Kard. Krajewski w rocznicę rosyjskiej inwazji: „Panie, pokornie Cię proszę o cud pokoju Wiadomości
Kard. Krajewski w rocznicę rosyjskiej inwazji: „Panie, pokornie Cię proszę o cud pokoju"

W drugą rocznicę wybuchu wojny w tym kraju, kardynał jałmużnik dzieli się refleksją na temat konfliktu. Podkreśla znaczenie modlitwy i przypomina o wielkiej solidarności z poranionym narodem ukraińskim. Z Rzymu wysłano w tym czasie ponad 240 ciężarówek z pomocą, a kard. Krajewski odbył siedem podróży do Ukrainy.

Papież przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi - Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce Wiadomości
Papież przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi - Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce

Nuncjatura Apostolska w Polsce podała dziś do wiadomości decyzję papieża Franciszka ws. ustąpienia z urzędu 71-letniego metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Papież chory. Odwołano wszystkie jego audiencje Wiadomości
Papież chory. Odwołano wszystkie jego audiencje

Jak podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, ze względu na stan zdrowia papieża Franciszka odwołane zostały wszystkie jego dzisiejsze obowiązki.

Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. O jednej godzinie odezwą się dzwony katedr i kościołów Europy Wiadomości
Rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. O jednej godzinie odezwą się dzwony katedr i kościołów Europy

Z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Budowniczych Katedr i Klasztorów, w drugą rocznicę zaatakowania Ukrainy przez Rosję, w południe zabrzmią przez dziesięć minut dzwony katedr i kościołów w całej Europie.

Kard. Cantalamessa do Papieża i Kurii Rzymskiej: Dwa stoły zastawione przez Chrystusa [video] wideo
Kard. Cantalamessa do Papieża i Kurii Rzymskiej: Dwa stoły zastawione przez Chrystusa [video]

- Jezus jest chlebem życia wiecznego nie tylko ze względu na to, co daje, ale także – i przede wszystkim – ze względu na to, kim jest. Słowo i Sakrament pozostają tylko środkami; życie Nim i w Nim stanowi cel – wskazał kard. Raniero Cantalamessa w pierwszym kazaniu wielkopostnym dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Zapowiedział, że tegoroczny cykl poświęci słowom, w których Jezus, mówiąc „Ja jestem”, objawia samego siebie.

Największa chrześcijańska miejscowość w Iraku jest już częściowo odbudowana Wiadomości
Największa chrześcijańska miejscowość w Iraku jest już częściowo odbudowana

Pomoc płynie tu z całego świata, także w Polski. No domu powróciła niemal połowa wcześniejszych mieszkańców. Karakosz (inaczej Al-Hamdanijja, Bachdida, Kara Kush), miasto w muhafazie Niniwy, zaczyna powracać do życia.

Przewodniczący KEP: Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników Wiadomości
Przewodniczący KEP: Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników

Nie wolno nam przechodzić obojętnie obok dramatu rolników, którym tak wiele zawdzięczamy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Oświadczeniu w związku z protestami rolników.

Wiadomości
[wywiad] Paweł Kęska: Ks. Popiełuszko w zaskakujący sposób porusza młodych

- Postać ks. Popiełuszki w zdumiewający sposób porusza nastolatków. Widzą w nim człowieka z krwi i kości, który wiedział, jak żyć, był wrażliwy na innych, nie bał się być sobą i był sobą. Jego wiara była głęboka i prosta co dawało mu siłę i wolność; był naprawdę wolny – mówi Paweł Kęska, manager Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki i przewodniczący społecznego komitetu powołanego w związku z obchodami 40. rocznicy śmierci kapłana. Paweł Kęska w rozmowie z KAI mówi o tym, jak ważna jest pamięć o ks. Jerzym oraz zaprasza do włączenia się w upamiętnienie, zwłaszcza przez codzienną modlitwę o wolność od lęku i nienawiści.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec: Nie będzie Rady Synodalnej bez zgody Rzymu Wiadomości
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec: Nie będzie Rady Synodalnej bez zgody Rzymu

22 lutego br. w Augsburgu zakończyło się wiosenne zebranie Konferencji Biskupów Niemiec (DBK). Na konferencji prasowej po zakończeniu czterodniowych obrad przewodniczący episkopatu, biskup Georg Bätzing wyjaśnił, jak powinny wyglądać dalsze działania po ponownej interwencji Rzymu w Komitecie Synodalnym.

Wiadomości
Przewodniczący Episkopatu składa kondolencje po śmierci znanego jezuity

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki opublikował dziś kondolencje po śmierci profesora nauk teologicznych, wykładowcy Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współpracownika Konferencji Episkopatu Polski w dziedzinie wychowania katolickiego - o. Zbigniewa Marka SJ.

Kard. Cantalamessa w trakcie watykańskich rekolekcji: Odtąd już nie grzesz!” Wiadomości
Kard. Cantalamessa w trakcie watykańskich rekolekcji: "Odtąd już nie grzesz!”

W Watykanie trwają rekolekcje Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej. Mają one charakter indywidualny. Na ten czas, kiedy zawieszona zostaje cała publiczna działalność Franciszka, papieski kaznodzieja przygotował krótkie dwuminutowe rozważania przeznaczone przede wszystkim dla odbiorców watykańskich mediów. Dziś kard. Raniero Cantalamessa skupił się na słowach, które Pan Jezus skierował do kobiety przyłapanej na cudzołóstwie: „Odtąd już nie grzesz!”.

