Wielka Sobota - czas żałoby po odejściu Chrystusa tylko u nas
Wielka Sobota - czas żałoby po odejściu Chrystusa

Odzwyczailiśmy się od czekania. Nasiąknięci kulturą „instant” chcemy mieć wszystko natychmiast. Może dlatego Wielka Sobota jest najmniej „popularnym” dniem Triduum Paschalnego?

Redaktor naczelny TS: Krzyż skłania do zadumy, ale także napawa nadzieją na nowy początek tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Krzyż skłania do zadumy, ale także napawa nadzieją na nowy początek

„Nie lubimy mierzyć się z własną bezradnością i kruchością naszej egzystencji, uciekamy od tajemnicy ukrzyżowania Boga ze strachu przed refleksją na temat tego, do czego zdolny jest człowiek” – pisze Agnieszka Żurek w rozważaniach na temat Wielkiej Soboty.

Historia Drogi Krzyżowej: od XII wieku do współczesności tylko u nas
Historia Drogi Krzyżowej: od XII wieku do współczesności

Znane w dzisiejszym kształcie nabożeństwo Drogi Krzyżowej ukształtowało się w XVIII wieku, jednak w krótszych formach było celebrowane już od wieku XII. W Europie stało się popularne dzięki… wyprawom krzyżowym.

Zuchwalstwo Bolesława Chrobrego tylko u nas
Zuchwalstwo Bolesława Chrobrego

Tysiąc lat temu odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego. 59 lat wcześniej książę Mieszko przyjął chrzest w obrządku łacińskim i wprowadził swoje księstwo do grona państw chrześcijańskich. W 1025 roku jego syn Bolesław uczynił z Polski królestwo, które było niezależne od któregokolwiek z sąsiadów.

Jan Wróbel: Lęk przed prawdą zaszkodził PiS tylko u nas
Jan Wróbel: Lęk przed prawdą zaszkodził PiS

Kiedy Donald Tusk mianował Adama Bodnara szefem resortu sprawiedliwości, istotną dla niego zaletą nowego ministra był... brak politycznego zaplecza. W oczach lidera rządu partyjnych szabel czyniło polityka/niepolityka łatwiejszą figurą do przesuwania na szachownicy i ewentualnego – jak mawia się w szachach – poświęcenia materiału.

Karol Gac: Agonia demokracji tylko u nas
Karol Gac: Agonia demokracji

Jeszcze nie rozwiązała się sytuacja w Rumunii dotycząca wyborów prezydenckich, a już nastąpił kolejny cios ze strony „obrońców demokracji”. Spadł on we Francji, gdzie postanowiono wyeliminować z wyborów Marine Le Pen, która – według sondaży – miała realną szansę na zwycięstwo w 2027 roku. Tym bardziej należy zwrócić baczną uwagę na nadchodzące wybory w Polsce.

Kapitalizm według Trumpa – kto zyska, a kto straci? tylko u nas
Kapitalizm według Trumpa – kto zyska, a kto straci?

Powrót Donalda Trumpa do Białego Domu wywołał mieszane reakcje wśród liderów amerykańskiego biznesu. Choć jego obietnice obniżek podatków i deregulacji zyskały poparcie wielu przedsiębiorców, to jednak polityka celna Białego Domu budzi ich poważne obawy. Czy Trumpowi uda się przekonać amerykański kapitał, że jego polityka gospodarcza przyniesie Stanom Zjednoczonym długoterminowe korzyści?

Z kim będzie walczyć unijny Wehrmacht? tylko u nas
Z kim będzie walczyć unijny Wehrmacht?

Rządzący gardłują, że Tarcza Wschód ocali nas przed Putinem. To fałsz w każdym aspekcie. W tej koncepcji nie ma mowy o obronie Polski, tylko o obronie Unii Europejskiej, rozumianej jako superpaństwo – a to zasadnicza różnica.

Coraz więcej osób wybiera życie bez dzieci tylko u nas
Coraz więcej osób wybiera życie bez dzieci

Childfree – tak nazywa się strona internetowa, która wspiera i propaguje idee ruchu „No kid”. Na górnym pasku umieszczono tradycyjnie zakładki ułatwiające poruszanie się po witrynie: „aktualności” (głównie wydawnicze, lecz pojawiają się tu również informacje o spotkaniach kolektywów rozsianych po całej Europie), „świadectwa” (w formie blogów członków wspólnoty; zazwyczaj krótkie résumé, jak tyraniczna formacja społeczna „obliguje” poprzez swoje normy do posiadania dzieci), „sterylizacja” (praktyczne porady, jak dokonać trwałej sterylizacji, przydatne adresy oraz seksualne benefity wypływające z zabiegów) oraz „słowniczek”. Przy tej ostatniej zakładce warto się na chwilę zatrzymać i opisać charakterystyczną frazeologię ruchu „No kid”.

Nie zapominajmy o tych, którzy płacą cenę za odwagę. Trzecia rocznica masowych aresztowań działaczy związkowych na Białorusi Wiadomości
"Nie zapominajmy o tych, którzy płacą cenę za odwagę". Trzecia rocznica masowych aresztowań działaczy związkowych na Białorusi

16 kwietnia mija trzecia rocznica masowych aresztowań niezależnych działaczy związkowych na Białorusi.

