W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca.
W rozmowie w stacji CBN News, Wołodymyr Zełenski podał szokujące dane dotyczące zabójstw księży oraz niszczenia obiektów sakralnych.
Przestań się bać to książka autorstwa ks. Piotra Pawlukiewicza, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich kaznodziejów. Wydana przez Wydawnictwo Znak, stanowi nie tylko poradnik duchowy, ale także zbiór przemyśleń pełnych mądrości, które poruszają zarówno serce, jak i umysł.
Na warsztaty ikonopisania prowadzone przez Katarzynę Piasecką przychodzą ludzie w różnym wieku i z różnymi historiami – młodzież, nauczyciele, różni specjaliści, emeryci, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niektórzy szukają wyciszenia, inni chcą odnaleźć duchową harmonię. W przestronnej sali warsztatowej, pośród zapachu farb i drewnianych desek, każdy ma okazję stworzyć coś wyjątkowego.
W Syrii panuje chaos. Sytuacja się zmieniła ale nie wiadomo, czy na lepsze. Syryjscy chrześcijanie nie wiedzą, co ich czeka. Są niepewni i przerażeni. Proszą o modlitwę – mówi ks. prof. Jan Żelazny, dyrektor Polskiej Sekcji PKWP. Jak podkreśla, chrześcijanie w Syrii to szczególna społeczność o tradycji sięgającej początków chrześcijaństwa. – Wiele już wytrzymali. Ich świadectwo jest bardzo ważne – podkreśla kapłan. Obecnie w centrali PKWP w Niemczech trwa spotkanie między innymi na temat możliwych form pomocy syryjskim chrześcijanom, przede wszystkim takich, które pozwolą im nie opuszczać swego kraju.
Czy naprawdę chodzi Pani o dobro uczniów, czy jedynie o ograniczenie wpływu aksjologii chrześcijańskiej na dzieci i młodzież, wbrew większości społeczeństwa, któremu bliskie jest dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki – pytają przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetów Świeckich w liście otwartym do minister edukacji Barbary Nowackiej.
W świetle trwającej przemocy i niedawnych masakr w Meksyku, Kościół katolicki w tym kraju pilnie zaapelował do społeczeństwa, a zwłaszcza do przestępczości zorganizowanej: w dniach 12 i 25 grudnia należy przestrzegać narodowego zawieszenia broni. Te dni, które dla wielu wierzących Meksykanów mają wielkie znaczenie duchowe – oprócz Bożego Narodzenia także dzień Matki Bożej z Guadalupe – powinny pozostać wolne od wszelkiej przemocy. "Udowodnijmy, że przynajmniej w tych dniach możemy być narodem bez przemocy", zaapelował biskup pomocniczy archidiecezji Meksyku Francisco Javier Acero Perez na portalu kościelnym „Desde la fe”.
- Nie przekonamy już współczesnego nam człowieka prawdą dogmatu. Nie tylko dlatego, że jest wrogo nastawiony do religii, ale dlatego, że jest źle nastawiony do wszelkiego rodzaju dogmatów, innymi słowy, do prawd głoszonych „z wysoka” – mówi prof. Chantal Delsol, znana francuska filozofka wyjaśniając, że wiara w dzisiejszym świecie nie przychodzi przez struktury a przez ludzi, poprzez świadectwo, promieniując swoją obecnością oraz przykładem, a następnie swoim męczeństwem.
Nadzieja nie jest pustym słowem, ani naszym mglistym pragnieniem, by wszystko dobrze poszło: jest pewnością, ponieważ opiera się na wierności Boga swoim obietnicom - powiedział Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Dodał, że pierwszą i najskuteczniejszą formą ewangelizacji, otwartą dla wszystkich, nie jest siła argumentów, lecz miłość, którą umiemy im przekazać.
Dziś zapadły wyroki wobec kilku osób z kierownictwa Chóru Kaplicy Sykstyńskiej oskarżonych o defraudację i pranie brudnych pieniędzy.
Wraz z początkiem Adwentu objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.
Fala przemocy ze strony gangów dewastuje Haiti. Tylko w miniony weekend w stolicy Port-au-Prince zamordowano 184 osoby. Zgromadzenie biskupów tego kraju wezwało do zatrzymania tej spirali śmierci, która rocznie przynosi tysiące ofiar.
- Mimo dobrej atmosfery, przedstawiciele rządu nie wyrazili zgody na kompromisowe propozycje strony kościelnej i do porozumienia nie doszło – powiedział KAI abp Józef Kupny po poniedziałkowym spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu. Abp Kupny jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej wraz z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem spraw wewnętrznych.
Na wystawie w Watykanie prezentuje się wiele szopek z całego świata, ale jedna z nich wywołała szczególne poruszenie. Przedstawia ona między innymi Dzieciątko Jezus na czarno-białej palestyńskiej chuście, tzw. kefiji nazywanej też arafatką. Wywołało to oburzenie w kręgach judaistycznych.
„Im więcej zastanawiałem się nad chrześcijaństwem, tym bardziej odkrywałem, że nie tylko ustanawia ono pewien ład, ale czyni to głównie po to, by móc wypuścić na wolność wszystko, co dobre” G.K. Chesterton „Ortodoksja”.
7 grudnia br., w przeddzień II niedzieli Adwentu, w centralnym punkcie Watykanu stanęła szopka oraz rozjaśniona światłami choinka.
Arcybiskup Paryża Laurent Ulrich odprawił pierwszą Msza św. w odbudowanej katedrze Notre-Dame. Hierarcha dokonał również konsekracji nowego ołtarza w prezbiterium świątyni. - Wierzący i niewierzący, jesteście tu mile widziani, aby uczestniczyć w radości wierzących, którzy uwielbiają Boga - powiedział w homilii.
Dziś tradycyjnie w drugą niedzielę Adwentu w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Ta wyjątkowa inicjatywa jest wyrazem solidarności z wiernymi i duszpasterzami w krajach byłego ZSRR. Od 25 lat Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski pomaga wspólnotom w piętnastu krajach. Za inicjatywę podziękował podczas audiencji generalnej Papież Franciszek.
O Maryi Niepokalanej, która może czynić z Kościoła „wspólnotę, w której dziecięctwo, oblubieńczość i macierzyństwo są regułą i kryterium życia”, mówił papież podczas Mszy św. sprawowanej w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w bazylice watykańskiej. W sposób szczególny Ojciec Święty powierzył Maryi nowych członków Kolegium Kardynalskiego.
«Bądź pozdrowiona, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami». Komentarz - o. Tomasz Nowak OP.