Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie Wiadomości
Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. Modlitwa w każdym kościele w Europie

Niedługo minie siedem miesięcy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W tym czasie dokonywano nie tylko ataków na strategiczne obiekty wojskowe, ale bombardowano także całe miasta i eksterminowano ludność cywilną. Dziś Europa, w wyrazie jedności z narodem ukraińskim, przeżywa Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie.

Wiadomości
Franciszek wezwał przywódców religii do pielęgnowania braterstwa

Świat oczekuje od nas autentycznej religijności i braterskiej przyjaźni powiedział Ojciec Święty podczas otwarcia VII Kongresu Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych w stolicy Kazachstanu, Nur-Sułtan.

Papież w Kazachstanie:  Przybywam, aby nagłośnić wołanie błagających o pokój Wiadomości
Papież w Kazachstanie: Przybywam, aby nagłośnić wołanie błagających o pokój

Potrzebujemy przywódców, którzy na szczeblu międzynarodowym umożliwią narodom wzajemne zrozumienie – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z władzami Kazachstanu w pierwszym dniu swej trzydniowej wizyty apostolskiej w tym kraju.

„Nie znajduję słów potępienia dla takiego nakazu”. Przewodniczący Episkopatu o aborcji Wiadomości
„Nie znajduję słów potępienia dla takiego nakazu”. Przewodniczący Episkopatu o aborcji

– Trudno jest mówić o aborcji jako o prawie, które wynika z wolności kobiety, gdyż dotyczy ona życia drugiej osoby, czyli poczętego dziecka – powiedział abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Zdecydowanie też sprzeciwił się wymaganiu od kandydatów na posłów akceptacji aborcji na życzenie do 12. tygodnia, co nazwał rodzajem „terroryzmu partyjnego”.

Papież rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie Wiadomości
Papież rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie

Papież Franciszek rozpoczął trzydniową wizytę apostolską w Kazachstanie. Samolot z papieżem na pokładzie wylądował na lotnisku w stolicy tego kraju, Nur-Sułtanie o godzinie 13.20 czasu polskiego.

wideo
Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Bóg szuka zagubionych. Komentarz ks. Marek Studenski.

Wiadomości
Indie: Matka Teresa niewygodna dla polityki

Pomimo tego, że pamięć o Matce Teresie ciągle żywa jest wśród mieszkańców Indii, jej osoba i dzieło są bardzo nie na rękę obecnym rządzącym. Zamknięto już wiele ośrodków. Trwają także szykany wobec chrześcijan i innych mniejszości religijnych w tym kraju.

Franciszek: Bóg pragnie, byśmy byli otwarci na tych, którzy się od Niego oddalili Wiadomości
Franciszek: Bóg pragnie, byśmy byli otwarci na tych, którzy się od Niego oddalili

O potrzebie wrażliwości na te osoby, których nie ma we wspólnocie Kościoła mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielą modlitwą „Anioł Pański”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Czy propozycja niemieckiej Drogi Synodalnej uzdrawia? Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Czy propozycja niemieckiej Drogi Synodalnej uzdrawia?

„Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia” (Łk 15, 7).

Apel pakistańskich biskupów: „Nie zostawiajcie nas samych w godzinie cierpienia Wiadomości
Apel pakistańskich biskupów: „Nie zostawiajcie nas samych w godzinie cierpienia"

W wyniku najpotężniejszej od lat powodzi jedna trzecia terytorium Pakistanu znalazła się pod wodą. Pół miliona ludzi straciło domy. Miejscowi biskupi zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej o pomoc. „Nie zostawiajcie nas samych w tej godzinie cierpienia, w której potrzebujemy pomocy” – napisali w przejmującym oświadczeniu.

Wiadomości
Papież: nauka powinna się „rozbroić” i służyć pokojowi

„Pozytywne rezultaty nauki w XXI wieku będą zależały w dużej mierze od zdolności naukowców do szukania prawdy i takiego zastosowania odkryć, aby służyły temu, co sprawiedliwe, szlachetne, dobre i piękne” – powiedział Franciszek podczas audiencja dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk. Tematem spotkania jest nauka jako baza rozwoju ludzkiego, pokoju oraz zdrowia na ziemi.

Niemiecka droga synodalna przyjęła teksty wzywające do zmiany nauczania Kościoła Wiadomości
Niemiecka "droga synodalna" przyjęła teksty wzywające do zmiany nauczania Kościoła

Tylko ośmiu niemieckich biskupów uczestniczących w czwartym zgromadzeniu generalnym „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem głosowało przeciwko tekstowi podstawowemu wzywającemu Ojca Świętego do „ponownej oceny homoseksualizmu”. Kolejnych ośmiu biskupów wstrzymało się od głosu, natomiast 40 z 56 obecnych biskupów - ponad 83 procent - opowiedziało się za taką „ponowną oceną”.

