Raczej nie skandale pedofilskie i próby ich tuszowania oraz nie pieniądze, ale ogólnie krytyczne nastawienie do Kościoła i księży oraz własny światopogląd, w którym nie ma miejsca na wiarę religijną i potrzebę praktykowania - to główne powody rezygnacji z praktyk religijnych, jakie deklarują Polacy zapytani przez CBOS. Omawiając raport "Dlaczego Polacy odchodzą z Kościoła?" prof. Mirosława Grabowska zwraca uwagę, że praktykowanie porzuca coraz więcej coraz młodszych ludzi a wśród powodów przeważają uogólnione nastawienia i oceny, a nie konkretne zarzuty.
W Nigerii uprowadzono cztery siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Zbawiciela. Do zdarzenia doszło w niedzielę i jak dotąd nie ma żadnych informacji o ich losie. Zostały uprowadzone przez uzbrojonych napastników, kiedy były w drodze na Mszę między Okigwe a Umulolo, w stanie Imo.
Azją targają kryzysy i problemy, a Kościół na tym kontynencie musi na nie odpowiedzieć. Mówił o tym kard. Charles Bo podczas jubileuszu 50-lecia Federacji Konferencji Biskupów Azji. - Stoimy na rozdrożach historii, ale Papież dał nam drogowskazy. To może być wiek chrześcijaństwa w Azji – powiedział przewodniczący organizacji.
W Ziemi Świętej żyje 100 tys. katolickich migrantów i azylantów. Wielu jest zmuszonych pracować nielegalnie a nawet trafia do niewoli. W ciężkim życiu kierują się jednak Ewangelią. - To współcześni niewolnicy naszych czasów. Gdy widzę, jak przeżywają wiarę, wiem, że są bliżej Boga ode mnie – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Nikodem Schnabel z łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
– W zmieniających się okolicznościach uczmy się wciąż na nowo odczytywać znaczenie słowa „solidarność”. Program walki nie może być ponad programem solidarności. Bóg wzywa nas do budowania przyszłości z poszanowaniem Bożych przykazań, na fundamencie prawdy, w oparciu o dialog i szukanie porozumienia. To będzie nasza najlepsza odpowiedź na wszelkie nieporozumienia i konflikty – mówił abp Józef Guzdek do związkowców zgromadzonych w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Białegostoku. Po wspólnej modlitwie związkowcy rozpoczęli XXIX Walne Zebranie Delegatów Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”.
„A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1, 31a)
Do wyboru ciasnych drzwi Ewangelii, które rzucają wyzwanie naszemu egoizmowi, ale czynią nas zdolnymi do przyjęcia prawdziwego życia, które pochodzi od Boga zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”
Królestwo Boże dostępne dla wszystkich. Komentarz ks. Marek Studenski.
Kard. Dieudonné Nzapalainga otworzył Miting Przyjaźni między Narodami w Rimini. Duchowny wsławił się zabiegami o pokój w swoim kraju ogarniętym konfliktem. „Jeśli nie pójdzie się do swojego wroga, jak można dojść do sprawiedliwego i godnego porozumienia?” – powiedział w wywiadzie dla włoskiej gazety Tempi.
Już po raz siódmy do krakowskiego klasztoru dominikanów na Warsztaty Muzyki Niezwykłej zjechali pasjonaci muzyki liturgicznej z całej Polski. W tym roku wydarzenie wpisuje się w obchody „Triduum Jackowego”, czyli jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski.
- Zgadzam się z papieżem Franciszkiem, że Kościół stoi nie tylko wobec epokowych zmian, ale też wobec całkiem nowej epoki. Stąd jednym z głównych tematów moich modlitw jest prośba o dobre rozeznanie obecnego czasu, jak winniśmy pracować w tej nowej epoce – stwierdza w wywiadzie dla KAI bp Damian Bryl, od 1,5 roku biskup kaliski. Informuje też o swej pracy nad odnową życia diecezjalnego po głośnych skandalach pedofilskich. Dużą wagę przywiązuje do podmiotowości osób świeckich, pogłębienia wiary i właściwej formacji kapłanów. A toczący się obecnie Synod o synodalności bp Bryl traktuje „jako oczekiwany, ożywczy nurt, z którym wiąże nadzieję na odnowę Kościoła”.
Biskup Rolando Álvarez, ordynariusz diecezji Matagalpa w Nikaragui znajduje się w areszcie domowym w stolicy kraju Managui, gdzie przyjął rodzinę i spotkał się z tamtejszym arcybiskupem, kardynałem Leopoldo Brenesem. Natomiast inne osoby, aresztowane wraz z nim znajdują się w więzieniu El Chipote – poinformowała nikaraguańska policja . W komunikacie stwierdzono, że przeprowadzono „operację, która pozwoliła na przywrócenie normalności mieszkańcom i rodzinom Matagalpy”.
Nazajutrz po decyzji papieża Franciszka o niewszczynaniu dochodzenia kanonicznego wobec kard. Marca Ouelleta, prefekta Dykasterii ds. Biskupów, kanadyjski hierarcha odrzucił podnoszone wobec niego oskarżenia.
"Robię dla Ukrainy wszystko, co możliwe" – zapewnił papież Franciszek w odręcznym liście, wysłanym do włoskich sióstr zakonnych na Sycylii, które przyjęły grupę ukraińskich dzieci.
Po dwóch tygodniach arbitralnego aresztu domowego policja reżimu Ortegi uprowadziła biskupa Rolando José Álvareza Lagosa z Matagalpy wczesnym rankiem 19 sierpnia w konwoju co najmniej ośmiu samochodów patrolowych.
Arcybiskup Stanisław Gądecki ustanowił nową parafię w Poznaniu – pw. Imienia Jezus, z tymczasową kaplicą w bloku mieszkalnym. „Nowej parafii życzę, by pomyślnie się rozwijała i była radością Kościoła, który jest w Poznaniu” – czytamy w dekrecie metropolity poznańskiego.
Nasilają się szykany wobec Kościoła katolickiego w Nikaragui. Po niedawnych zamknięciach sześciu katolickich redakcji oraz zakazie organizacji procesji, tym razem doszło do aresztowania kolejnego duchownego, który wyrażał krytykę działań rządu.
Wobec kard. Ouelleta kierowano oskarżenia o molestowanie młodej kobiety. Watykan badał sprawę. - Papież Franciszek oświadcza, że nie ma wystarczających elementów, aby wszcząć kanoniczne śledztwo w sprawie molestowania seksualnego przez kardynała Ouelleta - oświadczył dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.
Biskup radomski Marek Solarczyk modlił się 18 sierpnia o dar beatyfikacji ks. Romana Kotlarza, w rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Msza święta była celebrowana w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Pelagowie. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Mirosław Kszczot, kapelan Stowarzyszenia Radomski Czerwiec‘76. Proces beatyfikacyjny niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu prowadzi diecezja radomska.
Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał, by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha – „bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały”. Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa – „w oddawaniu co dnia życia za swe owce”.