Kuratorzy sądowi pracują w trudnym, czasem wręcz niebezpiecznym środowisku. Ich praca jest dla nich dużym obciążeniem psychicznym. Solidarność zrzeszająca pracowników sądów, w tym kuratorów sądowych, próbuje jednak polepszyć warunki ich pracy.
Lider PO zapowiedział organizację marszu „w samo południe 4 czerwca w Warszawie”. Donald Tusk zaapelował do zwolenników opozycji, aby wyszli na ulice „przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską”. Czy stare narzędzie i chwyt przyniesie nowe efekty?
Jak wspomniałem, również podczas naszych wypraw do pobliskiego Kampinosu i w jego okolice rodzice opowiadali mi, że ks. Wyszyński był kapelanem AK. I przy okazji uczyłem się o starciu pod Truskawką, gdzie nasi kresowiacy z Nalibockiej AK wybili w pień służących Niemcom Sowietów z SS „RONA”. Jednak ksiądz Wyszyński to nie tylko AK. Miał też związki z Narodowymi Siłami Zbrojnymi. Były to związki dwóch rodzajów: prywatne i intelektualne.
Brytyjski wywiad – w tym również zajmująca się podsłuchami (także cyfrowymi) agencja GCHO – ostrzega przed rosyjskimi atakami hakerskimi na zachodnią infrastrukturę krytyczną. Przy czym na froncie cybernetycznej walki na bity walczą nie tylko opłacane przez Kreml farmy trolli, ale również niezależni hakerzy, którzy po prostu sympatyzują z Rosją (zwykle to sympatia wsparta kilkoma tysiącami dolarów) i atakują z pozycji samotnych wilków, co jest i trudne do wykrycia, i kłopotliwe przy przygotowywaniu zabezpieczeń.
W dniach 27 i 28 kwietnia br. w Krotoszynie i Kaliszu (diecezja kaliska) odbywa się III edycja Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. Wydarzenie inauguruje tegoroczne ogólnopolskie obchody Dni Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, które odbędą się w sobotę, 29 kwietnia, w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu.
Aby obarczyć winą Polaków, na niemiecki obóz koncentracyjny mówi się: „Oświęcim”, mimo że miasto o tej nazwie dzieli od obozu Auschwitz kilka kilometrów.
„Akcja Alternatywna Naszość” przybrała formę witkiewiczowskich wygłupów, by mówić o poważnych problemach otaczającej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych.
Projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie redukcji emisji metanu w energetyce procedowany w PE uderza tylko w jeden kraj członkowski. Zagraża katastrofą społeczno-gospodarczą na Śląsku. Wobec tej sytuacji ważna jest każda presja – zarówno polskich europosłów, jak i Sejmu RP. O trudnych problemach wywołanych zaślepieniem zieloną ideologią z europosłanką Jadwigą Wiśniewską rozmawia Teresa Wójcik.
Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem wystąpienie ministra spraw zagranicznych pana profesora Zbigniewa Raua dotyczące priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Adresowane było do wszystkich Polaków w Polsce i za granicą. Dlatego powstał ten felieton.
– Mówiliśmy i mówimy, pomagajmy, ale skoro wiadomo, że nie da się wywieźć tyle ukraińskiego zboża z Polski, to chrońmy najpierw polskich rolników. Import jajek z Ukrainy do Polski wzrósł o ponad tysiąc procent. Do tego mamy import drobiu i owoców. Cała klasa polityczna popiera akces Ukrainy do UE, a więc stan wolnej konkurencji na rynku rolnym z Ukrainą byłby dla nas stanem permanentnym, a nie jak obecnie tymczasowym – mówi Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji i jeden z liderów partii, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
Znacie już mój stosunek do polskiej kinematografii (piszę „polskiej” dla porządku, bo sama być może by się o taki przymiotnik obraziła). Otóż kiedy widzę na ulicy polską kinematografię, przechodzę na drugą stronę ulicy, bądź chowam się w ciemnej bramie, żeby mnie ta zbudowana na nieudacznych reżyserach i aktorach wychowanych w groteskowych serialach przypadkiem nie zauważyła, a najlepiej jak najszybciej, nie zauważywszy, sobie poszła.
Projektowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie redukcji emisji metanu ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji do atmosfery na tysiąc ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony). Od roku 2031 – 3 tony metanu na tysiąc ton węgla, w tym koksowego. Emisja metanu w polskich kopalniach dochodzi do 12 ton na tysiąc ton węgla. Głosowanie rozporządzenia zaplanowano w Parlamencie Europejskim na 8 maja.
Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska w wywiadzie, którego udzieliła Teresie Wójcik, mówi: „Rozporządzenie metanowe uderza tylko w jeden kraj członkowski – w Polskę”. Czy takie stwierdzenie kogoś jeszcze zaskakuje?
„Projektowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie redukcji emisji metanu ma wprowadzić od 2027 r. normę 5 ton emisji do atmosfery na tysiąc ton wydobytego węgla innego niż koksowy (pierwotnie projekt dopuszczał 0,5 tony). Od roku 2031 – 3 tony metanu na tysiąc ton węgla, w tym koksowego. Emisja metanu w polskich kopalniach dochodzi do 12 ton na tysiąc ton węgla. Głosowanie rozporządzenia zaplanowano w Parlamencie Europejskim na 8 maja” – pisze w artykule „Rozporządzenie przeciw Polsce” Teresa Wójcik. To właśnie kwestiom emisji metanu poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.
Norwegia wyeksportowała w 2022 roku ponad 120 mld m sześc. gazu ziemnego. Stała się największym dostawcą błękitnego paliwa w Europie po zamknięciu rynku europejskiego na dostawy tego surowca z Rosji. W ten sposób norweskie złoża decydują o europejskim bezpieczeństwie energetycznym. Gaz norweski jest eksportowany do krajów europejskich głównie siecią podmorskich rurociągów.
Jeśli ludzkości uda się zachować człowieczeństwo, prawdopodobnie pełen pychy wiek XX przejdzie do historii jako okres największego barbarzyństwa w dziejach. Barbarzyństwa dokonywanego w imię chorych ideologii i przekonania o wyższości jednych nad drugimi.
Wchodzę do pubu. Zamawiam piwo. Upewniam się, czy nie podrożało od ostatniego razu, bo wiadomo – inflacja i te sprawy. Ale nie. Jest 13 zł za pół litra. Piję pierwszy łyk i czuję na sobie wzrok.
– Tak naprawdę jesteśmy wdzięczni Mołdawianom, pomogli nam. Zresztą to właśnie do Polski i tam jechaliśmy, kiedy zaczęło się piekło – mówią dzisiaj Ukraińcy o niewielkim państwie, które przez ostatni rok nieraz było obecne w światowych serwisach informacyjnych. To młode jak Ukraina i kraje bałtyckie państwo do niedawna miało kłopoty z własną tożsamością i językiem. Ale jedno jest pewne, z niepodległości nie zrezygnuje i nawet jeżeli Moskwa spróbuje zająć Mołdawię, Rosjanie nigdy nie będą się tam czuć jak u siebie w domu. Będą cierpieć, być może nawet bardziej niż obecnie na Ukrainie.
Psycholodzy i pedagodzy pracujący w sądach są świetnie wykształceni i oddani swojej pracy. Niestety coraz częściej narzekają na warunki, w których pracują.
Jak wspomniałem, Monika Jabłońska niedawno zorganizowała w Victims of Communism Memorial Foundation (VOC) konferencję pt. „Knights of Liberty” (Rycerze Wolności), gdzie opowiadaliśmy o ks. Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim, św. Janie Pawle II oraz prezydencie Ronaldzie Reaganie (https://www.youtube.com/watch?v=mFtLFuwFJ_Y).