Biskupi skandynawscy zaniepokojeni zagrożeniami dla wolności religijnej w Szwecji Wiadomości
Biskupi skandynawscy zaniepokojeni zagrożeniami dla wolności religijnej w Szwecji

„W Szwecji religia wydaje się być postrzegana jako problem. Podejrzewamy, że władze tego kraju nie tylko pragną utrzymać świecki charakter państwa, ale także dążą do stworzenia świeckiego społeczeństwa, w którym religia jest czymś całkowicie prywatnym” – stwierdzili biskupi krajów skandynawskich zgromadzeni na swej sesji plenarnej w Hildesheim w pobliżu Hanoweru w Niemczech.

Abp Szewczuk: ruski mir to nienawidząca człowieka ideologia Wiadomości
Abp Szewczuk: ruski mir to nienawidząca człowieka ideologia

- Ukraina zwycięża nad niesprawiedliwym wrogiem - powiedział w swoim codziennym przesłaniu abp Światosław Szewczuk. Ubiegłej doby na całym terytorium Ukrainy ostrzelano różne miejscowości w 50 atakach rakietowych lub samolotowych. W samym Charkowie w czasie tej wojny jedna trzecia wszystkich budynków została już zniszczona. Równocześnie ukraińskie wojsko w ramach kontrofensywy wyzwoliło, licząc od 1 września, ponad 1000 km2 terytorium.

Łotwa: parlament ogłosił niezależność Kościoła prawosławnego od Moskwy Wiadomości
Łotwa: parlament ogłosił niezależność Kościoła prawosławnego od Moskwy

Sejm Łotwy ogłosił niezależność tamtejszego Kościoła prawosławnego od Patriarchatu Moskiewskiego. Inicjatorem tej zmiany ustawowej był prezydent Egils Levits.

Transhumanizm a sztuczna inteligencja. Kościół ostrzega przed radykalnym transhumanizmem Wiadomości
"Transhumanizm a sztuczna inteligencja". Kościół ostrzega przed radykalnym transhumanizmem

„Manifest radykalnego transhumanizmu łudzi człowieka obietnicą uzyskania dzięki nauce możliwości osiągnięcia nieśmiertelności. Środkami realizacji tej obietnicy miałyby być: inżynieria genetyczna, sztuczna inteligencja i farmakologia” – pisze Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim w oświadczeniu "Transhumanizm a sztuczna inteligencja".

Wiadomości
Prymas Irlandii wdzięczny Elżbiecie II za wspieranie relacji anglikańsko-katolickich

- Jestem wdzięczny za zaangażowanie królowej Elżbiety we wspieranie lepszego zrozumienia i relacji między Kościołem anglikańskim i Kościołem katolickim – oświadczył po śmierci brytyjskiej monarchini katolicki prymas całej Irlandii abp Eamon Martin. Zmarł w wieku 96 lat Elżbieta II była jednocześnie głową („najwyższym zarządcą”) anglikańskiego Kościoła Anglii.

 Wojsko poluje na młodych. Porwano ich podczas Mszy św. Wiadomości
Wojsko poluje na młodych. Porwano ich podczas Mszy św.

Porwano ich i siłowo wcielono do wojska, gdy modlili się w kościele. Do tych dramatycznych uprowadzeń doszło, gdy żołnierze weszli do świątyni w Erytrei w trakcie trwania Mszy św.

Kard. Nichols: królowa Elżbieta żyła wiarą chrześcijańską Wiadomości
Kard. Nichols: królowa Elżbieta żyła wiarą chrześcijańską

"Królowa Elżbieta żyła wiarą chrześcijańską" - napisał na wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II arcybiskup westminsterski i przewodniczący episkopatu Anglii i Walii kardynał Vincent Nichols.

Wiadomości
To się dzieje naprawdę!? Niemieccy biskupi odbyli głosowanie ws. bardzo poważnych zmian w nauczaniu Kościoła

Przestawiony na forum czwartego zgromadzenia generalnego „drogi synodalnej” we Frankfurcie nad Menem tekst postulujący liberalizację nauczania Kościoła odnośnie seksualności nie uzyskał wymaganej większości 2/3 głosów biskupów i został odrzucony.

Emerytury
Stażowe