze sukcesy zespołu nie zdołały zapełnić pustki w jego duszy, dopiero, kiedy „poraziło go Słowo Boże”, wszystko się zmieniło.
Będą to dwa intensywne dni. Około 70 tys. pielgrzymów z ponad 100 krajów świata weźmie udział w obchodach Jubileuszu Ruchów, Stowarzyszeń i Wspólnot, który odbędzie się w dniach 7-8 czerwca w Rzymie. Wśród uczestników będą liczne grupy z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Polski, Szwajcarii, USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Peru, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, Filipin, Etiopii.
3 czerwca 1989 roku – na dzień przed tzw. „częściowo wolnymi wyborami” – z Jeziora Górnego w Kętrzynie wyłowiono ciało młodego mężczyzny. Był nim Robert Możejko, 25-letni działacz antykomunistyczny, członek Federacji Młodzieży Walczącej.
Gwiazda Hollywood i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger złożył w środę po południu niespodziewaną wizytę w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Wizyta rodowitego Styryjczyka, który przebywał w stolicy Austrii na konferencji klimatycznej World Summit odbywającej się w Hofburgu, odbyła się z zachowaniem najwyższej dyskrecji - nawet personel katedry został o niej poinformowany dopiero na krótko przed jego przybyciem.
Papież Leon XIV rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła wojny na Ukrainie oraz stanu rozmów pokojowych pomiędzy Moskwą a Kijowem.