Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Co musisz wiedzieć?
- 27-letni obywatel Bośni i Hercegowiny został zatrzymany w Essen za podejrzenie planowania islamistycznego ataku terrorystycznego.
- Dochodzenie zaczęło się od sprawy oszustw handlowych – mężczyzna sprzedawał drogi sprzęt, za który nie zapłacił.
- Prokuratura potwierdziła, że zysk z tych działań – co najmniej pięciocyfrowy – miał posłużyć do sfinansowania zamachu.
Essen: Zatrzymano 27-latka
Początkowo sprawa dotyczyła czegoś zupełnie innego – śledczy badali działalność przestępczą związaną z oszustwami handlowymi. Według ustaleń podejrzany nabywał kosztowny sprzęt elektroniczny, jednak nie regulował należności, a następnie odsprzedawał te towary dalej.
Śledztwo szybko nabrało nowego wymiaru. Jak przekazała rzecznik prokuratury w Düsseldorfie:
Zakładamy, że celem sprzedaży było uzyskanie pieniędzy i że co najmniej pięciocyfrowe kwoty zostały już w ten sposób zebrane. Dochód z przestępczej działalności miał, według ustaleń służb, służyć finansowaniu przygotowań do zamachu terrorystycznego.
27-letni obywatel Bośni i Hercegowiny został zatrzymany przez oddziały specjalne.
- NFZ wydał pilny komunikat
- "Nie podjęła opieki". Komunikat warszawskiego zoo
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic
Przeszukania w kilku miastach
W związku z prowadzonym postępowaniem tej samej nocy funkcjonariusze przeszukali szereg budynków na terenie kilku miast regionu – m.in. w Dortmundzie, Düsseldorfie i Soest. Celem było znalezienie ewentualnych wspólników oraz świadków, którzy mogliby mieć wiedzę na temat działalności podejrzanego.
Zatrzymanie w Essen to nie jest odosobniony przypadek. W ostatnich latach Niemcy coraz częściej zmagają się z radykalizacją jednostek, które wykorzystują oszustwa i luki w systemie do finansowania potencjalnych zamachów.