Piotr Skwieciński: Czy zachodnie elity potrafią być rozsądne? tylko u nas
Piotr Skwieciński: Czy zachodnie elity potrafią być rozsądne?

Właściwie dlaczego w 1920 r. bolszewicy nie zdobyli Polski, a potem, w latach 30., 40. i 50. – całego zachodniego świata?

Efekt Sławomira Mentzena tylko u nas
Efekt Sławomira Mentzena

Niezależnie od tego, czy pracowita i dynamicznie prowadzona kampania zaprowadzi ostatecznie Sławomira Mentzena do drugiej tury wyborów prezydenckich (co jest możliwe, choć mało prawdopodobne), to już dziś kandydat Konfederacji może czuć się jednym z politycznych zwycięzców tych wyborów. To on jest obecnie wyrazicielem społecznego gniewu na polityczny mainstream. Jeśli więc Sławomir Mentzen jest dziś głosem sprzeciwu wobec systemu, to co ten fakt mówi nam o samym systemie?

Magdalena Okraska: Zdrowie to nie jest prywatna sprawa tylko u nas
Magdalena Okraska: Zdrowie to nie jest prywatna sprawa

Obniżenie składki zdrowotnej nie służy nikomu. Nie ma znaczenia, czy taki „ukłon” wykonano w stronę krezusa czy ledwo wiążącego koniec z końcem sprzedawcy starzyzny. Nie chodzi nawet o lewicowy argument „ad przedsiębiorcum”, czyli głoszenie w porę i nie w porę, że każdy nieetatowiec jest zły i niemoralny. Obniżenie składki zdrowotnej to po prostu mniej środków na leczenie dla nas wszystkich. To po prostu neoliberalny skok na wspólne.

Rafał Woś: W polityce ekonomicznej Trumpa cła nie są celem samym w sobie tylko u nas
Rafał Woś: W polityce ekonomicznej Trumpa cła nie są celem samym w sobie

Dzieje się w Ameryce wiele. Jak się w tym wszystkim połapać? Służę radą. Otóż pamiętać trzeba o dwóch podstawowych rzeczach. Pierwsza jest taka, że polityka ekonomiczna administracji Donalda Trumpa jest zupełnie inna niż jego poprzedników. Nieważne, czy ci poprzednicy byli od Republikanów, czy od Demokratów, to i tak w gruncie rzeczy w gospodarce robili dokładnie to samo. Wszyscy likwidowali bariery przed kapitałem, by mógł on sobie hulać po świecie, jak i gdzie chciał w poszukiwaniu jeszcze większego zysku. A że odbywało się to kosztem przemysłu, lokalnej wytwórczości oraz pracowników? Tym gorzej dla nich wszystkich.

tylko u nas
Ochrona przyrody jako narzędzie walki politycznej i metoda wyłudzania pieniędzy

Potrzeba ochrony przyrody jest powszechnie akceptowalna i wspierana społecznie, dlatego coraz częściej bywa wykorzystywana jako narzędzie propagandy i walki politycznej.

tylko u nas
Najważniejsze dni w roku - nowy numer Tygodnika Solidarność

Najnowsze wydanie „Tygodnika Solidarność” to głęboka, wielowymiarowa refleksja nad tajemnicą Triduum Paschalnego oraz duchową siłą chrześcijańskiego dziedzictwa. Lektura wręcz obowiązkowa na Wielkanoc. W duchu Solidarności – duchowej, narodowej i społecznej.

Jan Wróbel: Dwieście lat kultury wrzasku w polityce tylko u nas
Jan Wróbel: Dwieście lat kultury wrzasku w polityce

Książę Konstanty, brat cara Rosji i króla Polski zarazem (Aleksandra), jest bohaterem niezliczonej ilości anegdot. Niestety, często tragicznych, a niemal zawsze zawierających fazę wścieklizny.

Wokalista Bartek Królik o problemach zdrowotnych: Mówiono mi, że mam stwardnienie rozsiane tylko u nas
Wokalista Bartek Królik o problemach zdrowotnych: Mówiono mi, że mam stwardnienie rozsiane

W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, wokalista, producent muzyczny Bartek Królik opowiadał o swoich początkach z przygodą muzyczną, gdzie w wieku nastoletnim występował w m.in. w Circus Royal w Holandii. Następnie mówił o problemach muzycznych, gdy w okresie występów w Teatrze Muzycznym Roma lekarze stwierdzili, że zmaga się ze stwardnieniem rozsianym, jednak ostatecznie lekarka z Łomianek wyjaśniła dokładnie na co choruje. Opowiedział również o współpracy z Agnieszką Chylińską.

Drony to klucz do nowoczesnej obronności Polski tylko u nas
Drony to klucz do nowoczesnej obronności Polski

Głównym zadaniem polskich polityków i biznesu powinno być zbudowanie innowacyjnego przemysłu zbrojeniowego przy współpracy z Ukrainą.

Roman Giertych i duch Jagona tylko u nas
Roman Giertych i duch Jagona

– Nienawiść do prezesa, to wiary mej wyznanie – syczy mecenas w cieniach sejmowych krużganków. – Czyż to nie on chytrym podstępem strącił mnie z tronu mej chwały? Niech drży tedy, bo oto kroczy mściciel, którego zamysły sam Jagon by pochwalił!

Emerytury
Stażowe