Łukasz Jurczyszyn, PISM: Macron chce przejść do historii z ostatniej chwili
Łukasz Jurczyszyn, PISM: Macron chce przejść do historii

– Macronowi udało się zwiększyć konkurencyjność francuskiego eksportu. Mimo wszystko jego dziedzictwo będzie dla Francji niekorzystne z szeregu innych powodów – mówi dr Łukasz Jurczyszyn, analityk PISM ds. Francji, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

„Jesteś Wołodymyrze wyjątkowy”. Miedzy przyjaźnią a interesami z ostatniej chwili
„Jesteś Wołodymyrze wyjątkowy”. Miedzy przyjaźnią a interesami

Wołodymyr Zełenski przyjechał do Polski podjąć rozmowy na trudne tematy. Warto docenić tę otwartość i jednocześnie egzekwować polską rację stanu.

[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Największy Polak w historii z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Tadeusz Płużański: Największy Polak w historii

„Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – to słowa Jana Pawła II, które kojarzy większość Polaków. Ojciec Święty wypowiedział je podczas mszy inaugurującej pontyfikat na placu św. Piotra w Watykanie 22 października 1978 roku.

Jacek Saryusz-Wolski: Koniec V Republiki? Wiadomości
Jacek Saryusz-Wolski: Koniec V Republiki?

– Obecna Francja to w jakiejś mierze schodzące imperium, które jeszcze odmawia pogodzenia się z tym, że się kończy. Gdyby chcieć być złośliwym, można powiedzieć, że Francja dobrze rozumie Rosję, ponieważ podobnie jak ona przechodzi konwulsje konającej potęgi – mówi dr Jacek Saryusz-Wolski, ekonomista, europeista, poseł do Parlamentu Europejskiego, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Emmanuel Macron wszystko postawił na jedną kartę Wiadomości
Emmanuel Macron wszystko postawił na jedną kartę

Emmanuel Macron wszystko postawił na jedną kartę i chce przejść do historii jako ten prezydent, któremu się w końcu udało. Problem w tym, że podwyższenie wieku emerytalnego godzi we francuskie poczucie wyjątkowości modelu socjalnego.

Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Cofka Tuska z ostatniej chwili
Karuzela z Blogerami. Grzegorz „GrzechG” Gołębiewski: Cofka Tuska

Choć pojechał na Śląsk na cały długi tydzień, choć obiecywał wszystko, co tylko miłe uszom wyborców z Katowic czy Bytomia, i „miażdżył” PiS, ile się da, to plotki wokół Donalda Tuska wcale nie cichną.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Czy to koniec V Republiki? z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Czy to koniec V Republiki?

Na ekranach telewizorów oglądamy dantejskie sceny z Francji.

[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak pokazać Polskę Amerykanom? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Waldemar Biniecki: Jak pokazać Polskę Amerykanom?

Druga wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce spowodowała większe zainteresowanie świata Polską, dlatego też na spotkaniu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wypowiedziałem właśnie te słowa: „Jesteśmy tutaj, bo prezydent Biden zwrócił oczy całego świata na Polskę”.

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Francja płonie Wiadomości
Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”: Francja płonie

„Emmanuel Macron wszystko postawił na jedną kartę i chce przejść do historii jako ten prezydent, któremu się w końcu udało. Problem w tym, że podwyższenie wieku emerytalnego godzi we francuskie poczucie wyjątkowości modelu socjalnego” – pisze w artykule „Brutalne c’est la vie” Jakub Pacan. Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność” poświęcony jest właśnie sytuacji we Francji.

Wielkanocne Trójmorze. Zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego w Europie Środkowej Wiadomości
Wielkanocne Trójmorze. Zwyczaje związane ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego w Europie Środkowej

Trójmorze to szeroki pas krajów Europy Środkowej, między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Stanowiący bogatą mozaikę narodowych i etnicznych odmienności, ale też pewną naturalną wspólnotę. Nie tylko nieżyczliwości dziejów i fatalnych losów. Także wspólnotę wywodzącą się z wyznawanej Ewangelii. Świadectwem są wciąż zachowane i żywe zwyczaje związane z obchodzeniem Święta Zmartwychwstania.

Ostatni będą pierwszymi. Świadectwa nawróconych muzułmanów i żydów z ostatniej chwili
"Ostatni będą pierwszymi". Świadectwa nawróconych muzułmanów i żydów

Pan Jezus śni się pielgrzymom zdążającym do Mekki, z których wielu przyjmuje Go jako Pana i Zbawiciela, skazując się tym samym na wykluczenie ze społeczności i wyklęcie przez rodzinę, a nawet na śmierć. Ich świadectwa zebrał w książce „Przyśnił mi się Jezus” misjonarz Tom Doyle.

