– Naszą ideą było zrobienie filmu, który będzie ważnym nośnikiem przesłania ks. Jana Kaczkowskiego. Przesłania, które jest bardzo ważne i potrzebne – mówią twórcy filmu "Johnny", ukazującego inspirującą relację ks. Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego. Z KAI rozmawiają scenarzysta Maciej Kraszewski, reżyser Daniel Jaroszek i Patryk Galewski.
Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta. „Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.
"Otwartość i solidarność względem cudzoziemca nie są dla chrześcijanina wyłącznie odruchem humanitarnym, lecz nade wszystko praktykowaniem religijnych nakazów, stają się moralną powinnością" – czytamy w Komunikacie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek z okazji 108. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony w Kościele w najbliższą niedzielę, 25 września, pod hasłem „Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami”.
Na fasadzie słynnej barcelońskiej katedry pw. św. Krzyża i św. Eulalii znaleziono wypisane symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podobne znaki pojawiły się także na innych budynkach kościelnych.
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl wezwał wszystkich do przezwyciężenia sporów na obszarach historycznej Rusi. 21 września, w rocznicę bitwy na Polu Kulikowskim z 1380 roku, która od 1995 w Rosji jest obchodzona jako Dzień Chwały Wojskowej, odprawił on nabożeństwo w stołecznym Klasztorze Zaczatjewskim, podczas którego wygłosił kazanie poświęcone bieżącej sytuacji społeczno-politycznej w Rosji.
Amerykańska strona internetowa „Daily Beast” przedstawiła 18 września kilka opinii astronomów i historyków o zagadkowych monetach bizantyjskich z roku 1054. W lipcu tego roku doszło do dwóch wydarzeń pozornie zupełnie ze sobą niezwiązanych. Najpierw 4 tego miesiąca na niebie pojawiła się tzw. supernowa, czyli niezwykle jasna wybuchająca gwiazda. Zjawisko to, nazwane później SN 1054, trwało tylko ok. 23 dni. A po 12 dniach – 16 lipca trzej legaci papiescy przywieźli do Konstantynopola bullę Leona IX (który w międzyczasie zmarł), ekskomunikującą tamtejszego patriarchę Michała Cerulariusza, co z czasem doprowadziło do rozłamu między chrześcijaństwem zachodnim i wschodnim.
Uprowadzony prawie trzy tygodnie temu w stolicy Haiti, Port-au-Prince salezjanin jest wolny. W środę inspektor salezjanów na Haiti ks. Morachel Bonhomme poinformował, że stan ks. Lexa Florivala jest dobry, choć za nim 18 dni ciężkiej męki.
Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież podziękował Polakom za ich wsparcie modlitewne jego podróży do Kazachstanu oraz zachęcił do propagowania dziedzictwa św. Jana Pawła II.
- Jakie jest oblicze Kościoła: papież, skandale czy zaangażowanie społeczne, które realizuje? – pytał kard. Mauro Gambetti, prezentując dziś pierwszy video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra w Watykanie. Będzie on wyświetlany codziennie od 2 do 16 października przez dwie godziny począwszy od 21.00 i poświęcony życiu św. Piotra.
- Trzeźwość jest też miłością – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. z udziałem abp. Adama Szala, bp. Tadeusza Bronakowskiego, kapłanów i świeckich zainaugurowała drugi, a zarazem ostatni dzień jesiennej sesji dla diecezjalnych duszpasterzy i apostołów trzeźwości.
- Polscy katolicy marzą o Kościele, którego będą aktywną, integralną częścią; który będzie wychodził na peryferie - mówi prof. Aleksander Bańka. Delegat Kościoła w Polsce na rozpoczęcie synodu zwołanego przez papieża Franciszka w rozmowie z KAI m. in. zastanawia się nad przyczynami niskiego zainteresowania Synodem wśród polskich katolików oraz omawia obraz Kościoła, jaki wyłania się z krajowych prac synodalnych. - Staram się patrzeć optymistycznie w przyszłość, wierząc że Kościół w Polsce dojrzeje do tego, żeby ta mądra współpraca świeckich i prezbiterów miała miejsce i wreszcie się urealniła w strukturach Kościoła - mówi prof. Bańka.
W brytyjskim mieście Leicester nie ustają walki pomiędzy mieszkańcami pochodzącymi z Indii i Pakistanu.
Jak podaje portal Nederlands Dagblad, "biskupi Flandrii otwierają drzwi do błogosławienia par homoseksualnych". Dziś flandryjski Kościół opublikować miał liturgię błogosławieństwa wobec par jednopłciowych.
O swojej wizycie na linii frontu wojny rosyjsko–ukraińskiej, o spotkaniu z żołnierzami i ludnością cywilną walczącą o wolność Ukrainy, różańcach od papieża Franciszka oraz ekumenicznej modlitwie na linii frontu opowiada pochodzący z Łodzi kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, wysłannik Ojca Świętego na Ukrainę. To już czwarta wizyta kard. Krajewskiego na Ukrainie od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego.
Emmanuel Macron przygotowuje francuskie społeczeństwo na wprowadzenie eutanazji. Mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta społeczne konsultacje. Podobne konsultacje przeprowadzono już we Francji w sprawie „in vitro dla wszystkich”. Politycy nie uwzględnili jednak wówczas negatywnej opinii tzw. stanów generalnych i zgodnie z przedwyborczą obietnicą Macrona udostępnili sztuczne zapłodnienie samotnym kobietom i parom lesbijskim.
Potrzeba kreatywności w budowaniu pokoju i globalnych rozwiązań dających bazę pod coraz szerszy dialog. Musimy myśleć o pokoleniach, które przyjdą po nas. Ojciec Święty mówił o tym w obszernym wywiadzie dla neapolitańskiego dziennika „Il Mattino”, z okazji 130-lecia jego istnienia. Obok wielu tematów dotyczących południa Włoch, Franciszka pytano m.in. o falę migracji, sytuację świata po pandemii i wojnę na Ukrainie.
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.
Koncertem „Arki Noego” na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się XVII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. W radosnym pochodzie bierze udział kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi. Małżonkowie uczestniczący w wydarzeniu odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.
„Pewien wybitny uczony, matematyk i agnostyk, spytał mnie kiedyś, czy Pan Bóg zna matematykę. Nie zna – odpowiedziałem, bo Pan Bóg jest matematyką. Leibniz sądził, że Bóg myśli matematyką. Prawdy matematyczne są Jego myślami” - ks. prof. Michał Heller.
Podczas gdy ukraińska kontrofensywa sięgnęła obwodu ługańskiego, gdzie teraz toczą się dalsze walki, Rosjanie nie ustają w atakach na ludność cywilną w głębi kraju. Wczoraj szczególnie ucierpiały Krzywy Róg, Zaporoże i Mikołajów, czyli miasta na południu. „Barbarzyńcy, zbrodniarze wojenni przemieniają ziemię ukraińską w przestrzeń śmierci” – wskazuje abp Światosław Szewczuk.