Wiadomości
[Nasz patronat] Rekolekcje Wielkopostne 2024. Bp Artur Ważny - Ile Kościoła w Kościele? cz.2

Zapraszamy wszystkich chętnych do przeżycia wielkopostnych rekolekcji - objętych naszym patronatem medialnym - głoszonych przez biskupa Artura Ważnego, biskupa pomocniczego tarnowskiego, niezmordowanego ewangelizatora, twórcy licznych duszpasterstw.

Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nt. wojny i sprawiedliwego pokoju Wiadomości
Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego nt. wojny i sprawiedliwego pokoju

Synod Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) na swej 96. sesji w dniach 7-8 lutego we Lwowie wystosował przesłanie nt. wojny i sprawiedliwego pokoju w kontekście nowych ideologii, zatytułowane "Uwalniajcie uciśnionego z rąk ciemięzcy" (Jr 22, 3). Biskupi podkreślili w nim, że "czas wojny jest niezwykle bolesny i okrutny, [gdyż] zadaje ona nieuleczalne urazy każdemu człowiekowi i całej ludzkości". Jednocześnie wskazali, że "do odniesienia zwycięstwa w walce z takim podstępnym wrogiem przede wszystkim potrzeba wytrwałości".

Prawosławni apelują o wydanie ciała Nawalnego: Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat” Wiadomości
Prawosławni apelują o wydanie ciała Nawalnego: "Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat”

„Nawet Poncjusz Piłat nie sprzeciwiał się wydaniu ciała Zbawiciela i Jego pochówku. Nie bądźcie bardziej okrutni niż Piłat” – prawosławni duchowni i świecy chrześcijanie zwrócili się z apelem do władz rosyjskich o wydanie rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego.

Kościół nawiąże stały dialog z masonerią? Wypowiedzi hierarchów dają do myślenia Wiadomości
Kościół nawiąże stały dialog z masonerią? Wypowiedzi hierarchów dają do myślenia

Do otwarcia stałego dialogu z masonerią wezwał emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kard. Francesco Coccopalmiero. Uczestniczył on, pod koniec minionego tygodnia, w spotkaniu za zamkniętymi drzwiami między szefami włoskich lóż masońskich a wyższymi rangą przedstawicielami Kościoła katolickiego, które odbyło się w Mediolanie.

W Wielkiej Brytanii oburzenie po dyskotece w katedrze w Canterbury Wiadomości
W Wielkiej Brytanii oburzenie po dyskotece w katedrze w Canterbury

Wielkie poruszenie i oburzenie wywołały w Wielkiej Brytanii koncerty rockowe, które w dniach 8 i 9 lutego odbyły się w katedrze w Canterbury – jednym z najświętszych miejsc angielskiego chrześcijaństwa. Na imprezę, zatytułowaną „Rave in Nave” (Zabawa w Nawie), przybyło około 3000 miłośników rocku i pop, słuchających i oglądających na wielkich ekranach m.in. Eminema, Britney Spears, Eltona Johna i Spice Girls. Dyskoteka, które w założeniu miała być „cicha” (Silent Disco), wcale taką nie była.

Watykan: Trwa dochodzenie w sprawie Marko Rupnika Wiadomości
Watykan: Trwa dochodzenie w sprawie Marko Rupnika

Dykasteria Nauki Wiary nadal prowadzi dochodzenie w sprawie ks. Marka Rupnika, byłego jezuity i znanego mozaikarza, któremu zarzuca się psychiczne i seksualne wykorzystywanie dorosłych kobiet, w tym zakonnic. Dziś w Rzymie odbyła się konferencja prasowa dwóch ofiar słoweńskiego kapłana.

Wiadomości
Kard. Cantalamessa prowadzi watykańskie rekolekcje dla Papieża i Kurii Rzymskiej

Mało jest na świecie takich słów, które w ciągu minuty potrafią wyrazić treści, jakimi można by wypełnić cały dzień, a nawet całe życie. Takimi są na pewno słowa Pana Jezusa – powiedział kard. Raniero Cantalamessa, proponując codzienne, dwuminutowe rozważania na czas watykańskich rekolekcji dla Papieża i Kurii Rzymskie

Ufam, że Kościół znajdzie drogę do serc ludzi młodych. Wywiad z bp. Grzegorzem Suchodolskim Wiadomości
"Ufam, że Kościół znajdzie drogę do serc ludzi młodych". Wywiad z bp. Grzegorzem Suchodolskim

- Ufam że Pan Bóg, ale i Kościół, po tym trudnym okresie znajdzie drogę do serc ludzi młodych. Choć będzie to pewnie długi proces, ufam przemianom, które się dokonują. Wierzę, że młodzi także to dostrzegą – powiedział bp Grzegorz Suchodolski. Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w rozmowie z KAI opowiedział m.in. o tym czym zajmuje się Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży, o jej planach na przyszłość, a także o pomyśle tworzenia oratioriów, które mają być przestrzenią ewangelizacji młodego pokolenia. Duchowny odniósł się także do problemów związanych z kształtem szkolnej katechezy.

Ks. Tazbir: Nigdy sytuacja rolników nie była tak zła. Duszpasterze Rolników wydali oświadczenie Wiadomości
Ks. Tazbir: "Nigdy sytuacja rolników nie była tak zła". Duszpasterze Rolników wydali oświadczenie

- Nigdy sytuacja rolników nie była tak zła, stąd prośba o intensywną i stałą modlitwę w intencji rolników i polskiej wsi – mówi KAI ks. Marek Tazbir, diecezjalny duszpasterz rolników diecezji kieleckiej, przebywający w dniach 19-22 lutego na rekolekcjach duszpasterzy rolników w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą.

Emerytury
Stażowe