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Zmartwychwstanie nadaje wszystkiemu nową, wieczną perspektywę z ostatniej chwili
Ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ: Zmartwychwstanie nadaje wszystkiemu nową, wieczną perspektywę

– Niekiedy chcielibyśmy, aby Bóg działał bardziej po naszemu, to znaczy, zmusił człowieka, by ten uznał Jego moc i wolę. Tyle że Bóg działa inaczej. Bo – jak pisze św. Paweł – Bóg „pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”. W konsekwencji Bóg jest cierpliwy, czeka, nie zmusza. Pamiętajmy też, że zbawienie polega na przyjęciu Bożej miłości miłosiernej. A do miłości nie można zmusić – mówi ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, wykładowca teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w rozmowie z Jakubem Pacanem.

M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Życzę naszym Czytelnikom duchowego odrodzenia i poczucia nadziei, które niesie w sobie Zmartwychwstanie z ostatniej chwili
M. Ossowski, red. nacz. „TS”: Życzę naszym Czytelnikom duchowego odrodzenia i poczucia nadziei, które niesie w sobie Zmartwychwstanie

Doświadczenie Świąt Wielkiej Nocy – najważniejszego święta Kościoła katolickiego – jest, a przynajmniej powinno być, dla każdego katolika momentem szczególnym. Z jednej strony w Triduum Paschalnym otwierającym na głębię Męki Pańskiej, a z drugiej, uskrzydlającym wzruszeniem i nadzieją, które niesie ze sobą Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Czy można wyobrazić sobie większą rozpiętość pomiędzy emocjami duchowych doświadczeń?

[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Jak sobie życzyć? z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Cezary Krysztopa: Jak sobie życzyć?

Jest pewien problem z życzeniami z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Spora część ludzi życzy sobie wtedy „Wesołych Świąt”. Wydaje się to jednak być pomysłem dość kontrowersyjnym.

„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Łk 18,8] z ostatniej chwili
„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” [Łk 18,8]

„Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18,8). To pytanie dla polskiego katolika jeszcze kilka lat temu było raczej z tych abstrakcyjnych. Dzisiaj nabiera już niepokojącej treści. Wielu chrześcijan żyje w przekonaniu czasów ostatecznych.

Rafał Woś: Między fajnością a elitaryzmem. Kościół walczy o przetrwanie z ostatniej chwili
Rafał Woś: Między fajnością a elitaryzmem. Kościół walczy o przetrwanie

Czy luzowanie doktryny oraz wieczna skrucha ocalą zachodnie Kościoły przed kolejną falą sekularyzacji? Nie wydaje mi się.

„Niemy protest”. Patriotyczne Groby Pańskie w kościele św. Anny w Warszawie z ostatniej chwili
„Niemy protest”. Patriotyczne Groby Pańskie w kościele św. Anny w Warszawie

„Tak jak co roku, tak i w następne lata będę przychodził na swój grób, aby zapalić świeczkę i położyć kwiaty na grobie nieznajomego człowieka, który uratował mi życie” – wspominał Stanisław Miedza-Tomaszewski w „Benefisie konspiratora”, który wydał po wojnie. Na grobie napisano: „Stanisław Władysław Tomaszewski. Żył 28 lat. Student ASP. Zginął 15 XII 1941 roku”.

Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej Wiadomości
Dziś wchodzą w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej

7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uregulowania dotyczące pracy zdalnej. Po trzech latach pandemicznych doświadczeń wreszcie doczekaliśmy się systemowych rozwiązań w tym zakresie. Teraz przekonamy się, jak będzie z ich realizacją.

[Felieton „TS”] Karol Gac: Gdy światłość rozprasza mrok z ostatniej chwili
[Felieton „TS”] Karol Gac: Gdy światłość rozprasza mrok

Minęło kilka tygodni od ataku na kard. Adama Sapiehę i św. Jana Pawła II. Warto więc spojrzeć z pewnego dystansu na te wydarzenia. Zwłaszcza że już za chwilę Triduum Paschalne, co zawsze skłania do refleksji.

[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: UE jako traktat z ostatniej chwili
[Tylko u nas] Prof. Marek Jan Chodakiewicz: UE jako traktat

Unię Europejską buduje się głównie traktatem. Kontrakt jest podstawowym mechanizmem prawnym Unii. Właściwie jest to jedyny akt, z którego dyskretnie i stopniowo wyłania się w pełnej krasie Unia Europejska. Jest to cywilizacja prawnicza, wdrażana dyskretnie. Areopag mędrców, operujący wbrew wierzeniom religijnym i narodowej samoidentyfikacji większości Europejczyków – nie tylko tych z obszaru postsowieckiego – używając kruczków prawnych, buduje niepostrzeżenie superpaństwo.

Emerytury
Stażowe